Fizjoterapia uroginekologiczna w ciąży i po porodzie – dlaczego warto udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Fizjoterapia uroginekologiczna w ciąży i po porodzie 

Zanim przejdę do tego, dlaczego fizjoterapia uroginekologiczna w ciąży i po porodzie jest tak ważna, opowiem o tym, czym zajmuje się ta gałąź, ponieważ to wciąż nowa dziedzina. 

Krótko mówiąc fizjoterapia uroginekologiczna zajmuje się dysfunkcjami mięśni dna miednicy. Jej specjalista – fizjoterapeuta uroginekologiczny – opiekuje się kobietami na przestrzeni ich całego życia – wspiera ich w dolegliwościach ciążowych, w regeneracji po porodzie, opiekuje się nimi po operacjach ginekologicznych, w trakcie dolegliwości ginekologicznych, jak i w przypadku problemów związanych z układem moczowo-płciowym. 

Z tego artykułu dowiesz się:

   • Dlaczego fizjoterapia uroginekologiczna jest tak ważna w okresie ciąży jak i po porodzie?

   • Kidy należy udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego? 

   • W jaki sposób fizjoterapeuta uroginekologiczny zajmuje się pacjentką po porodzie? 

  Fizjoterapia uroginekologiczna w czasie ciąży i po porodzie – dlaczego jest tak ważna?

  Pomoc fizjoterapeuty uroginekologicznego w trakcie ciąży skupia się przede wszystkim na profilaktyce, zmierzającej do zmniejszenia ryzyka lub wykluczenia rozejścia mięśnia prostego brzucha, czy rozejścia spojenia łonowego. 

  Fizjoterapeuta pomaga przyszłej mamie świadomie przygotować się do porodu przede wszystkim pod względem fizycznym i oddechowym. Ciężarna uczy się, w jaki sposób rozluźniać mięśnie dna miednicy i krocza w odpowiednich fazach porodu. Oprócz tego poznaje właściwą pracę oddychania podczas tego wysiłku, co pomaga jej lepiej przygotować się do porodu. Specjalista pomoże również zwalczyć ból związany z rwą kulszową i ból kręgosłupa. 

  Co ważne podkreślenia, odpowiednio przeprowadzona terapia uroginekologiczna ciężarnej często przyczynia się do uniknięcia rozerwania krocza oraz nacięcia pochwy podczas porodu.

  Kiedy pierwsza wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego? 

  Najlepiej zgłosić się do fizjoterapeuty nie wcześniej niż w II trymestrze ciąży. Zazwyczaj wtedy kobieta czuje się lepiej, a co najważniejsze spada ryzyko poronienia. 

  Kiedy rozpocząć fizjoterapię uroginekologiczną po porodzie? 

  W zależności od tego, czy rodziłaś siłami natury czy przez cesarskie cięcie, wizyta u fizjoterapeuty powinna się odbyć:

    • 6 tygodni po przebytym porodzie naturalnym;

    • 12 tygodni po cesarce. 

   W jaki sposób fizjoterapeuta pomaga w powrocie do formy po porodzie?

   Oprócz wizyty po połogu u ginekologa, warto również o siebie zadbać i wybrać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego, który pomoże w powrocie do stanu sprzed ciąży. W wyniku porodu z nacięciem krocza mogło dojść do uszkodzenia lub osłabienia mięśni dna miednicy, wskutek czego może później pojawić się m.in. wysiłkowe nietrzymanie moczu. Przede wszystkim specjalista sprawdzi mięśnie dna miednicy. W trakcie wizyty oceni również stan pęcherza i innych narządów. Dobierze i pokaże ćwiczenia na wzmocnienie mięśni. 

   W przypadku cesarskiego cięcia, fizjoterapeuta będzie pracował z blizną po cesarskim cięciu i pomoże z następującymi dolegliwościami: 

     • bólem brzucha i kręgosłupa;

     • zrostami;

     • nieprawidłową postawą;

     • nietrzymania moczu;

     • rozejściem mięśni;

     • bolesnym połogiem. 

    Warto jednak pamiętać o tym, że w każdym przypadku to fizjoterapeuta uroginekologiczny dopasowuje plan leczenia, który pozwoli szybciej wrócić do pełnej sprawności. 

    Brak satysfakcji seksualnej po porodzie? 

    Ból podczas stosunku intymnego? Brak satysfakcji seksualnej? Przede wszystkim pamiętaj, że powrót do seksualności po porodzie jest możliwy dopiero po 6 tygodniach od porodu i przebadaniu przez ginekologa. Warto mieć na uwadze, że współżycie intymne po porodzie będzie się różnić od tego sprzed ciąży. A to wszystko dlatego, że w ciele kobiety zachodzi dużo zmian hormonalnych.  Tkanki po porodzie są napięte, dlatego też możesz odczuwać z tego tytułu dyskomfort
    i przede wszystkim większy ból. 

    Jeżeli chcesz szybciej wrócić do formy sprzed ciąży i rozpocząć współpracę z fizjoterapeutą uroginekologicznym, zapraszam Cię do mojego Kursu: Fizjoterapeutka uroginekologiczna

    Na moim blogu znajdziesz wiele innych ciekawych wpisów dotyczących opieki i pielęgnacji niemowląt. Jeśli jesteś młodą mamą poszukującą wiedzy zapraszam Cię do przeczytania tych wpisów:

      


     Pamiętaj też, że dla kobiet w ciąży oraz młodych mam prowadzę specjalne darmowe webinary!  Liczba miejsc jest ograniczona, więc zapisz się już teraz.  

     Dowiesz się na nich między innymi:

     • Wyjaśnię czym jest Baby Handling i jak go stosować.

     • Jako fizjoterapeutka niemowlęca dam Ci instrukcję obsługi Twojego malucha. 

     • Powiem Ci jak NIE kompletować wyprawki

     A jeśli masz więcej pytań zapraszam na mój profil na Facebooku Instragramie.