Pierwsze buciki dziecka. Jak je wybrać?

Attipas - pierwsze buciki dla dziecka

Poszukując pierwszych butów dla dziecka należy przede wszystkim wziąć pod uwagę fakt, z jak delikatnymi strukturami mamy do czynienia. Mała stopa jest zbudowana głównie z tkanki chrzęstnej, która charakteryzuje się tym, że jest miękka i podatna na zniekształcenia. Ścięgna i więzadła zawierają więcej kolagenu, dzięki czemu ich możliwości adaptacji, a także zakres ruchu są bardzo duże. Dlatego stopy małego dziecka nie można traktować jak miniatury stopy dorosłego. Dopóki nie zakończy się proces kostnienia wybór butów będzie miał kluczowe znaczenie dla zdrowia i przyszłego funkcjonowania całego układu ruchu.

Aby mogło ono przebiec prawidłowo stopa potrzebuje przede wszystkim możliwości swobodnego ruchu oraz doświadczeń z różnego typu podłożem. Dlatego tak ważne jest chodzenie boso. Biorąc jednak pod uwagę naszą strefę klimatyczną nie zawsze jest to możliwe i bezpieczne. Kiedy dziecko zaczyna się już poruszać samodzielnie i chętnie wychodzi z wózka podczas spacerów pora rozejrzeć się za pierwszymi butami.

Kształt bucików

Ich kształt powinien odpowiadać potrzebom i fizjologii małej stopy. Dlatego właśnie powinien mieć szeroki przód, który nie będzie uciskał promieniście ułożonych paluszków, a także zapewni im możliwość ruchu. Ma to znaczenie dla ćwiczenia zdolności równoważnych. Podeszwa powinna być dopasowana w śródstopiu, elastyczna i cienka. Dzięki temu dziecko będzie mogło czuć podłoże i jego zmieniający się charakter, a przez to ćwiczyć równowagę. Zapiętek powinien utrzymywać piętę w stabilnej pozycji, ale nie usztywniać stawu skokowego. Maluch musi mieć możliwość swobodnej zmiany pozycji, kucania, wstawania. Jeśli zapiętek będzie zbyt wysoki zakres ruchu w stawie będzie ograniczony, a stopa niepotrzebnie będzie przyzwyczajać się do wsparcia. Osłabieniu mogą ulec mięśnie, a to sprzyja powstawaniu wad stóp.

Attipas – dobry wybór

Dlatego moim pacjentom oraz kursantom polecam buciki dla dzieci Attipas. Są odpowiednie dla dzieci już od pierwszych kroków i mają wszystkie te cechy, o których wspomniałam wcześniej. Dodatkowo bawełniana, elastyczna skarpetka dopasowuje się do tęgości stopy, więc dla wyboru rozmiaru nie ma znaczenia wysokość podbicia. Otworki wentylacyjne w podeszwie umożliwiają przepływ powietrza. Dodatkowo jest ona antypoślizgowa i odporna na uszkodzenia, więc sprawdzi się na każdym typie podłoża, zabezpieczając dziecko przed poślizgnięciem i urazami stóp.

Więcej informacji na temat bucików znajdziecie Państwo na stronie attipas.pl.


Jak wybrać bucikiTekst powstał przy współpracy z dystrybutorem marki Attipas