Czy skolioza u dziecka to choroba?

Czy skolioza u dziecka to choroba?

Większość osób wciąż myśli, że skolioza to wada postawy, która jest jedynie problemem kosmetycznym. Chciałabym wyprowadzić Was z błędu, bowiem skolioza to trójpłaszczyznowe skrzywienie kręgosłupa, które wpływa na organy wewnętrzne dziecka. Najbardziej narażone są płuca oraz serce. Co więcej – może nawet wymagać operacji. 

Jak powstaje skolioza?

Skolioza najczęściej powstaje między 6, a 24 miesiącem życia, gdy dziecko najszybciej rośnie. Potem może się pojawić między 5, a 8 oraz 11, a 14 rokiem życia. W związku z tym bardzo ważna jest obserwacja dziecka w pierwszych dwóch latach jego życia, a później między 5, a 14 rokiem życia. 

Jak zaobserwować skoliozę?

Na początku należy odróżnić postawę skoliotyczą od skoliozy. Pierwsza z wymienionych to deformacja w jednej płaszczyźnie. Objawia się np. nierównymi łopatkami czy jednym barkiem położonym niżej, a drugim wyżej. Skolioza nie jest już widoczna gołym okiem. Aby ją zdiagnozować, należy wykonać zdjęcie rentgenowskie. Ocena jest możliwa po wykreśleniu kąta według skali Cobba, który wynosi co najmniej 10 stopni. 

Jakie są objawy skoliozy?

U 30 % pacjentów skolioza występuje rodzinnie. Wyróżniamy trzy objawy skoliozy I, II i III rzędu. Czynnikami, które mają wpływ na tę chorobę kręgosłupa są: hormon wzrostu, melatonina, zaburzenia tkanki łącznej. Zdecydowanie bardziej na wystąpienie skoliozy są narażone dziewczynki. Ryzyko tej choroby występuje także u osób chorych ze skrzywieniem dwułukowym, dużą wartością kątową w okresie przedmiesiączkowym. 

Kiedy trzeba przejść operację skoliozy?

Przy skrzywieniach do 20 stopni stosuje się leczenie zachowawcze, czyli rehabilitację. Chorzy noszą gorsety usztywniające – nawet kilkanaście godzin dziennie. Taka terapia nie gwarantuje jednak 100 proc. skuteczności i może trwać latami. Schorzenia powyżej 35 stopni wiążą się z ryzykiem operacji. Jest to poważny zabieg, dlatego od najmłodszych lat zalecam wystrzegać się chodzików i innych przedmiotów, które negatywnie wpływają na kręgosłup dziecka. 


Na moim blogu znajdziesz wiele innych ciekawych wpisów dotyczących opieki i pielęgnacji niemowląt. Jeśli jesteś młodą mamą poszukującą wiedzy zapraszam Cię do przeczytania tych wpisów:

    Dla młodych mam prowadzę też darmowe webinary. Ta wiedza na pewno Ci się przyda. Podczas webinaru powiem m.in. o tym: 

    • Jak pomoc niemowlakowi samodzielnie zasypiać?

    • Jak zrozumieć płacz dziecka?

    • Jak zdrowo opiekować się niemowlakiem?

    Przyjdź koniecznie! W prezencie otrzymasz ode mnie 2 e-booki: Skalę Denver do oceny rozwoju Twojego dziecka oraz Jak podróżować samolotem z dzieckiem. Warto 🙂