Jaki nocnik wybrać do odpieluchowania?

Jaki nocnik wybrać?

Jaki nocnik wybrać do odpieluchowania?

Wczesny etap macierzyństwa to wszechogarniające pampersy, pieluchy. Każde dziecko nosi je, bo nie załatwia swoich potrzeb inaczej. Z czasem każda matka chce się ich jak najszybciej pozbyć ze swojego życia. W tym artykule zdradzę Ci kilka raz, jak zrobić to skutecznie i z jakich gadżetów dobrze jest korzystać. Bo tak naprawdę wcale nie jest takie proste odpieluchować dziecko, dostrzec odpowiednie sygnały jakie ono nam daje i jeszcze tym wszystkim się nie stresować. 

Sama jestem fanką gadżetów. One po prostu ułatwiają życie. Tak też jest również w procesie pozbywania się z domu pieluszek. Ale pamiętaj, nie wszystkie gadżety są dobre. Znasz już pewnie mnie trochę z webinarów KursNaDziecko.pl i wiesz, że potrafię ostro piętnować niektóre złe gadżety. Poniżej kilka słów o dobrych i złych rozwiązaniach. 

Dziecko na nocnik, czyli jak korzystać z nocnika?

Bardzo złożony temat! Jaki nocnik dla chłopca? Jaki nocnik dla dziewczynki? Czy wysadzamy dziecko na nocnik? Jak często sadzać malucha na kibelku? Jak posadzić dziecko na nocniku? Czy nocnik powinien być grający i świecący? Nocnik jednorazowy? Czy może nocnik turystyczny? Czy dziecko siada gołą pupą na nocniku?  To zaledwie kilka kwestii o które pytają mnie moje pacjentki w gabinecie Rita Rehabilitacja. 

Zachęcam najpierw do zakupu zwykłego nocnika, bez żadnych systemów grających itd. Jaki powinien być nocnik?

 • plastikowy, 
 • niski (aby dziecko mogło siadać w pozycji kucznej) 
 • wygodny, 
 • stabilny i komfortowy. 

Ważna wskazówka techniczna! Czasami są nocniki z antypoślizgowymi brzegami – warto się w takie zaopatrzyć. Jeżeli nocnik jest jasny, to łatwiej Ci kontrolować kolor siku bądź kupy. Chłopcom koniecznie kupujemy nocnik, który jest wyższy z przodu, aby nie siusiali na podłogę. 

 

Jak zachęcić dziecko do korzystania z nocnika?

Polecam wybrać z dzieckiem po nocnik, aby go przymierzyć. Dziecko bez problemu pokaże Ci który nocnik najbardziej się mu podoba. Dokonywanie zakupów inicjowanych przez pociechę to bardzo dobry pomysł!

Jeżeli masz dom piętrowy, to warto, aby na każdym piętrze był nocnik, aby nie musieć go szukać i biegać z góry na dół. Nie trzeba wprowadzać nocnika wcześniej, aby dziecko przestało się bać. Dziecko, które jest gotowe na odpieluchowanie nie boi się nocnika. Na początku nocnik jeździ za dzieckiem – tam, gdzie dziecko, tam nocnik. Dopiero na końcu nocnik ląduje w toalecie. Gdy macie osobno toaletę i łazienkę zastanówcie się nad odpowiednim miejscem dla nocnika – rozważ, gdzie jest większa przestrzeń. 

Nocnik grający – czy to dobry pomysł?

Nie nagradzajmy procesów fizjologicznych, tak jak nie nagradzamy dzieci, gdy idą spać. Nie spotkałam dzieci, u których kompletny brak gotowości do odpieluchowania grający nocnik zmieniłby w gotowość. Spotkałam za to dużo dzieci, które boją się grających urządzeń, dlatego zawsze mówię rodzicom, że nocnik powinien być jak najprostszy, za to dopasowany wielkością do dziecka.

Z grającym nocnikiem jest jeszcze taki problem: może być tak, że dziecko siada na nim nawet, kiedy nie chce mu się siku ani kupy, tylko po to, żeby grała melodyjka. Wtedy dziecko, zamiast chodzić do toalety, gdy tego potrzebuje, zaczyna przesiadywać na nocniku po 5–6–7 razy na godzinę. To się jednak zwykle nie przekłada na to, ile moczu zbiera się w nocniku. Jeśli chcemy uniknąć tego przesiadywania i nie chcemy mieć później problemów z popuszczaniem moczu przez dziecko, to lepiej 
w nocnik grający nie inwestować.

Nakładka na sedes zamiast nocnika

Nakładkę na sedes zakupisz dopiero drugiej kolejności, jeżeli dziecku nie odpowiada nocnik i dziecko wykazuje to.  Chyba, że od początku dziecko chce być na sedesie, to pamiętaj również o tym, aby kupić dziecku stołeczek, na którym postawi nóżki. Jego nogi nie mogą luźno zwisać. Stopy muszą być całe podparte, a kolana muszą być wyżej niż biodra, żeby pozycja była maksymalnie zbliżona do pozycji kucznej. Jako rehabilitantka nie polecam pisuarów dla chłopców, ponieważ będzie to utrudniać robienie kupy, którą przecież robi się na siedząco. 

Jak zacząć odpieluchowanie dziecka krok po kroku? 

Gdy już nasze dziecko, przestrzeń i rodzice są przygotowani należycie do rozpoczęcia tego trudnego procesu, wtedy możemy przystąpić do odpieluchowanie właściwe. Oczywiście tylko wtedy, gdy mamy oznaki świadczące o gotowości do rozpoczęcia odpieluchowania. Gotowi?

Jak sprawdzić gotowość dziecka do odpieluchowania? Wskazówka od Rity

Maluch odpieluchowany, to taki, któremu nie przydarzają się wpadki – ewentualnie jednostkowe przypadki – przez 6 miesięcy. W odpieluchowaniu dziennym możemy wyróżnić 4 etapy:

 1. Dziecko siusia i nie wie co się dzieje – takie dziecko nie jest gotowe na odpieluchowanie.
 2. „O zrobiłem” – tu się zaczyna rozmowa na temat odpieluchowania. Dziecko zrobiło siusiu albo kupę i wie, co zrobiło. Odczuwa to jako dyskomfort. 
 3. „O właśnie robię, o robię siusiu” – dziecko zdaje sobie sprawę, że coś dzieje. Jest gotowe na odpieluchowanie. 
 4. Dowodem na bycie odpieluchowanym jest sygnalizowanie – „chcę zrobić siusiu, kupę”. Z czasem dziecko będzie uczyć się wstrzymywania oddania moczu bądź kału. Ten czas między sygnalizowaniem, a oddawaniem będzie się wydłużał.

Jeśli chcecie się czegoś więcej dowiedzieć o odpieluchowaniu nocnym, o tym jak sprawić, aby dziecko samo budziło się w nocy, to koniecznie przeczytajcie ten artykuł na moim blogu: Skuteczne odpieluchowanie nocne i odpieluchowanie dzienne. 

Kiedy maluch wykazuje gotowość i możemy się pozbyć pieluchy lub pampersa?

Każdy rozwija się we własnym tempie, zbyt wczesne próby odpieluchownie dziecka mogą przynieść niepożądane efekty.

Skuteczne odpieluchowanie dziecka. Jak rozpocząć proces odpieluchowania?

Wyjaśnij, czym jest nocnik i do czego służy. Nocnik może być w łazience przez pierwszy tydzień dla oswojenia np. zaproponuj dziecku, gdy Ty będziesz robić siusiu, żeby usiadło na swoim nocniku. Niektóre dzieci będą chciały nas naśladować i usiądą na nocniku. 

 Dzień „0” – dzień gotowości rodzica i dziecka na odpieluchowanie. Tłumaczymy dziecku, że od dziś uczymy się robić siusiu i kupę do nocnika. Dziecko będzie od pasa w górę ubrane, a na dole nie będzie pieluszki – będziesz próbowała robić siku albo kupę do nocnika. Pomaga to dziecku dostrzec, co się będzie działo. Przez pierwsze 2-3 dni warto być w domu i nie zakładać mu nic od pasa w dół, aby dziecko chodziło rozebrane przez ten czas. 

Obserwuj objawy na siku i kupę;

Możesz pytać dziecko, czy chce siku albo kupę, ale nie częściej niż co godzinę, ponieważ częstsze przypominanie wywołuje presję;

Od 3-4 dnia załóż luźne majtki bądź luźne spodnie bez majtek. Jeśli mamy obcisłe majteczki i założymy je pierwszego dnia, dziecko wykorzystując pamięć mięśniową, będzie zachowywało się tak jakby miało pieluszkę. Będą siusiały do majtek zamiast do nocnika. Nie polecam, aby dziecko chodziło z gołą pupą przez tydzień, bo może sobie to utrwalić. W chłodniejszych dniach nie zakładamy dziecku samych majtek, a jedynie luźne spodnie. 

Dziecko nie będzie perfekcyjnie odpieluchowane po pierwszym dniu, chyba że trafimy na idealny dzień dla rodzica i dla dziecka pod względem fizycznym oraz emocjonalnym. 

Celem jest obserwowanie progresu. Około 7 dnia dochodzimy do momentu, że dziecko wskazuje „chcę”. Ta liczba dni nie jest znacząca. Najważniejsze jest, aby dziecko szło do przodu. W pierwszym tygodniu będzie więcej na podłodze niż w nocniku i to jest normalne. Z dnia na dzień patrzymy na progres – czy idziemy po kolei po szczebelkach. Za sukces uznaje się, jeżeli po 1-2 tygodniach dziecko oddaje 80% potrzeb do nocnika, a 20 % zrobić siku na podłogę. Stan, w którym może wydarzyć się tzw. wpadka może utrzymywać się przez kilka miesięcy i również jest to normalne.

 

Zobacz też inne moje artykuły dotyczące rozwoju dzieci i niemowląt:

Dla młodych mam prowadzę też darmowe webinary. Ta wiedza na pewno Ci się przyda. Podczas webinaru powiem m.in. o tym: 

 • Jak pomoc niemowlakowi samodzielnie zasypiać?

 • Jak zrozumieć płacz dziecka?

 • Jak zdrowo opiekować się niemowlakiem?

Przyjdź koniecznie! W prezencie otrzymasz ode mnie 2 e-booki: Skalę Denver do oceny rozwoju Twojego dziecka oraz Jak podróżować samolotem z dzieckiem. Warto 🙂