Prężenie się niemowlaka – co powinno zaniepokoić rodziców niemowląt?

Prężenie się niemowlaka – czy taki stan jest prawidłowy?

Czy prężenie się niemowlaka podczas snu jest normalne? Dlaczego niemowlę się pręży? Czy prężenie się noworodka to powód do zmartwień? Moje dziecko pręży się – czy należy coś z tym zrobić? W poniższym artykule chciałabym rozwiać wszelkie wątpliwości i przybliżyć temat prężenia i wyginania niemowlaka wszystkim rodzicom niemowląt. Fakt, że noworodek się pręży nie jest od razu powodem do paniki. W pierwszych miesiącach życia możecie zaobserwować, jak niemowlę odgina głowę do tyłu podczas płaczu. Jest to normalne i nie świadczy o nieprawidłowym rozwoju.  

Czym jest prężenie się niemowlaka?

Jakie symptomy świadczą o tym, że dziecko się pręży? Bardzo łatwo je zaobserwować. Poniżej krótka lista:

 • niemowlę nadmiernie napina swoje ciało;
 • niemowlę wygina się do tyłu i na boki (w chwilach odprężenia) zarówno podczas noszenia, jak i leżenia;
 • niemowlę prostuje nóżki tak mocno, że nie możesz przy nim wykonać żadnych czynności pielęgnacyjnych;
 • niemowlę długotrwale i asymetrycznie układa głowę;
 • niemowlę ma problem ze zmianą pozycji;
 • niemowlę nie chce leżeć na brzuszku.

Wyżej wymienionym objawom najczęściej towarzyszą rozdrażnienie, płacz, niepokój, nerwowość, problemy z jedzeniem bądź problemy ze snem. Jeżeli niemowlę pręży się sporadycznie, zazwyczaj nie ma powodu do niepokoju. Natomiast jeżeli obserwujesz te objawy częściej, warto skonsultować zachowanie malucha z pediatrą.

Co może być powodem prężenia się niemowlaka?

Prężenie się niemowlaka może mieć różne przyczyny. Wśród nich warto wymienić:

 • niedojrzałość układu pokarmowego – jeżeli niemowlak pręży się i stęka z wysiłku po jedzeniu. Nieczęstym powodem takich dolegliwości jest ból wynikający z przelewania się pokarmu bądź zaparcia. Jeżeli po spożyciu pokarmu obserwujesz u swojego malucha długi płacz (3 godziny przez minimum 3 dni w tygodniu) powodem może być kolka jelitowa;
 • zbyt duża ilość bodźców zewnętrznych. Dlatego tak ważne jest, aby w pierwszych miesiącach życia nie przebodźcować nadmiernie swojego malucha;
 • wzmożone napięcie mięśniowe. Na tę przypadłość zdecydowanie bardziej narażone się dzieci urodzone przedwcześnie;
 • niedotlenienie podczas życia płodowego lub spowodowane skomplikowaną akcją porodową;
 • poporodowa żółtaczka;
 • sam przebieg ciąży i schorzenie, na które cierpiała mama malucha – nadciśnienie tętnicze, niedokrwistość, choroby układu krążenia, choroby tarczycy, choroby nerek.

Jak radzić sobie z prężeniem się niemowlaka?

W zależności od tego, co jest przyczyną prężenia niemowlaka, należy wdrożyć odpowiednie metody działania.

Jeżeli stwierdza się niedojrzałość układu pokarmowego, polecam: masaż brzucha np. Masaż Shantali, układanie w pozycji na brzuszku, ciepłą kąpiel. Jednocześnie należy większą uwagę przykładać do techniki karmienia maluszka (tak, aby maluszek nie nałykał się powietrza podczas jedzenia piersią bądź butelką), a także do odpowiedniej diety. Warto skonsultować tę przypadłość z pediatrą, który może zalecić stosowanie probiotyków.

Jeżeli podejrzewasz, że prężenie i stękanie niemowlaka jest wynikiem wzmożonego napięcia mięśniowego, najlepiej jak najszybciej skonsultuj to z fizjoterapeutą dziecięcym. Dziecko, które cierpi na tę przypadłość porusza się tylko w takim zakresie, na jaki pozwalają mu naprężone mięśnie. Tylko dobrze postawiona diagnoza i regularne wykonywanie odpowiednich ćwiczeń czy też rehabilitacja są w stanie przywrócić optymalne napięcie w mięśniach. W innym wypadku złe nawyki zostaną przez dziecko utrwalone, co ma istotny wpływ na jego rozwój ruchowy, ale także późniejsze kłopoty z pisaniem czy słabą koncentracją. 

Warto również pamiętać o prawidłowej pielęgnacji niemowlaka tzw. baby handlingu już od pierwszych dni życia. Odpowiednie podnoszenie niemowlaka, przewijanie, kąpanie, karmienie przyczynia się do prawidłowego rozwoju dziecka. 


Na moim blogu znajdziesz wiele innych ciekawych wpisów dotyczących opieki i pielęgnacji niemowląt. Jeśli jesteś młodą mamą poszukującą wiedzy zapraszam Cię do przeczytania tych wpisów:

  Dla młodych mam prowadzę też darmowe webinary. Ta wiedza na pewno Ci się przyda. Podczas webinaru powiem m.in. o tym: 

  • Jak pomoc niemowlakowi samodzielnie zasypiać?

  • Jak zrozumieć płacz dziecka?

  • Jak zdrowo opiekować się niemowlakiem?

  Przyjdź koniecznie! W prezencie otrzymasz ode mnie 2 e-booki: Skalę Denver do oceny rozwoju Twojego dziecka oraz Jak podróżować samolotem z dzieckiem. Warto 🙂