Regres snu u niemowlaka – kiedy występuje i jak sobie z nim poradzić?

Czym jest regres snu u niemowlaka? 

Regres snu to pogorszenie jakości snu dziecka. Maluch, który wcześniej spał dobrze, nagle zaczyna wykazywać trudności z zasypianiem, częściej budzi się w nocy lub po prostu krócej śpi. Regres snu to okres, w którym wzorzec snu niemowlęcia ulega nagłej zmianie. To bardzo frustrujące dla wielu rodziców, dlatego warto wiedzieć, kiedy występuje regres snu, aby nie tylko radzić sobie z tym zjawiskiem, ale również wspierać prawidłowy rozwój dziecka.

Objawy regresu snu 

Objawy regresu snu u niemowląt mogą być różnorodne i obejmować:

 • Trudności z zasypianiem. Niemowlę może mieć problemy z zasypianiem lub wymagać dłuższego czasu na uspokojenie się przed snem.
 • Częstsze budzenie się w nocy. Niemowlę, które wcześniej spało dłuższe okresy bez przerwy, może zacząć budzić się częściej w nocy, wymagając pocieszenia lub karmienia.
 • Krótsze okresy snu. Regres snu może skutkować krótszymi okresami snu, co prowadzi do zmniejszonej ilości snu w ciągu doby.
 • Nadmierna pobudliwość. Niemowlę może być bardziej pobudzone w nocy i trudniej mu się uspokoić.
 • Zmiany w nawykach snu: Mogą wystąpić zmiany w rutynach snu, takie jak rezygnacja z drzemek w ciągu dnia lub zmiana harmonogramu snu.
 • Zwiększona drażliwość w ciągu dnia. Niemowlę może być bardziej marudne lub niespokojne w ciągu dnia z powodu niewystarczającej ilości snu w nocy.

Regres snu u niemowlaka – kiedy występuje? 

Pierwszy regres snu występuje w czwartym miesiącu życia dziecka (czasami przypada na piąty miesiąc życia). To bardzo dynamiczny okres rozwoju malucha, związany z wieloma nocnymi pobudkami. W tym okresie wiekowym dziecko przechodzi przez wiele zmian rozwojowych, co może wpływać na jego spokojny sen. Niektóre dzieci również zaczynają wcześnie ząbkować, co dodatkowo może mieć wpływ na pogorszenie jakości snu.

W 4 miesiącu maluch nabywa bardzo dużo umiejętności motorycznych, np. przekręcanie z pleców na brzuch czasem nawet z powrotem, sięganie po przedmioty, wkładanie części ciała do ust, np. własnych stóp, zabawek. Oprócz tego nabywa nowe umiejętności społeczne, a rozwój jego mowy nabiera tempa – głużenie, piszczenie, zabawa głosem. 

Mózg dziecka rozwija się w tym czasie tak intensywnie, że niemowlak nie jest w stanie przesypiać całej nocy. W związku z tym zasypia i budzi się kilka razy w ciągu nocy. Wiem, że dla wielu z Was jest to bardzo frustrujące, szczególnie jeżeli Wasz maluszek przesypiał spokojnie noc. Dlatego tak ważne jest, aby podczas tego chwilowego pogorszenia jakości snu dziecka, zaopiekować jego potrzeby i dać mu poczucie bliskości. 

Regres snu dziecka – 8 miesiąc 

Kolejny regres snu najczęściej pojawia się w 8 miesiącu życia. Jego występowanie ponownie jest determinowane rozwojem motorycznym, emocjonalnym oraz rozwojem mowy. Czasami regres snu jest także związany z tzw. skokami rozwojowymi, kiedy to dziecko intensywnie przyswaja nowe umiejętności i potrzebuje więcej czasu na regenerację.

W związku z tym, że maluch zaczyna raczkować i siadać, zmienia się jego perspektywa. Na tle emocjonalnym pojawia się lęk separacyjny i bardziej intensywne okazywanie emocji. Jeżeli chodzi o mowę, to pojawiają się pierwsze sylaby.

8 miesiąc życia twojego dziecka to ponownie czas na jego intensywny rozwój. Do tego dochodzi fakt, że w tym okresie maluszek najczęściej rezygnuje z trzeciej drzemki, co znacznie zmienia jego ustalony wcześniej rytm dnia. W tym okresie również zachowaj spokój i cierpliwość. Dostosuj plan dnia do nowych potrzeb dziecka i zapewnij mu komfort oraz bezpieczeństwo.

18 miesiąc – kolejny regres snu

18 miesiąc to czas na kolejny regres snu u dziecka. Dlaczego ponownie następuje chwilowe pogorszenie snu dziecka i maluszek zaczyna budzić się tak często?

Przyczyną ponownie może być skok rozwojowy czy rozwój językowy i poznawczy. Przyswajanie przez dziecko nowych słów może wpłynąć na jego cykl snu.

Kolejną przyczyną może być również przejście na jedną drzemkę, co ponownie zmienia harmonogram dnia.

Regres snu u dwulatka 

Regres snu u starszego dziecka może być spowodowany różnymi czynnikami, podobnymi do tych, które wpływają na sen młodszych dzieci. W tym wieku dzieci nadal przechodzą przez wiele etapów rozwoju fizycznego, poznawczego i emocjonalnego, które mogą wpłynąć na ich strukturę snu. Oto kilka możliwych przyczyn regresu snu u dwulatka:

 • Rozwój mózgu. W tym wieku dziecko nadal intensywnie rozwija się pod względem poznawczym i językowym, co może prowadzić do zmian w sposobie przetwarzania informacji i zachowań. To z kolei może wpływać na sen poprzez zwiększoną aktywność umysłową i trudności w zasypianiu.
 • Zmiany w życiu rodzinnym. Przeprowadzka, narodziny rodzeństwa czy inne zmiany w życiu rodzinnym mogą prowadzić do zaburzenia snu dziecka. Niepewność lub stres związany z nową sytuacją może utrudnić zasypianie i prowadzić do regresu snu.
 • Samodzielność. W tym wieku dzieci rozwijają umiejętności samodzielności, co może prowadzić do prób niezależnego zasypiania lub chęci eksplorowania otoczenia zamiast odpoczynku.
 • Odrzucenie drzemek. Regres snu u 2 latka może również wiązać się
  z całkowitym odrzuceniem drzemek. Jak zauważysz, dziecko w tym wieku potrzebuje jeszcze snu w ciągu dnia więc warto od czasu do czasu zaproponować mu drzemkę. 

Ile trwa regres snu? 

Czas trwania regresu snu jest zależny od przyczyn i indywidualnych cech maluszka. Dla niektórych niemowląt może to być krótkotrwałe zjawisko trwające kilka dni, podczas gdy u innych dzieci występuje ze znacznym nasileniem. Klasyczny regres snu w 18 miesiącu najczęściej trwa od 2 do 6 tygodni. 

Sposoby na regres snu u małego dziecka 

Poniżej kilka sprawdzonych sposobów, jak przetrwać regres snu maluszka:

 • Utrzymywanie spokojnej atmosfery przed snem. Stworzenie spokojnej i powtarzalnej rutyny przed snem może pomóc niemowlęciu przygotować się do snu. To może być kąpiel, czytanie książeczki lub kołysanie.
 • Zachowanie spójnego harmonogramu snu. Próba utrzymania spójnego harmonogramu snu może pomóc w ustaleniu zdrowych nawyków snu dla niemowlaka.
 • Stworzenie komfortowego środowiska snu. Upewnij się, że miejsce w którym śpi niemowlę jest ciche i ciemne.
 • Odpowiednia temperatura. Temperatura w sypialni maluszka powinna wynosić między 18 a 20 stopni. 
 • Reagowanie na sygnały niemowlęcia w sposób spokojny i uspokajający. Kiedy niemowlę budzi się w nocy, ważne jest, aby rodzice reagowali na jego potrzeby w sposób spokojny i uspokajający, aby pomóc mu ponownie zasnąć.
 • Wykorzystanie technik uspokajających. Korzystanie z technik uspokajających, takich jak kołysanie, delikatne głaskanie lub śpiewanie, może pomóc niemowlęciu uspokoić się i zasnąć.

Jeśli regres snu trwa dłużej niż oczekiwano lub wiąże się z innymi niepokojącymi objawami, zawsze warto skonsultować się z pediatrą, aby uzyskać poradę i wsparcie.