JAK CZĘSTO NALEŻY KARMIĆ NIEMOWLAKA?

Jak często karmić niemowlaka piersią, a jak często mlekiem modyfikowanym?

Wiele z was stresuje się, że wasz maluszek je za mało albo wręcz przeciwnie – spożywa za dużo pokarmu. Zawsze będę powtarzać, że każde dziecko jest inne i należy je traktować indywidualnie. Jedne dzieci będą jadły częściej, a krócej. Inne z kolei będą domagały się pokarmu rzadziej, ale za to sesja karmienia będzie dłuższa. Dodatkowo pamiętaj, że częstotliwość i ilość karmienia niemowlaka zmienia się wraz z jego rozwojem. Zatem, jak często należy karmić dziecko i jakie ilości pokarmu należy mu podawać? Odpowiedzi na te pytania zebrałam dla was poniżej. 

Dlaczego rytm dnia jest tak ważny?

Jak już wiele razy wspominałam w swoich wypowiedziach – świat maluszka tuż po porodzie przewraca się do góry nogami. Niemowlak jest zdezorientowany nową rzeczywistością, nie rozumie co się stało i dlaczego nie jest już w brzuszku mamy. Aby maluszek czuł się bezpiecznie w nowym świecie, musisz mu w tym pomóc. Jak to zrobić? Ustalić dziecku rytm dnia, a więc powtarzające się rutynowe czynności, które pozwolą mu osiągnąć spokój oraz harmonię. Dzięki regularnym porą na karmienie i na sen noworodek będzie wiedział, które czynności następują po sobie. W tym celu obserwuj swoje dziecko – zorientuj się, jak długo śpi jak często robi się głodne. Wówczas będziesz mogła ustalić taki rytm dnia, który będzie zgodny z potrzebami twojego maleństwa. 

Karmienie na żądanie – kilka słów wstępu

Jeszcze jakiś czas temu zalecano matkom, aby karmiły swoją pociechę co 3 godziny. Ten sposób odszedł jednak w zapomnienie. Teraz zalecaną metodą karmienia piersią jest tzw. karmienie na żądanie, które pozwala dostosować laktację do potrzeb niemowlaka. Rozbudzenie laktacji jest bardzo ważne, ponieważ zaleca się, aby do 6 miesiąca życia karmić maluszki wyłącznie piersią i mlekiem matki, które jest bardziej wartościowe. Im częściej będziesz przystawiać niemowlaka do piersi, tym jest większa szansa, że laktacja będzie utrzymywać się na odpowiednim poziomie. 

Pamiętaj, że noworodki mają bardzo mały żołądek, a twój pokarm z piersi jest lekkostrawny. Karmienie co kilka godzin mogłoby być po prostu niewystarczające. Dlatego też karm swoją pociechę na żądanie, czyli wtedy, kiedy tego chce. Jak to rozpoznać? Bardzo prosto. Głodne dziecko jest niespokojne. Często wkłada paluszki i piąstki do buzi, a także kwili. Nie czekaj, aż się rozpłacze. Jeżeli zaobserwujesz te symptomy od razu przystaw niemowlaka do piersi. Doprowadzenie malca do rozdrażnienia spowoduje, że będzie odrywał się od piersi i łykał powietrze, co powoduje problemy brzuszkowe. Częstsze przystawianie maluszka do piersi zmniejszy również ryzyko zastojów i zapaleń piersi. Dodatkowo będziesz mogła szybciej wrócić do formy sprzed ciąży (oskytocyna obkurcza macicę) i do swojej poprzedniej wagi (karmienie piersią to duży wydatek energetyczny). Oprócz tego będziesz mogła cieszyć się dobrym nastrojem, ponieważ częste karmienie piersią chroni przed depresją poporodową. 

Jak często karmić noworodka piersią?

Mleko matki zmienia swoje właściwości w ciągu doby – pokarm w ciągu dnia ma zupełnie inne zadania niż ten w ciągu nocy. Proponuję ci notować – w jakich godzinach karmisz maluszka
i z której piersi (pamiętaj, żeby zmieniać piersi podczas sesji karmienia) podajesz mu pokarm. Wiem, że świeżo upieczone mamy tracą poczucie czasu, a proces karmienia jest istotny, dlatego polecam notować. W przeciągu doby powinnaś nakarmić dziecko od 8 do 12 razy w tym co najmniej 1-2 razy w nocy.  Jeżeli twój maluszek je częściej niż 12 razy na dobę popracuj nad techniką przystawiani go do piersi – może problemem jest zły chwyt co powoduje, że noworodek nie najada się wystarczająco. Podczas karmienia piersią nie zapominaj także o zbilansowanej diecie, która pomoże Ci dostarczyć maluszkowi niezbędnych składników odżywczych.

Kiedy dziecko jest najedzone?

Jak rozpoznać, czy maluszek jest najedzony? Zwróć uwagę na następujące kwestie:

  • podczas karmienia maluch aktywnie ssie i przełyka pokarm,
  • twoja pierś po karmieniu staje się miękka,
  • maluszek oddaje mocz min. 6 pieluszek na dobę,
  • dziecko wypróżnia się kilkukrotnie w ciągu doby,
  • maluch po karmieniu jest spokojny i rozluźniony,
  • dziecko odpowiednio przybiera na wadze. 

Karmienie mlekiem modyfikowanym

Mleko modyfikowane jest zdecydowanie bardziej kaloryczne i mniej lekkostrawne niż mleko matki. To powoduje, że dziecko będzie je trawiło wolniej niż pokarm z piersi. Podawanie mleka z butelki wyklucza karmienie na żądanie. Tu obowiązuje zasada, że sesje karmienia powinny odbywać się co 3-4 godziny. Aby ustabilizować ten proces zapisuj – co ile karmisz malucha i jaką ilość mleka mu podajesz. 

Zapewniam cię, że rytm karmienia z biegiem czasu stabilizuje się, choć w przypadku mleka matki nadal odbywa się na żądanie. Im starszy maluch, tym karmienie odbywa się rzadziej. W końcu żołądek malucha jest większy i wolniej trawi. Po miesiącu od narodzin niemowlak je zwykle do 8 razy dziennie (w tym raz w nocy), a roczne dziecko nie potrzebuje już mleka w nocy, ponieważ ma rozszerzoną dietę. 

Jesteś mamą poszukującą wiedzy, więc zapraszam Cię do przeczytania także tych wpisów:

A jeśli masz więcej pytań zapraszam na mój profil na Facebooku Instragramie.


Pamiętaj też, że dla kobiet w ciąży oraz młodych mam prowadzę specjalne darmowe webinary!  Liczba miejsc jest ograniczona, więc zapisz się już teraz.  

Dowiesz się na nich między innymi:

  • Wyjaśnię czym jest Baby Handling i jak go stosować.

  • Jako fizjoterapeutka niemowlęca dam Ci instrukcję obsługi Twojego malucha. 

  • Powiem Ci jak NIE kompletować wyprawki