Rytm dnia niemowlaka. Dlaczego tak ważny jest rytm dobowy i stały plan dnia dla noworodków?

Rytm dnia niemowlaka – dlaczego jest tak ważny?

Niejednokrotnie wspominałam w swoich bezpłatnych webinarach czy w kursach, że świat noworodka wywraca się do góry nogami z chwilą narodzin. Od tego momentu wszystko co się dzieje, jest dla maluszka nowością.  Jak zatem pomóc dziecku z oswajaniem się w nowej rzeczywistości? Przede wszystkim pamiętaj o zapewnieniu noworodkowi poczucia stabilizacji i bezpieczeństwa – przytulaj go, głaskaj, bujaj, poświęć mu tyle uwagi, ile potrzebuje. Od pierwszych tygodni życia staraj się budować wyjątkową więź między dzieckiem a rodzicem. Niemowlę bardzo szybko wyczuwa nasze stany emocjonalne więc zadbaj również o swój wewnętrzny spokój, aby nie niepokoiło to niemowlaka i nie powodowało jego rozdrażnienia. Pamiętaj, że jedyną formą komunikacji malucha z rodzicami jest płacz, dlatego polecam ci ustalić stały plan dnia, codzienną rutynę. W taki sposób uporządkujesz świat niemowlaka, nauczysz go odpowiednich nawyków, a przede wszystkim pokażesz, że może ci zaufać. Nie muszę chyba przekonywać, że to również ogromne ułatwienie dla rodziców, którzy tuż po narodzinach dziecka tracą poczucie czasu.

Rytm dnia niemowlaka – stałe pory karmienia

To właśnie od pór karmienia uzależniony jest dalszy rytm dnia noworodka. Oczywiście na początku niemowlę będzie domagało się pokarmu o różnych porach. Nie powinno to jednak długo potrwać. Szybko zorientujesz się, kiedy dziecko odczuwa głód. Stałe pory jedzenia pozwolą ci na sprawne planowanie dalszych czynności w ciągu dnia dziecka. Jeżeli karmisz piersią zapisuj sobie co, ile podajesz pokarm oraz z której piersi dziecko ssie mleko. W przypadku karmienia butelką zapisz, ile dziecko zjada mleka jednorazowo. Uwierz mi, że jest to bardzo pomocne. 

Spacer – codziennie powtarzane rytuały

Nie zapominaj o spacerze z maluchem – niezależnie od panującej pogody (chyba, że na dworze jest prawdziwy huragan). Spacer na świeżym powietrzu korzystnie wpływa na rozwój dziecka, dlatego nie rezygnuj z niego w stałym rytmie dnia. Zaplanuj go np. po drugim karmieniu. Jest to dobry moment, ponieważ najprawdopodobniej maluch utnie sobie drzemkę, a ty będziesz miała chwilę dla siebie np. na zrobienie zakupów. Przed każdym wyjściem z domu upewnij się jednak, czy spakowałaś wszystkie niezbędne rzeczy do torby. 

Czas na zabawę. Zabawy zapewniający prawidłowy rozwój dziecka

Nic tak nie rozwija dziecka, jak wspólne zabawy. Od pierwszych dni życia jak najczęściej układaj niemowlę na brzuszku (nie, pępowina nie jest przeszkodą w układaniu dziecka na brzuszku). Początkowo możesz kłaść noworodka na swoim brzuchu. Ten kontakt „skóra do skóry” jest bardzo ważny. Później możesz wykorzystać do tego matę edukacyjną – najlepiej kontrastową dla zwiększenia uwagi dziecka. Połóż się obok dziecka i mów do niego cały czas. Pokazuj niemowlakowi kolorowe przedmioty, które wzbudzą jego uwagę i będą stymulować wszystkie zmysły. W taki sposób dziecko będzie uczyło się dźwigać główkę, co jest ważne z punktu widzenia rozwoju fizycznego. 

Kiedy dziecko powinno zasypiać?

Dziecko tuż po narodzeniu nie odróżnia dnia i nocy. W końcu w brzuszku nie było tak jasno. Fizjologia niemowlaka działa następująco – dziecko śpi, gdy jest zmęczone nadmiarem bodźców, a budzi się, gdy jest głodne. Jak sama zauważysz – nie następuje to w regularnych porach, co powoduje, że twój harmonogram dobowy regulują pory karmienia i drzemek maluszka. Co możesz zrobić, aby nauczyć dziecko odróżniać dzień od nocy? 

   

   • Przede wszystkim musisz pokazać dziecku różnicę w drzemkach w ciągu dnia, a snem w nocy. Gdy maluch wybudzi się np. o 2 w nocy, nie zapalaj światła, nie mów do dziecka, tylko nakarm go w ciszy. To pozwoli szybko zapaść mu w dalszy sen. 

   • W czasie drzemek w dzień nie przyciemniaj pomieszczenia, aby dziecko wiedziało, że w tym czasie toczy się domowe życie.

   • Stosuj tzw. wieczorne rytuały np. kąpiel bądź masaż (polecam Masaż Shantali) bezpośrednio przed snem, aby maluszek wiedział, że w taki sposób kończy dzień. Jest to niezwykle ważne, ponieważ wieczór to czas na ukojenie i wyciszenie. 

  Rytm dobowy niemowlaka

  Stały plan dnia noworodka przede wszystkim porządkuje życie dziecka i pozwala mu przewidzieć następstwo zdarzeń. Dzięki temu maluszek zapamiętuje, że po porannym karmieniu zabierzesz go na spacer, następnie będziecie się wspólnie bawić, a koniec dnia wieńczy kąpiel i masaż. Tak ustalony rytm dobowy niemowlęcia powoduje, że dziecko jest spokojne i ma poczucie bezpieczeństwa. Poszczególne czynności pomagają mu przewidywać następstwo zdarzeń. 

  Zmiany w ustalonym porządku dnia mogą spowodować u niemowlaka niepokój i rozdrażnienie. Dlatego też w pierwszych miesiącach życia dziecka unikaj jego przebodźcowania. I przede wszystkim nie poddawaj się, bowiem ustalenie planu dnia wymaga czasu i na pewno musisz uzbroić się w cierpliwość. Możesz być jednak pewna, że efekty ci to wynagrodzą. 

  Na moim blogu znajdziesz wiele innych ciekawych wpisów dotyczących snu dzieci niemowląt. Sen jest jednym z najbardziej palących problemów młodych rodziców. Zapoznaj się z moimi materiałami, aby Twój Malec lepiej spał:

    

   A jeśli masz więcej pytań zapraszam na mój profil na Facebooku Instragramie.

   Sypialnia niemowlaka

   Jesteś w trakcie urządzania pokoiku dla maluszka? Mam dla Ciebie coś specjalnego! Mój e-book Sypialnia dla niemowlaka! Pozycja dla każdego rodzica, który chce uniknąć chaosu w domu. Kliknij w link i pobierz mojego profilu Facebook darmowego e-booka.