Masaż Shantala czy Shantali?
Masaż Shantala(i) zwany też dotykiem miłości pochodzi z Indii. Pierwszym, który go rozpowszechnił w Europie był Frederique Leboyer – francuski położnik, który w latach siedemdziesiątych XX wieku przebywał w Indiach. Sama nazwa Masażu Shantala(i) pochodzi prawdopodobnie od imienia jednej z kobiet, która stosowała te techniki i tak masowała swoje dziecko. Choć były one bardzo proste, to zachwyciły Frederique`a, który później rozpowszechnił je na Starym Kontynencie. Bardzo często pojawia się nazwa Masaż Shantala, która jest błędem językowym. Dlatego też nie mówimy masaż niemowlęcia metodą shantala, a metodą shantali.
Masaż Shantali – moc dotyku
Masaż Shantali ma na celu stworzenie zdrowej i bliskiej więzi między rodzicami oraz ich niemowlakami poprzez wczesne nawiązanie bezpiecznej więzi. Wczesne nawiązanie bezpiecznej więzi ma pozytywny wpływ na kształtowanie się więzi społecznych dziecka. Badania naukowe, bez cienia wątpliwości, potwierdzają, że dotyk ma ogromną moc. Czuły dotyk łagodzi stres u dziecka, zacieśnia więzi, uzdrawia i jest dla małych dzieci niezbędny do życia.
Masaż niemowląt – od kiedy można masować dziecko?
Niemowlę można masować tak naprawdę od pierwszych dni życia. Najlepiej jednak zacząć wykonywać masaż, gdy maluch ma od 6 do 8 tygodni. Wówczas niemowlę ma już za sobą wizytę u pediatry. Jest silniejsze i większe niż po urodzeniu. Maluch zaczyna też samodzielnie trzymać główkę i przechodzi z pozycji płodowej (zgięciowej) do pozycji wyprostnej.
Jakie są zalety masowania niemowląt?
Masaż przynosi mnóstwo korzyści dla niemowląt i dzieci. Poznaj niektóre z nich:
Zalety fizyczne:
- masaż poprawia wchłanianie składników odżywczych;
- masaż zwiększa przyswajanie tlenu i węglowodanów;
- masaż pobudza krążenie;
- masaż pozytywnie wpływa na trawienie dziecka, stymulując układ pokarmowy (dobrze sprawdzi się również w przypadku kolki);
- masaż pobudza produkcję glukagonu i insuliny;
- masaż zwiększa wydzielanie hormonu wzrostu, stymuluje przysadkę mózgową;
- masaż pobudza układ odpornościowy niemowląt i małych dzieci, stymuluje produkcję limfy oraz wspomaga koordynację mięśniowo-nerwową;
- masaż stymuluje propriocepcję czyli czucie głębokie oraz wspomaga rozwój dziecka – neurologiczny oraz motoryczny.
Zalety emocjonalne:
- masaż daje dziecku poczucie bezpieczeństwa;
- masaż uwalnia endorfiny;
- masaż wpływa na rozwój umiejętności komunikacji niewerbalnej;
- masaż uczy dziecko czerpania przyjemności z dotyku;
- masaż uczy kompetencji społecznych, rozumienie siebie nawzajem i zdobywanie poczucia zaufania do siebie;
- masaż umacnia więzi pomiędzy masowanym maluszkiem a rodzicem.
Jak często warto wykonywać masaż?
Idealnie byłoby, gdyby sesja masażu trwała nie dłużej niż 10 minut przy pierwszych masażach oraz do 25 minut przy kolejnych sesjach. Maluszek musi przyzwyczaić się do bycia dotykanym – to może zająć kilka dni. Masaż można wykonywać początkowo co 3-4 razy w tygodniu, a potem nawet codziennie. Jeśli dziecko dobrze znosi masowanie i chętnie mu się poddaje, można go stosować 2 razy dziennie. W miarę jak maluch rośnie, częstotliwość masażu zmniejsza się do jednego lub dwóch sesji w tygodniu.
Dobrze jest, gdy zbudujecie z dzieckiem rytuał, codzienny zwyczaj wkomponowany
w rytm dnia. Dzięki temu, masaż może być wyczekaną przez obie strony, ulubioną zabawą, budującą pomiędzy Wami świetną relację. Kontakt dotykowy przed snem pozwoli wyciszać niemowlę i zapewni mu lepszy sen.
Czego potrzebujesz do masażu?
Do masażu ciała dziecka niezbędna jest oliwka. Którą z nich wybrać? Na pewno bezpieczną i przebadaną. Reszta zależy od preferencji każdego dziecka m.in. zapachu oraz konsystencji danego produktu. W moim gabinecie najwięcej dzieci akceptuje zwykłą oliwkę Bambino, ale czasem mamy mają swoje kosmetyki, które znają i z powodzeniem stosują. Bardzo ważne jest, abyś miała pewność, że Twój maluszek nie ma alergii na preparat, którego użyjesz do masażu.
Technika masażu niemowląt krok po kroku
Przede wszystkim wybierz odpowiednie miejsce w domu, w którym wykonasz masaż. Unikaj przeciągów! Małe dzieci i niemowlęta szybko tracą temperaturę i wychładzają się. Podobnie jak przy kąpieli, tak i przy masażu musisz przemyśleć kwestię odpowiedniej temperatury. Optymalnym rozwiązaniem byłoby, gdyby temperatura w pomieszczeniu wynosiła ok. 25-26°C. Aby ją sprawdzić, polecam przenośny termometr.
Przed rozpoczęciem masowania dziecka, przygotuj:
- ulubiony kocyk dziecka, na którym będziecie mogli oboje usiąść;
- ubranka, w które ubierzesz dziecko po masażu;
- przybory higieniczne np. pieluszkę;
- ręcznik;
- oliwkę.
Sekwencja masażu rozpoczyna się od nawiązania kontaktu z dzieckiem. Następnie przechodzimy na klatkę piersiową, kończyny górne (najpierw ramię, potem przedramię), ręce, brzuch, kończyny dolne (najpierw udo, potem podudzie), stopy, plecy, pośladki, twarz, a na koniec ćwiczenia naprzemienne.
Podczas wykonywania Masażu Shantali unikaj nadmiernej siły, ale też nie wolno bądź nadmiernie delikatna. Skóra maluszka powinna mieć tzw. odczyn, czyli być zaczerwieniona. Jest to oznaką tego, że masaż nie był zbyt lekki i udało się przekrwić tkanki. Przekrwienie tkanek lepiej je dotlenowuje oraz odżywia. Siłę masażu możesz sprawdzać stopniowo, jeśli początkowo boisz się silniejszego dotyku. Jeżeli po pierwszym masażu nie obserwujesz zmiany koloru skóry, to następnym razem spróbuj wykonać masaż z trochę większą siłą. Postępuj tak aż do dnia, w którym uda się osiągnąć zaczerwienienie skóry.
Czy są przeciwwskazania do wykonania masażu?
Unikaj masowania maluszka gdy:
- niemowlak potrzebuje więcej snu;
- dziecko jest rozdrażnione, zmęczone, marudne;
- dziecko jest bezpośrednio po posiłku;
- maluch jest po szczepieniu;
- dziecko ma infekcję np. zapalenie skóry;
- niemowlak jest przeziębiony;
- gdy Ty jesteś rozdrażniona, zdenerwowana, zmęczona.
Masaż Shantali to rodzaj masażu, który niesie za sobą wiele zalet. Dzięki masażowi możliwe jest nawiązanie bezpiecznej więzi z niemowlakiem. Ta technika ma również wiele zalet fizycznych, dlatego polecam ją każdemu rodzicowi, nie zapominając jednak o powyższych przeciwwskazaniach.
Jeżeli chcesz dokładnie poznać technikę masażu, zapraszam Cię do mojego e-booka, w którym znajdziesz wszelkie wskazówki, niezbędne do prawidłowego masowania dziecka. A jeżeli chciałabyś poznać bezpośrednio tajniki Masażu Shantali, polecam Ci wizytę u fizjoterapeuty, który pokaże Ci profesjonalny instruktaż.
Pamiętaj też, że dla kobiet w ciąży oraz młodych mam prowadzę specjalne darmowe webinary! Liczba miejsc jest ograniczona, więc zapisz się już teraz.
Dowiesz się na nich między innymi:
-
Wyjaśnię czym jest Baby Handling i jak go stosować.
-
Jako fizjoterapeutka niemowlęca dam Ci instrukcję obsługi Twojego malucha.
-
Powiem Ci jak NIE kompletować wyprawki