Kim jest doula? Jaka jest jej rola w czasie porodu?

Kim jest doula?

Osoba douli z roku na rok zyskuje coraz większą popularność wśród przyszłych mam. Z moich rozmów z kobietami ze “Stowarzyszenia DOULA w Polsce” wynika, że wiele ciężarnych nie wie, że istnieje taki zawód. Jest to stosunkowo młoda profesja, ponieważ dopiero w 2015 roku doula została wpisana na listę zawodów. Dlatego też w niniejszym artykule chciałabym przybliżyć jej osobę – kim dokładnie jest, czym się zajmuje i jaka jest jej rola. 

Doula to wykształcona i doświadczona w swoim macierzyństwie kobieta, która daje emocjonalne i informacyjne wsparcie przyszłym mamom. Opiekuje się nimi w ciąży, w czasie porodu i w trakcie porodu. 

Doula nie należy do personelu medycznego i nie ma wykształcenia medycznego. Jest to zasadnicza różnica pomiędzy doulą a położną. Jej rola ogranicza się jedynie do wsparcia emocjonalnego i nie podejmuje żadnych czynności medycznych. Oczywiście może zdarzyć się tak, że doula jest również położną, ale jeżeli towarzyszy ona kobiecie podczas porodu, nie może wykonywać pracy medycznej. 

Kto może zostać doulą? 

Doulą może zostać każda kobieta, która chce towarzyszyć przyszłym mamą w czasie ciąży, w trakcie porodu i połogu. Ważne jest to, że doula nie może mieć za sobą traumy własnego porodu, ponieważ może to negatywnie odbijać się na jej wsparciu emocjonalnym, którego ma udzielać. Oprócz tego musi się charakteryzować takimi cechami jak opanowanie, empatia i zaangażowanie. 

Aby zostać doulą niezbędne jest odbycie kursu i szkolenia. “Stowarzyszenie DOULA w Polsce szkoli przyszłe doule w naszym kraju. Oprócz tego, że zainteresowane kobiety mogą tam odbyć odpowiednie szkolenie, mogą również sukcesywnie podnosić swoje umiejętności zawodowe. Jest to istotne, ponieważ doula musi ściśle współpracować z personelem medycznym. 

Opieka douli w okresie okołoporodowym

Pomoc douli może rozpocząć się już w czasie ciąży. Wówczas jej opieka skupia się na tym, aby przyszła mama zaakceptowała zmian zachodzących w jej ciele. Doula pomaga jej również radzić sobie z emocjami i oswoić lęki dotyczące porodu.  Służy dobrą radą, gdy ciężarna ma jakieś wątpliwości. Doula pomaga również w przygotowaniu planu porodu i może wykonywać masaże relaksacyjne. 

Poród – wsparcie douli 

Doula doświadczona również w swoim macierzyństwie ma sprawiać, że przebieg porodu będzie bardziej świadomym doświadczeniem dla rodzącej. Towarzyszy ona przyszłej mamie od momentu rozpoczęcia akcji porodowej – bez względu na to, czy kobieta rodzi w szpitalu, w domu narodzin czy we własnym domu. Doula zapewnia rodzącym nieustające wsparcie emocjonalne i fizyczne – wykonuje masaże, pomaga rodzącej przybrać wygodną pozycję, chodzi z nią do toalety i daje jej duże poczucie bezpieczeństwa, zapewniając ciągłość opieki. Doula dzięki swojemu wykształceniu tłumaczy rodzącej niezrozumiałe stwierdzenia medyczne i współpracuje z położną, aby poród przebiegł sprawniej. 

Doula jako osoba towarzysząca 

Nie każdy mężczyzna chce towarzyszyć kobiecie w trakcie porodu. Wynika to z wielu indywidualnych względów. Ważne podkreślenia jest to, aby uszanować decyzję partnera, jeżeli z ważnych dla niego powodów nie czuje się na siłach, aby towarzyszyć Ci przy porodzie. Co jednak, jeżeli chcesz aby wsparcie w czasie porodu zapewnili Ci doula i partner? Zapytaj w szpitalu, w którym zamierzasz rodzić, czy jest taka możliwość. Nie na wszystkich porodówkach mogą znajdować się dwie osoby towarzyszące. Jeżeli jednak szpital wyraża na to zgodę, to bez wątpienia obecność douli jest również dużym wsparciem dla osoby towarzyszącej. 

Kompetencje douli w trakcie połogu

Pomoc douli trwa nie tylko podczas porodu i po porodzie, ale jest również zapewniona w czasie połogu. To bardzo istotne z punktu widzenia świeżo upieczonej mamy, która ma przed sobą nową rolę. Doula zostaje z nią tak długo, jak kobieta tego potrzebuje. Specjalista pomaga świeżo upieczonej mamie w opiece nad noworodkiem, w karmieniu piersią, zapewniając ciągłe niemedyczne wsparcie. 

Doula – zalety wsparcia rodzącej 

Z badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych wynika, że obecność douli w czasie ciąży i i podczas porodu powoduje:

  • zmniejszenie lęku rodzącej przed porodem;
  • skrócenie czasu porodu (średnio o 25%);
  • lepsze przystosowanie rodzącej do skurczy porodowych, co skutkuje mniejszą ilością środków przeciwbólowych;
  • zmniejszenie ryzyka cesarskiego cięcia;
  • zmniejszenie ryzyka depresji poporodowej;
  • lepsze radzenie sobie kobiet z karmieniem piersią. 

Po więcej informacji na temat wsparcia douli zapraszam Cię do mojego Kursu – Położna radzi: poród


Pamiętaj też, że dla kobiet w ciąży oraz młodych mam prowadzę specjalne darmowe webinary!  Liczba miejsc jest ograniczona, więc zapisz się już teraz.  

Dowiesz się na nich między innymi:

  • Wyjaśnię czym jest Baby Handling i jak go stosować.

  • Jako fizjoterapeutka niemowlęca dam Ci instrukcję obsługi Twojego malucha. 

  • Powiem Ci jak NIE kompletować wyprawki