Leżaczek bujaczek – co to za gadżet?

Leżaczek bujaczek Lionelo Bella set

Leżaczek bujaczek dla niemowląt to bardzo popularne urządzenie wśród świeżo upieczonych rodziców – zapewne wiele z Was chciało bądź chce sprawić sobie taki gadżet. Z jednej strony wcale mnie to nie dziwi, ponieważ taki produkt jest dużym ułatwieniem i wygodą dla rodziców. Z drugiej strony zastanawiam się, czy masz świadomość konsekwencji wynikających z używania tego akcesorium?

Doświadczenie moje pokazuje, że rodzice zaczynają używać leżaczków bujaczków już od 2-3 miesiąca życia dziecka. Takie dziecko leży w nim krzywo, ciężka głowa opada na bok, występuje ryzyko skrzywienia kręgosłupa. Harmonijne zgięcie w stawach biodrowych  i kolanach jest niemal niemożliwe. Ciężar ciała przemieszcza się na odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Leżaczki zaburzają harmonijną grę mięśniową mięśni szyi, tułowia, bioder i nóg oraz naturalne przemieszczanie ciężaru ciała.  Dotychczasowe leżaczki bujaczki, które miałam okazję testować, były pół-siedziskiem na stelażu, umożliwiającym bujanie dziecka. Muszę przyznać, że urozmaiceń miały naprawdę dużo. Od klasycznych, kolorowych gadżetów po gustowne, szare czy grafitowe, elektryczne urządzenia. 2w1, 3w1, 5w1, opcja z huśtawką niemowlęcą, z karuzelą, z projektorem, z krzesełkiem. Przyznam szczerze, że niektóre z nich naprawdę zachwycały mnie swoim wyglądem, ale niestety nie spełniały żadnych form bezpieczeństwa. I nie mam tu na myśli dołączonych certyfikatów czy pasów, ale zdrowy rozwój motoryczny malucha. 

Czy pół-siedzisko zapewnia maluszkowi komfort

Dziecko w leżaczku-bujaczku przyjmuje pozycję półleżącą, a ta nie sprzyja symetrii – szczególnie u niemowlaków. Zapewne Twój maluszek będzie zafascynowany siedziskiem z bujakiem, pałąkiem i melodyjką. Akcesorium na pewno nie pozwoli mu się nudzić – w końcu to też fajna zabawka. Niestety, nie jest ono zdrowe dla kręgosłupa najmłodszych. 

Jako fizjoterapeutka dzieci, ekspert w tej dziedzinie mogę śmiało powiedzieć, że tradycyjny bujaczek leżaczek dla niemowląt nie jest dla nich zdrowy. Do 7. miesiąca życia Twoja pociecha rozwija się motorycznie na plecach. Układanie dziecka w bujaczku-leżaczku w pozycji półleżącej może przyczyniać się do powstania lub utrwalenia asymetrii oraz spłaszczeń główki. Tułów malucha zawsze będzie wygięty w jedną lub w drugą stronę, co od razu dyskwalifikuje taki leżaczek bujaczek z użytkowania. 

Co więcej taki leżaczek-bujaczek podpiera ciało maluszka w taki sposób, że dziecko nie musi stabilizować tułowia. W konsekwencji niemowlak położony na płaskiej powierzchni ma problem z wysunięciem rąk do góry i niechętnie kieruje rączki w stronę zabawek. 

Czy istnieje bezpieczny leżaczek bujaczek?

Jakiś czas temu miała okazję testować leżaczek bujaczek Lionelo “Bella Set”. To jak na razie pierwszy tego typu produkt, który zapewnia zdrowy komfort noworodkowi. Leżaczek bujaczek jest przeznaczony dla dzieci już od pierwszych dni życia do wagi 9 kg lub do momentu, gdy niemowlak zacznie sam siadać. To produkty, który charakteryzuje się dużą funkcjonalnością i wygodą w użytkowaniu. Tylko czy to na pewno jest bujaczek-leżaczek?! Tak nazywa go producent. Jednak dla mnie to jest bardzo fajne łóżeczko, a sama nazwa jest nie trafiona.

Co wyróżnia leżaczek bujaczek Lionelo?

Przede wszystkim gondola! Ten leżaczek bujaczek (a w zasadzie łóżeczko!) elektryczny umożliwia umieszczenie w nim dziecka w pozycji na płasko. A ja jak mantrę powtarzam, że najzdrowszym podłożem dla niemowlaka jest twarde i płaskie. Gondola jest wyposażona w materac piankowy o gęstości T25, który stabilnie podpiera ciało dziecka na całej długości. Zewnętrzna część pokrowca została wykonana z materiału typu peach skin, który jest niezwykle przyjemny w dotyku. Gondola  posiada system obrotowy 360′, co umożliwi Ci jej ustawienie tak, aby widzieć swoje dziecko. 

“Bella Set” posiada 6 unikalnych ruchów kołysania: 5 podstawowych trybów i dodatkowy, automatyczny, który zmienia się co 16 sekund. Chyba żadnego rodzica nie muszę przekonywać, że dzieci uwielbiają ruch kołysania. Dzięki wielotorowemu ruchowi bujania, “Bella” zapewnia naturalny rytm, jak w objęciach rodzica. Możesz również dopasować intensywność bujania do indywidualnych preferencji dziecka. Pamiętaj, że kołysanie ma wiele korzyści m.in.:

  • uspokajanie: kołysanie może pomóc uspokoić niemowlę i zmniejszyć jego stres. Ruch kołysania przypomina mu czas spędzony w macicy, co może przynieść mu poczucie bezpieczeństwa,
  • lepszy sen: niemowlęta często lepiej śpią, gdy są kołysane,
  • rozwijanie zmysłów: ruch kołysania pomaga rozwijać zmysły dziecka, zwłaszcza równowagę i koordynację.

Jak ze wszystkim i tu należy pamiętać o umiarze i dlatego kolejnym plusem „Belli” jest kilka przydatnych funkcji takich jak:

  • tryb nocny powoduje, że produkt zaczyna powoli zwalniać aż do całkowitego zatrzymania;
  • detektor ruchu, który włącza muzykę i bujanie, gdy tylko dziecko zaczyna się wiercić;
  • pilot, dzięki któremu jesteś w stanie sterować urządzeniem z nieco większej odległości;
  • 12 melodii ze spokojną muzyką. 

 

Czy polecam “Bella Set” Lionelo?

W swojej ponad kilkunastoletniej praktyce przetestowałam naprawdę bardzo wiele produktów typu leżaczki bujaczki najbardziej renomowanych firm. Do tej pory nie udało mi się znaleźć urządzenia, które było by bezpieczne dla maluszka, a jednocześnie byłoby w stanie zapewnić komfort dla jego kręgosłupa i przyjemnego bujania bez udziału rodzica.

“Bella Set” to jak na razie pierwszy leżaczek dla dzieci, który może być ze spokojem używany przez rodziców. Gdyby taki produkt istniał, gdy moje córki były małe, na pewno byłoby to dla mnie bardzo dużym ułatwieniem. W końcu, która z nas nie marzy o spokojnej chwili na wypicie kawy? 

To urządzenie ma gondolę, w której możesz umieścić swoją pociechę w pozycji na płasko dzięki czemu w pierwszych tygodniach życia możesz używać go jako zamiennik tradycyjnego łóżeczka. To łóżeczko ma za zadanie uspokoić dziecko, tak, abyś miała dla siebie chwilę wytchnienia. Jest dobrym rodzajem kołyski, w której maluszek może pójść na krótką drzemkę czy nawet nocny sen, ale w dłuższej perspektywie nie zastąpi tradycyjnego łóżeczka. O tym też pamiętajcie!

 

 

Dla młodych mam prowadzę też darmowe webinary. Ta wiedza na pewno Ci się przyda. Podczas webinaru powiem m.in. o tym: 

  • Jak pomoc niemowlakowi samodzielnie zasypiać?

  • Jak zrozumieć płacz dziecka?

  • Jak zdrowo opiekować się niemowlakiem?

Przyjdź koniecznie! W prezencie otrzymasz ode mnie 2 e-booki: Skalę Denver do oceny rozwoju Twojego dziecka oraz Jak podróżować samolotem z dzieckiem. Warto 🙂