Jak uśpić niemowlaka? Sprawdź skuteczne sposoby, jak uśpić noworodka i niemowlę

Jak uśpić niemowlaka 

Jako mama dwóch córek wiem, że usypianie maluszka nie należy do najłatwiejszych czynności. W związku z tym przygotowałam dla Ciebie moje sprawdzone sposoby na usypianie niemowlaka. Zachęcam do lektury i przetestowania, co sprawdzi się w przypadku twojego dziecka. 

Kilka słów na temat snu noworodka

Zanim przejdę do tego, jak usypiać niemowlę, kilka słów na temat fizjologii snu dziecka. Noworodek przesypia aż 17 godzin na dobę, a niemowlę ok. 15 godzin. Nie bez powodu utarło się zatem stwierdzenie, że maluszki tylko śpią i jedzą. Warto wiedzieć, że sen malucha znacznie różni się od snu osoby dorosłej, co jest podyktowane jego fizjologią. Noworodek często się wybudza, a jego sen w pierwszych miesiącach życia jest znacznie płytszy. Noworodki i niemowlęta potrzebują znacznie więcej czasu, aby wejść w fazę snu głębokiego. 

Czy da się efektywnie uśpić niemowlę? 

Czy wiesz, że istnieją sprawdzone sposoby na usypianie niemowlaka? Poniżej podzielę się z Tobą moimi metodami na usypianie dziecka. Dzięki temu maluch szybciej będzie zasypiać, a Ty będziesz mogła cieszyć się chwilą dla siebie. Przeczytaj ten artykuł do końca, a będziesz wiedziała, o czym należy pamiętać usypiając maluszka. 

Zapewnij maluszkowi odpowiednie warunki snu

Bardzo wielu rodziców skarży się, że noworodek nie chce spać. W takich sytuacjach zazwyczaj pytam ich, czy zapewniają swojemu dziecku odpowiednie warunki snu. Co mam na myśli? Aby uśpić niemowlę, w sypialni musi być cicho, ciemno, chłodno i wilgotno

W wygłuszeniu pomieszczenia pomagają miękkie tkaniny, które pochłaniają dźwięk – zasłony, wykładziny, dywany. Warto również sprawdzić szczelność drzwi i okien. 

Aby uśpić niemowlaka, do jego sypialni nie może wpadać światło naturalne ani być emitowane światło sztuczne. To pomieszczenie powinno być całkowicie zaciemnione. Jest to ważne, ponieważ maluch musi uczyć się rytmu dobowego. Skutecznymi sposobami na zaciemnienie pomieszczenia są: rolety zewnętrzne, rolety wewnętrzne zaciemniające, zasłony blackout

O czym jeszcze pamiętać przy zasypianiu dziecka? Zadbaj o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Powinno być to 18-20 stopni. Wyższa temperatura będzie utrudniać usypianie dziecka, a dodatkowo będzie spłycała jego sen. 

Aby maluch szybciej zasnął, w sypialni musi również być odpowiednia wilgotność powietrza. Idealnie, jeżeli wilgotność powietrza wynosi około 50% (między 40% a 60%). Niemowlę, które będzie miało zatkany nos lub wysuszone śluzówki, będzie miało problemy z zasypianiem. 

Ustal rytm dnia 

Świat niemowlaka po opuszczeniu brzucha mamy wywraca się do góry nogami. Dlatego tak ważne jest, aby od pierwszych dni życia dziecka ustalić stały plan dnia. Maluch powinien mieć stałe pory karmienia oraz codziennie powtarzane rytuały jak spacer czy zabawa.

Stały plan dnia  przede wszystkim porządkuje życie dziecka i pozwala mu przewidzieć następstwo zdarzeń. Dzięki temu maluszek zapamiętuje, że po porannym karmieniu zabierzesz go na spacer, następnie będziecie się wspólnie bawić, a koniec dnia wieńczy kąpiel i masaż. Tak ustalony stały rytm dnia niemowlęcia powoduje, że dziecko jest spokojne i ma poczucie bezpieczeństwa. Poszczególne czynności pomagają mu nie tylko przewidywać następstwo zdarzeń, ale również odróżniać dzień od nocy. 

Wieczorne rytuały 

Kolejną, sprawdzoną metodą na usypianie dziecka są wieczorne rytuały. Te warto rozpocząć od kąpieli o mniej więcej stałej porze. Kąpiel powinna być dla dziecka znakiem, że dzień się powoli kończy. 

Bardzo dobrym sposobem, aby wyciszyć niemowlę przed snem jest Masaż Shantali. Ta technika masażu nie tylko ma zalety fizyczne, ale również emocjonalne. Stosowanie Masażu Shantali pozwala wytworzyć więź i bliskość między dzieckiem a rodzicem. 

Po wykonaniu masażu nakarm dziecko, zmień pieluszkę i załóż wygodne ubranka do snu – maluch musi czuć się komfortowo. 

Kołysanie przed snem

Aby szybko uśpić noworodka, warto zastosować bujanie. Możesz przy tym śpiewać maluchowi kołysanki. Gdy uśnie, postaraj się nie odkładać dziecka do łóżeczka od razu. Noworodek potrzebuje około 20 minut, aby zapaść w głęboki sen. Przedwczesne odłożenie malucha do łóżeczka będzie skutkowało jego wybudzeniem. 

Szum, gdy niemowlę nie chce zasnąć

Szum pomógł już niejednemu rodzicowi uśpić dziecko. W czym tkwi jego sekret? Otóż jest on podobny do dźwięku, który maluszek słyszał, będąc w brzuchu matki. To daje mu poczucie ciepła i bliskości, a jednocześnie działa na niego kojąco. Pamiętaj, że są dwa rodzaje szumu: biały i różowy. Zdecydowanie lepszym wyborem jest szum różowy.

Aby emitować biały szum lub różowy szum możesz skorzystać z dostępnych na rynku produktów, np. misie szumisie lub włączyć dziecku taki dźwięk z telefonu. 

Pamiętaj jednak, że urządzenie, z którego wydobywa się dźwięk nie może leżeć bezpośrednio obok dziecka. Jeżeli używasz telefonu, odwróć ekran, aby niemowlak nie miał kontaktu z niebieskim światłem.