Dlaczego leżenie na brzuszku jest tak ważne?

Dlaczego leżenie na brzuszku jest tak ważne?

Nie dla każdego malucha leżenie na brzuszku to frajda. Wiele z nich reaguje grymasem na twarzy i płaczem, gdy Rodzice układają ich w takiej pozycji. Nic dziwnego – leżenie na brzuszku jest dla dziecka sporym wyzwaniem, szczególnie w pierwszych tygodniach życia, gdy musi podnieść główkę stanowiącą ¼ jego ciała. Nie można jednak rezygnować z tej aktywności. Warto uzbroić się w cierpliwość, bo dziś opowiem Wam, dlaczego leżenie na brzuszku naszych maluszków jest tak ważne. 

Zalety leżenia na brzuszku

Jako fizjoterapeuta potwierdzam, że leżenie na brzuszku jest niezbędną umiejętnością
w prawidłowym rozwoju dziecka. Jest to tzw. pozycja wyjściowa do dalszego rozwoju maluszka, która umożliwi mu nie tylko raczkowanie, ale i umiejętność chodzenia. Leżenie na brzuszku:

  • korzystnie wpływa na rozwój stawów biodrowych,
  • umożliwia trenowania, a tym samym wzmacnianie mięśni karku i grzbietu,
  • niweluje ryzyko spłaszczonej główki, którą dziecko nabywa, leżąc tylko na plecach.
  • wspomaga odbijanie zalegającego w brzuszku powietrza,
  • umożliwia dziecku rozwój intelektualny poprzez rozglądanie się, a tym samym poszerzenie pola widzenia.

Jakie podłoże do leżenia na brzuszku?

Przy przekonywaniu naszej pociechy do leżenia do brzuszku, musimy zadbać o odpowiednie podłoże. Jeżeli będzie za twarde, nie dziwmy się, że maluch będzie grymasił. Szczególnie wtedy, gdy kikut pępowiny jeszcze nie odpadł. Zbyt miękkie podłoże również nie będzie dobrym wyborem. Jeżeli będzie się zapadać, zmniejszy to dziecku pole widzenia, a także utrudni dźwiganie główki oraz utrzymanie równowagi. Tak uzyskamy efekt odwrotny do zamierzonego. Najlepsze podłoże to średnio twarde. Może to być materac. Może być to również podłoga, o ile najpierw położymy na niej matę (najlepiej jakąś kontrastową). Należy wystrzegać się układania koca, gdyż dziecko będzie podwijało go pod siebie. Tym samym będzie cofać ręce, zamiast wyciągać je coraz bardziej do przodu. 

Kiedy zacząć układać malucha na brzuszku?

Nie ma żadnych przeciwskazań, aby od pierwszych dni życia układać noworodka na brzuchu – o ile oczywiście dziecko jest zdrowe i nie ma ku temu żadnych przeciwskazań. Pierwszy taki kontakt odbywa się tuż po porodzie, gdy położna kładzie malucha na ciele matki. I tak można uczyć dziecko kontaktu „skóra do skóry”. Maluch poczuje bliskość rodzica, jego zapach oraz głos. Taka pozycja zapewni mu bezpieczeństwo oraz komfort. 

Na pytanie wielu z Was: jak długo dziecko może leżeć na brzuszku?, odpowiem – Jak najdłużej! W tym przypadku ważna jest obserwacja malucha. Zacznijmy układać go na brzuszku w porach jego aktywności. Na początku można położyć się obok dziecka i do niego mówić. Na pewno wzmoże to jego ciekawość. Najważniejsza jest systematyczność. Jak to się mówi – małymi kroczkami do celu. Początkowo proponuję układać dziecko na brzuszku 2-3 razy dziennie po około 3-5 minut. Potem zwiększamy częstotliwość oraz czas. Gdy dziecko zaczyna płakać, nie zostawiajmy go w tej pozycji na siłę. Pamiętajmy także, aby nie układać malucha na brzuchu po obfitym posiłku. 

O tym, że leżenie na brzuszku jest ważne, chyba nie muszę Was już przekonywać. Unikanie tej pozycji nie przyniesie nic dobrego. Spowoduje zaburzenie rozwoju fizycznego,
a w konsekwencji wykształcenie pozycji dwunożnej. W przypadku dzieci chorych na choroby układu sercowo-naczyniowego, układu kostnego i układu nerwowego – czas i sposób układania dziecka należy konsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą. Konsultację należy również odbyć, gdy dziecko nie chce trzymać głowy i leżeć na brzuszku.