Koszt wyprawki dla noworodka
W swoim poprzednim wpisie poruszyłam temat kosztów związanych z przygotowanie wyprawki dla noworodka. Jeżeli jeszcze nie miałaś okazji zapoznać się z nim, to zapraszam do lektury: Ile kosztuje wyprawka dla noworodka? W 2025 r. ta kwota przekroczy 10 tys. złotych!
Przyznam szczerze, że powyższa kwota przyprawia o zawrót głowy i jest przytłaczająca nie tylko dla mnie, ale w szczególności dla przyszłych rodziców.
Czy na przygotowaniu wyprawki dla noworodka da się zaoszczędzić? Oczywiście, że tak! Dlatego też w tym artykule chcę podzielić się z Tobą moimi radami dotyczącymi obniżenia kosztów wyprawki dla maluszka. Dowiedz się, jak zaoszczędzić na wyprawce dla noworodka bez utraty jakości produktów i bezpieczeństwa dla Twojego dziecka.
Koszt wyprawki dla noworodka zależy od Ciebie
To, ile finalnie wydasz na wyprawkę dla dziecka, zależy od Ciebie. Dlatego zanim wpadniesz w szał zakupowy, zapraszam Cię do pobrania mojej subiektywnej listy wyprawkowej, dzięki której skupisz się tylko na tych akcesoriach, które rzeczywiście Ci się przydadzą.
Najważniejsze rady na sam początek
-
- Przede wszystkim pamiętaj o tym, że nie wszystkich produktów potrzebujesz od razu, jak np. laktatora, chusty do noszenia czy łóżeczka turystycznego. Pierwsze dwa mogą okazać się dla Ciebie całkowicie zbędne, a ostatnie może Ci się po prostu nie przydać w pierwszych miesiącach życia maluszka, jeżeli nie planujesz dalszych podróży.
- Rynek gadżetów dla niemowląt jest naprawdę ogromny. Producenci poszczególnych marek prześcigają się w wypuszczaniu kolejnych nowości. Pamiętaj jednak, że nie zawsze droga marka, której reklamę widzisz na Instagramie jest po pierwsze jakościowa, a po drugie zdrowa dla Twojego dziecka. Zanim kupisz konkretne akcesoria, sprawdź ich opisy oraz opinie na ich temat. Sama przekonałam się o tym, że drogie produkty wcale nie są najwyższej jakości.
- Rzeczy używane dla niemowlaka. Coraz więcej rodziców decyduje się na zakup produktów z drugiej ręki. I Tobie również polecam to rozwiązanie. To nie tylko działanie ekologiczne, ale również sposób na uratowanie budżetu domowego. Pamiętaj jednak, że nie każde akcesorium możesz nabyć z drugiej ręki. Materac do łóżeczka oraz fotelik samochodowy musisz kupić nowe – w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo dziecka.
Teraz przejdę do konkretnych kategorii, które umieściłam w mojej subiektywnej liście wyprawkowej.
Jak zaoszczędzić na ubrankach dla noworodka i niemowlaka?
Moim zdaniem ubranka dla maluszka to ten obszar, w którym możesz spokojnie zaoszczędzić 200 złotych czy nawet 1000 złotych. Przede wszystkim:
-
- Nie kupuj maluszkowi garderoby na cały rok. Wiem, że te body czy czapeczki naprawdę wyglądają uroczo, ale zapewniam Cię, że Twój niemowlak połowy z nich nawet nie założy. Na sam początek na spokojnie wystarczą Ci ubranka w ilości, którą podałam w mojej liście.
- Kup ubranka na wyprzedażach – letnich bądź zimowych. Ja sama polowałam tak na ubranka dla moich córek, co pozwoliło zaoszczędzić mi sporo pieniędzy.
- Poluj na ubranka w pakietach – zdecydowanie bardziej się to opłaca niż kupowanie pojedynczych sztuk.
- Nie bój się kupować używanych ubranek. Na portalach takich jak Vinted czy Facebook wiele mam sprzedaje całe pakiety ubrań obniżone o 70% czy nawet 80% cen początkowych. Możesz upolować nie tylko piękne ubranka dla niemowlaka, ale również te marek premium w naprawdę dobrych pieniądzach. I jaka to oszczędność w kompletowaniu wyprawki!
Czy da się zaoszczędzić na produktach do pielęgnacji, kompletując wyprawkę?
Wiele z Was, kupując elementy wyprawki, które zaliczamy do pielęgnacji skóry malucha, zdecydowanie przesadza z ich ilością. Gwarantuję Ci, że Twój noworodek nie potrzebuje od razu 3 płynów do kąpieli, 4 kremów na odparzenia i 6 oliwek do ciała.
-
- Na sam początek kup po jednym opakowaniu: oliwki, płynu do kąpieli, kremu na odparzenia. Najpierw zobacz, jak skóra dziecka reaguje na poszczególne kosmetyki. Może się okazać, że będziesz musiała kupić produkt innej marki. Jeżeli jednak nie – w przyszłości warto zaopatrzyć się w większe opakowania, które zazwyczaj są tańsze niż te standardowe.
- Nie musisz kupować przewijaka dla noworodka. Tak naprawdę wystarczą Ci podkłady do przewijania, które przydadzą się również w podróży. Pamiętam, że ja pokusiłam się o piękną komodę z przewijakiem, a potem i tak zmieniałam pieluszkę moim córom w każdym miejscu, tylko nie tam.
- Teraz chciałabym poruszyć temat wanienki. Wciąż wiele z Was decyduje się na zakup wanienki z tzw. bajerami – jak ja to mówię. W tym miejscu muszę Cię przestrzec przed takimi gadżetami. Najzdrowsza, a zarazem najtańsza wanienka dla noworodka to ta najprostsza – ewentualnie na stelażu w trosce o Twój kręgosłup. Wanienki z gąbkami, czy siedziskami są niezdrowe dla maluszka. Już nie chcę wspominać o wiaderku do kąpieli, którego sprzedaż powinna być zakazana. Zapewniam Cię, że ta najprostsza wanienka będzie wystarczająca. Jeżeli boisz się, że niemowlę wyślizgnie Ci się z rąk, zapraszam Cię do mojego filmu: Jak bezpiecznie kąpać niemowlę.
Akcesoria do karmienia – jak szukać tu oszczędności?
Zanim dziecko przyjdzie na świat, nie ma potrzeby kupowania kilkunastu smoczków i butelek do karmienia.
-
- Na sam początek możesz kupić jednego smoczka. Dopiero kiedy smoczek okaże się nietrafiony (tak, może być taka sytuacja) dla Twojego dziecka, kup następny.
- Dobrą opcją są butelki z wymiennymi smoczkami. Same smoczki są znacznie tańsze niż cała butelka.
- Laktatora również nie kupuj od razu – może się okazać, że w ogóle nie będzie Ci potrzebny. Poza tym coraz więcej szpitali oferuje wypożyczenie laktatora, co będzie sporą oszczędnością w zakupie wyprawki.
Czy warto oszczędzać na śnie dziecka?
Tej sekcji pragnę poświęcić trochę więcej czasu, ponieważ komfortowy sen dziecka, to również spokojny sen rodzica.
Pewnie jeszcze zanim maluch przyjdzie na świat, planujesz jak będzie wyglądał jego kącik do spania. I tu ponownie muszę Cię przestrzec przed tym, że to co ładnie się prezentuje, niekoniecznie jest zdrowe dla Twojego malucha. Planując zakup wyprawki, pamiętaj o poniższych radach.
-
- Łóżeczko niemowlęce – najlepiej sprawdzi się to zwykłe, szczebelkowe. Takie łóżeczko kosztuje ok. 600 zł. Kupując taki produkt używany, możesz spokojnie zaoszczędzić 50% powyższej ceny.
- Materac – ten produkt musi być nowy. Nie polecam kupować używanych materacy, ponieważ są już odkształcone, co będzie negatywnie wpływało na rozwój Twojego dziecka.
- Absolutnie nie kupuj żadnych ochraniaczy do łóżka czy kokonów. Są to niebezpieczne gadżety, które zaburzają cyrkulację powietrza w łóżeczku.
- Monitor oddechu czy elektroniczna niania to również nie są niezbędne produkty. Wiem, że niektórzy rodzice zaopatrują się w taką elektronikę, ponieważ czują się niepewnie i chcą poprawić przede wszystkim swój komfort. Takie urządzenia przeciętnie kosztują jednak ok. 250-500 złotych więc ich pominięcie w wyprawce to nie lada oszczędność.
Zachęcam Cię do pobrania mojego darmowego e-booka Sypialnia dla niemowlaka, dzięki któremu zatroszczysz się o zdrową i bezpieczną przestrzeń do spania dla Twojego maluszka.
Koszt wyprawki dla dziecka a podróże
Tu znajdują się elementy wyprawki, które wzbudzają chyba najwięcej sensacji. Mowa oczywiście o wózku i foteliku. Przejdę zatem do rzeczy.
-
- Wózek – ten element wyprawki potrafi osiągać naprawdę zawrotne ceny. Niejednokrotnie widziałam wózki dziecięce, które kosztują nawet kilkanaście tysięcy złotych. Przedział cenowy jest tu naprawdę szeroki. To na co ja proponuję Ci zwrócić uwagę to: waga wózka, czy łatwo się składa, jego wielkość po złożeniu oraz rodzaj kół. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić ten produkt z drugiej ręki, co jest niemałą oszczędnością.
- Fotelik samochodowy to element wyprawki dla noworodka, który musi być nowy. I jest to warunek konieczny. Nigdy nie wiesz, czy fotelik u poprzedniego właściciela nie uległ uszkodzeniu, a tu chodzi o bezpieczeństwo dziecka. Po więcej informacji na ten temat odsyłam Cię do mojego artykułu.
- Chusta do noszenia to również element, którego nie musisz skompletować na samym początku. Jeżeli chcesz wiedzieć dlaczego, zapraszam Cię do obejrzenia fragmentu mojego kursu: Chusty i nosidełka. Poza tym nie zapominaj, że nie każde dziecko polubi się z tym gadżetem. W tym celu warto na początek wypożyczyć taką chustę – oczywiście po wcześniejszej konsultacji z doradcą chustonoszenia.
Niebezpieczne gadżety a lista wyprawkowa
Na rynku wciąż istnieją akcesoria, które są niebezpieczne dla zdrowia malucha. I rzecz jasna nie chodzi tu o termometr czy pieluchę tetrową. Mowa o produktach, które zaburzają prawidłowy rozwój dziecka. Uważam, że to bardzo istotny, ale wciąż często pomijany temat.
W związku z tym zebrałam wszystkie te gadżety w moim bezpłatnym webinarze. Podczas szkolenia opowiem Ci również o gadżetach, które moim zdaniem są niepraktyczne i absolutnie nie musisz ich kupować.
Dzięki tej wiedzy uda Ci się nie tylko uchronić dziecko przed niebezpiecznymi gadżetami, ale również zaoszczędzić sporo pieniędzy.
Ile kosztuje wyprawka dla dziecka?
Jak widzisz, zakup wyprawki dla noworodka to nie lada wyzwanie logistyczne. Podstawowa wyprawka jednak nie musi obfitować w dużą ilość produktów, o czym pisałam powyżej.
Podsumowując, wyprawka dla dziecka wcale nie musi kosztować 9820 zł. Na podstawie powyższych rad jesteś w stanie obniżyć tę kwotę przynajmniej o 40%. To do Ciebie należy jednak ostateczna decyzja, na które produkty i w jakich cenach się zdecydujesz. Kwota poszczególnych akcesoriów może różnić się od siebie w zależności od marki. Nie bój się jednak kupować używanych rzeczy czy szukać produktów na wyprzedażach. Na pewno podratuje to Wasz budżet podczas przygotowania wyprawki dla dziecka.