Baby handling – na czym polega nowoczesna technika pielęgnacji i wspierania rozwoju niemowląt?

 

Czy baby handling to nowa metoda?

Niejednokrotnie, gdy dzielę się z Wami moim radami czy wskazówkami dotyczącymi pielęgnacji i rozwoju niemowlaka, czytam komentarze internautów: Kiedyś tego nie było, a dzieci też się wychowały lub Moje dziecko tego nie stosowało i jakoś jest zdrowe… Oczywiście, że nasi rodzice czy dziadkowie postępowali inaczej, ponieważ x lat temu medycyna nie była na tak zaawansowanym poziomie jak teraz. Obecnie nauka daje nam rozwiązania i metody, które nie zaburzają prawidłowego rozwoju dziecka, a więc dlaczego im nie ufać i dlaczego z nich nie korzystać?

Zapewne większość z Was już wie, że jako fizjoterapeuta dziecięcy i terapeuta integracji sensorycznej SI nie wyobrażam sobie prawidłowej pielęgnacji dziecka od pierwszych chwil życia bez użycia baby handlingu. Pomimo, że sformułowanie to pochodzi z języka angielskiego, nie jest to absolutnie nowa moda, która przyszła do nas z Zachodu. To nowoczesna metoda w dziedzinie opieki i pielęgnacji niemowląt, którą powinien znać każdy rodzic. 

 

 

Co to jest handling? 

Baby handling to metody prawidłowej pielęgnacji niemowląt oparte na metodzie nurofizjologicznej NDT-Bobath. Ta technika skupia się na sposobie noszenia, podnoszenia, odkładania, przewijania, ubierania i karmienia niemowlaka. Krótko mówiąc to instrukcja obsługi noworodka, którą powinien znać każdy świeżo upieczony rodzic. 

Odpowiednie traktowanie dziecka jest nie tylko korzystne dla jego życia codziennego, ale także dla rodzica. Jeśli wiesz, jak to robić właściwie, dbasz nie tylko o swoje dziecko, ale przede wszystkim o swoje samopoczucie psychiczne. Dodatkowo, poprawne traktowanie niemowląt zapewnia prawidłowy rozwój, kształtowanie odpowiednich wzorców ruchowych i napięcia mięśniowego. Również właściwa integracja odruchów pierwotnych zależy od stosowania odpowiedniego baby handlingu. 

W jakiej pozycji nosić maluszka? 

Fasolka – to najpopularniejsza pozycja noszenia maluszka w pierwszych tygodniach życia. W tej pozycji niemowlak przylega do brzucha z jednej strony i do przedramienia z drugiej strony. Główka dziecka powinna być oparta na naszym dole łokciowym. Ręka zewnętrzna nie może podtrzymywać pleców dziecka. Drugą rękę umieszczamy pod pupą lub nóżkami. 

Pozycja na “zimny łokieć” – po pozycji “fasolki” proponuję noszenie dziecka na “zimny łokieć”. Jak wygląda ta pozycja? Dziecko podnosimy tyłem do nas. Łokieć wsuwamy pod pachę maluszka i chwytamy dłonią jego krocze. Dzięki temu mały człowiek znajduje się w skośnej pozycji, co eliminuje zbyt wczesną pionizację. Pamiętaj jednak, że jest to pozycja niesymetryczna więc konieczna jest zmiana stron – nosimy dziecko na zmianę przez prawą i przez lewą rękę. Maluchy bardzo lubią tą pozycję, ponieważ znajdują się przodem do świata, co zaspokaja ich ciekawość. 

W tym miejscu chciałabym jeszcze podkreślić, że prawidłowe noszenie małego dziecka wpływa na zdobywanie przez małego człowieka kolejnych umiejętności takich jak np. niski podpór. Dlatego tak ważne jest, aby nie nosić dziecka przodem do siebie, podpierając jego główkę i pupkę. 

 

Czy prawidłowo zmieniasz dziecku pieluszkę? 

Przewijanie malca wydaje się prostą czynnością pielęgnacyjną, ale większość rodziców i opiekunów popełnia jeden podstawowy błąd, mianowicie – podnoszenie miednicy swojego maluszka do góry. Jest to kardynalny błąd, który nie ma nic wspólnego z poprawną pielęgnacją malca i absolutnie nie wspiera rozwoju niemowląt. W taki sposób następuje jedynie przenoszenie środka ciężkości ciała dziecka na obręcz barkową, co wymusza jej spinanie.

Prawidłowa zmiana pieluchy powinna wyglądać tak, że łapiemy dziecko za miednicę (chwytamy kciukiem pod udo maluszka) i rotujemy go na boczek. Podciągamy ubranko z jednej i z drugiej strony i dopiero rozpinamy pieluszkę. Czyścimy pachwinkę chusteczką nawilżającą i wtedy zmieniamy pieluszkę. 

O czym należy pamiętać odkładając dziecko do łóżeczka?

Prawidłowych chwyt pozwoli odłożyć Ci Twoją pociechę do łóżka tak, aby jej nie obudzić. Zapewne pomyślisz sobie teraz, że te niemożliwe – a jednak! Zapraszam Cię do obejrzenia mojego instruktażu.

Zapamiętaj, że nie kładziemy dziecka w łóżeczku na plecach. Malucha należy układać raz na prawy boczek a raz na lewy boczek – dzięki temu nie będzie miał spłaszczonej główki. Oprócz tego wystrzegaj się stosowania jakichkolwiek poduszeczek (nawet tych ultracienkich) do 1 roku życia. Ma to na celu nie tylko bezpieczeństwo dziecka, ale również wpływa na jego prawidłowy rozwój. 

 

Po co nam w ogóle handling baby?

Stosowanie zasad prawidłowej pielęgnacji pozwala niwelować niekorzystne zaburzenia rozwojowe. Dzięki temu jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że rozwój motoryczny dziecka nie zostanie zachwiany, a w przyszłości unikniecie wizyt u fizjoterapeuty i rehabilitacji. Mam nadzieję, że nie muszę Cię już przekonywać, że baby handling jest bardzo ważny już w pierwszych miesiącach życia. 

Na moim blogu znajdziesz wiele innych ciekawych wpisów dotyczących opieki i pielęgnacji niemowląt. Jeśli jesteś młodą mamą poszukującą wiedzy zapraszam Cię do przeczytania tych wpisów:

 

  •  

Dla młodych mam prowadzę też darmowe webinary. Ta wiedza na pewno Ci się przyda. Podczas webinaru powiem m.in. o tym: 

  • Jak pomoc niemowlakowi samodzielnie zasypiać?

  • Jak zrozumieć płacz dziecka?

  • Jak zdrowo opiekować się niemowlakiem?

Przyjdź koniecznie! W prezencie otrzymasz ode mnie 2 e-booki: Skalę Denver do oceny rozwoju Twojego dziecka oraz Jak podróżować samolotem z dzieckiem. Warto 🙂