Czy można układać noworodka na boczku? Czy niemowlę może spać na boku?

sen dziecka

Czy można układać niemowlę na boczku?

Układanie noworodka na brzuszku jest wskazane od 1 dnia życia i jest niezbędną umiejętnością w prawidłowym rozwoju dziecka. Jest to tzw. pozycja wyjściowa do zdobywania kolejnych umiejętności jak raczkowanie czy chodzenie. Ale jak to jest z leżeniem na boczku? Czy można układać noworodka do snu na boku? Czy dziecko może spać w tej pozycji? W poniższym artykule znajdziecie odpowiedzi na te pytania. 

Układanie niemowlaka na boczku – wskazane czy zakazane?

Nie tylko można, ale warto układać niemowlę na boczku. Dlaczego? Taka pozycja niesie za sobą równie wiele korzyści, co leżenie na brzuszku. Oto kilka z nich:

   

   • pomaga w rozwijaniu zgięcia bocznego kręgosłupa;

   • pozytywnie wpływa na aktywność mięśni skośnych brzucha;

   • pozytywnie wpływa na kształtowanie się klatki piersiowej (jeżeli maluch rzadko bawi się na boku, może ci się wydawać, że jego klatka piersiowa jest nienaturalnie płaska);

   • pozwala doskonalić kontrolę tułowia i stabilność obręczy barkowej;

   • pozwala maluchowi poznać świat z zupełnie innej perspektywy.

  Dodatkowo, układanie noworodka na boku jest istotne z punktu widzenia profilaktyki płaskiej główki. Maluch, który spędza za dużo czasu w pozycji na plecach i ma problemy z układaniem się na brzuchu, może mieć problem ze spłaszczoną główką. W takiej sytuacji dobrym sposobem jest układanie malucha na boku. Tu jednak należy pamiętać, że robimy to tylko w ciągu dnia i pod warunkiem, że bioderka są zdrowe. 

  Czy pozycja boczna jest bezpieczna dla bioderek?

  Chyba to pytanie nastręcza najwięcej wątpliwości. Czy leżenie w pozycji bocznej jest bezpieczne dla bioderek maleństwa, które w pierwszych miesiącach życia są wyjątkowo delikatne? Zatem do rzeczy.

  W pozycji bocznej bioderko, które znajduje się na dole jest uciśnięte. Dziecko nie jest w stanie w tej pozycji układać swoich nóżek tak, aby kolanko było ustawione nieco szerzej niż bioderko, a więc w rotacji zewnętrznej. Jeżeli chodzi o nóżkę, która leży na górze, to zamiast odwiedzenia jest przywiedzenie, bowiem kolanko opada na dół. Nie jest to prawidłowy wzorzec ruchowy. Fizjologicznym wzorcem ruchowym stawów biodrowych dziecka jest zgięcie, odwiedzenie i rotacja zewnętrzne, które w leżeniu dziecka na boku nie zachodzą.

  Należy mieć na uwadze, że pozycja boczna nie jest najlepsza dla rozwoju bioderek – oczywiście na dłuższą metę. Nie oznacza to jednak, że jest kategorycznie zabroniona. Pamiętajmy – wszystko z umiarem. Nie ograniczaj swojemu dziecku leżeniu na boczku. Zdrowo rozwijające się bioderko nie ucierpi podczas chwili wspólnej zabawy na boczku czy turlania. 

  Czy niemowlę może spać na boku?

  Jaka jest prawidłowa pozycja do spania dla najmłodszych? Niemowlę powinno spać na pleckach, a co najważniejsze na płaskim, średnio twardym podłożu (tu przeczytasz o materacu do łóżeczka). I co najważniejsze – bez poduszki! Taka pozycja redukuje ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS). Nie zaleca się układania maluszków do snu w pozycji bocznej, ponieważ nie jest ona stabilna. Istnieje duże ryzyko, że dziecko obróci się na brzuszek, co nie jest bezpieczne. Niemowlę może mieć problem z zaczerpnięciem powietrza i oddychaniem.

  Czy ta reguła dotyczy wszystkich dzieci? Około 4 miesiąca życia maluch zdobywa umiejętność przetaczania się na boczek. W okolicach 7 miesiąca przyjmuje już pozycję amfibii, co pozwala mu aktywnie bawić się na boku. Ciężko upilnować dzieci, które opanowały już umiejętność obrotów. Powiem więcej – są one nie do upilnowania. Nie panikuj, gdy starszy maluszek przekręci się z boku na brzuszek. Takie zuchy potrafią już wychodzić z opresji. 

  Dziecko leży na boku – są też wyjątki!

  Zdarzają się sytuacje, gdy neurolog czy fizjoterapeuta z uwagi na określony stan zdrowia niemowlaka, zaleci układanie go na boczku. Taka sytuacja ma najczęściej miejsce w pierwszych 3 miesiącach życia dziecka. Pamiętaj, że układanie na boczku musi przebiegać pod twoim czujnym okiem najlepiej w czasie dziennych drzemek. Gdy maleństwo leży w pozycji bocznej, zadbaj o to, żeby jego główka znajdowała się w przedłużeniu tułowia tzn. główka nie może odchylać się w tył w celu zapewnienia dodatkowej stabilizacji.

   

  Na moim blogu znajdziesz wiele innych ciekawych wpisów dotyczących opieki i pielęgnacji niemowląt. Jeśli jesteś młodą mamą poszukującą wiedzy zapraszam Cię do przeczytania tych wpisów:

   

   

  •  

  Dla młodych mam prowadzę też darmowe webinary. Ta wiedza na pewno Ci się przyda. Podczas webinaru powiem m.in. o tym: 

  • Jak pomoc niemowlakowi samodzielnie zasypiać?

  • Jak zrozumieć płacz dziecka?

  • Jak zdrowo opiekować się niemowlakiem?

  Przyjdź koniecznie! W prezencie otrzymasz ode mnie 2 e-booki: Skalę Denver do oceny rozwoju Twojego dziecka oraz Jak podróżować samolotem z dzieckiem. Warto 🙂