Jak wybrać lekarza ginekologa do prowadzenia ciąży? Czy położna może prowadzić ciążę?

Lekarz prowadzący ciążę czy położna?

Jako przyszła mama na pewno stoisz przed wyborem lekarza prowadzącego ciążę. Być może masz już zaufanego ginekologa i wiesz, że to właśnie jemu powierzysz prowadzenie ciąży. Jeżeli jednak nie wybrałaś jeszcze swojego specjalisty, to zapraszam Cię do przeczytania tego artykułu. 

Przyjęło się, że w Polsce ciążę prowadzi lekarz ginekolog. Nie wiem jednak, czy wiesz, że od stycznia 2017 r. jest również możliwe prowadzenie ciąży przez położną pod warunkiem, że ciąża jest prawidłowa fizjologicznie. To stosunkowo wciąż nowe rozwiązanie, które jest standardem w krajach skandynawskich czy choćby w Wielkiej Brytanii. 

Na początku chciałabym podkreślić, że wybierając osobę, która będzie prowadzić Twoją ciążę (bez względu na to, czy będzie to lekarz czy położna), możesz skorzystać z opieki prywatnej bądź refundowanej przez NFZ. Kryterium jest na pewno więcej, ponieważ każda kobieta w ciąży ma zupełnie inne wymagania. Najważniejsze jest jednak to, abyś Ty jako pacjentka czuła się się komfortowo. 

Zatem, którego specjalistę wybrać? Czym się kierować? Komu powierzyć prowadzenie ciąży? 

Położna czy lekarz do prowadzenia ciąży? Czy są jakieś różnice?

O zasadniczej różnicy wspomniałam już wyżej. Położna może prowadzić tylko ciążę prawidłową fizjologicznie. Dlatego też, w przypadku ciąży powikłanej – wybór jest oczywisty. 

Ginekolog czy położna? Jakie są jeszcze różnice? Na pewno warto, żebyś wiedziała, iż położna nie ma kompetencji do wykonywania badań USG. Położna ma prawo założyć kartę ciąży, pobiera materiały do badania, analizuje ich wyniki, kieruje na badania krwi czy wykonuje KTG, ale nie może wykonać badania USG. Te nadal robi ginekolog, dlatego położna musi skierować ciężarną na badania pomiędzy 24 a 26 tygodniem ciąży oraz między 38 a 39 tygodniem ciąży. 

Dodam jeszcze, że położna nie ma uprawnień do wystawiania zwolnienia lekarskiego tzw. L4. Te uprawnienia ma lekarz ginekolog. 

Jakie są zalety prowadzenia ciąży przez położną?

Największą zaletą jest ciągłość opieki i jej kompleksowość. Położna może pomóc już w okresie przygotowania do ciąży, potem w czasie ciąży i podczas porodu. Na tym jednak jej rola się nie kończy, ponieważ położna będzie Ci pomagać również po rozwiązaniu – udzielając pomocy
w zakresie laktacji, pielęgnacji blizny po porodzie oraz pielęgnacji noworodka

Taki zakres pomocy pomaga w wytworzeniu zaufania pomiędzy osobą prowadzącą ciążę a kobietą. Moje doświadczenie pokazuje, że jest to bardzo ważne dla ciężarnych – szczególnie, jeżeli to ich pierwsza ciąża. Ze względu na wsparcie emocjonalne i poczucie bezpieczeństwa, coraz więcej przyszłych mama decyduje się na położną do prowadzenia ciąży. 

Prowadzenie ciąży przez ginekologa – prywatnie czy na NFZ?

Najwięcej wątpliwości w zakresie prowadzenia ciąży przez lekarza nastręcza pytanie – czy prowadzić ciążę w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia czy prywatnie? Tu kluczowe są przede wszystkim możliwości finansowe. Opieka prywatna to niemały wydatek. Oprócz kosztów samych wizyt dochodzą te związane z badaniami krwi, USG czy KTG. 

Prowadzenie ciąży na NFZ nie wiąże się z kosztami. Niemniej jednak słyszę głosy od wielu kobiet, że opieka sprawowana przez lekarzy ginekologów na NFZ ogranicza się do minimalnej ilości badań laboratoryjnych, które są narzucone przed odgórne rekomendacje i zalecenia. Dlatego też większość kobiet, które mogą sobie na to pozwolić, wybiera model opieki prywatnej. Przede wszystkim dlatego, że czują są bardziej zaopiekowane w okresie ciąży. 

Jak wybrać ginekologa do prowadzenia ciąży? 

Kobieta czy mężczyzna? Lekarz pracujący w szpitalu, w którym ma się odbyć poród czy nie? Na pewno zadajesz sobie takie pytania, wybierając ginekologa. Ostateczna decyzja jest zależna od Twoich indywidualnych preferencji. To Ty masz czuć się komfortowo w trakcie ciąży oraz wizyt. 

Polecam Ci zasięgnąć rekomendacji bliskich, koleżanek czy znajomych, które już urodziły. Jeżeli masz jeszcze jakieś wątpliwości przed wyborem lekarza, dobrym rozwiązaniem jest również przeczytanie opinii na temat lekarza na portalu znanylekarz.pl czy na forach parentingowych. 

Pierwsza wizyta najczęściej weryfikuje, czy wybrałaś odpowiednią opiekę ginekologiczną. Jeżeli nie czułaś się komfortowo podczas wizyty albo uważasz, że ginekolog nie jest na bieżąco z najnowszą wiedzą medyczną, znajdź innego dobrego lekarza. Pamiętaj jednak, że niezalecane jest ciągłe zmienianie ginekologa prowadzącego. 

Po więcej informacji zapraszam Cię do mojego Kursu Poród: położna radzi. 

Na moim blogu znajdziesz wiele innych ciekawych wpisów dotyczących opieki i pielęgnacji niemowląt. Jeśli jesteś młodą mamą poszukującą wiedzy zapraszam Cię do przeczytania tych wpisów:

   

  A jeśli masz więcej pytań zapraszam na mój profil na Facebooku i Instragramie.

  Pamiętaj też, że dla kobiet w ciąży oraz młodych mam prowadzę specjalne darmowe webinary!  Liczba miejsc jest ograniczona, więc zapisz się już teraz.  

  Dowiesz się na nich między innymi:

  • Wyjaśnię czym jest Baby Handling i jak go stosować.

  • Jako fizjoterapeutka niemowlęca dam Ci instrukcję obsługi Twojego malucha. 

  • Powiem Ci jak NIE kompletować wyprawki