Wybór miejsca porodu. Szpital, dom narodzin a może dom?

Wybór miejsca porodu – gdzie możesz rodzić?

Czy wiesz, że zgodnie z obowiązującym prawem kobieta ma możliwość wyboru miejsca porodu? I nie musi to być szpital. Możesz rodzić, gdzie chcesz – w domu, w domu narodzin lub w dowolnym szpitalu na terenie Polski bądź za granicą. Jak widzisz możliwości jest całkiem sporo. Polecam, abyś odpowiednio wcześniej zastanowiła się, która z tych opcji będzie dla Ciebie najlepsza. Nie zostawiaj tego wyboru na ostatnią chwilę, ponieważ ma on bardzo duże znaczenie dla jakości przebiegu porodu i przede wszystkim dla Twojego komfortu. 

Plan porodu to podstawa wyboru miejsca porodu

W wyborze miejsca porodu pomoże Ci przygotowanie planu porodu. Jest to dokument, który określa Twoje preferencje w zakresie miejsca porodu i akcji porodowej. Możesz go przygotować sama lub z pomocą położnej. Zastanów się, jakie są Twoje oczekiwania co do porodu i zanotuj je. Jeżeli masz jakieś życzenia, również uwzględnij je w planie porodu. Taki dokument na pewno ułatwi Ci wybór miejsca do porodu. 

Jak wybrać szpital do porodu?

Szpital powinny wybrać wszystkie kobiety, które podczas porodu chcą otrzymać znieczulenie zewnątrzoponowe. Jest to podstawowe kryterium, które odróżnia szpital od domu i domu narodzin,
w których niemożliwe jest otrzymanie znieczulenia epiduralnego. Tu jest jednak mały haczyk, ponieważ są w Polsce szpitale, w których nie będziesz miała możliwości znieczulenie więc warto to również wcześniej zweryfikować. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

  • Odległość szpitala od Twojego miejsca zamieszkania – ważne, żebyś nie była to bardzo duża ilość kilometrów.
  • Sprawdź, czy dany szpital oferuje zajęcia ze szkoły rodzenia i czy są one refundowane, czy nie. To ważne, ponieważ udział w takich zajęciach w danym szpitalu pozwoli Ci lepiej poznać  personel medyczny (w tym położne).
  • Zorientuj się, jakie metody łagodzenia bólu stosuje dany szpital – czy szpital wykonuje znieczulenie zewnątrzoponowe, czy praktykowane są masaże, gaz rozweselający, kąpiel w wannie. 
  • Sprawdź, jak wyglądają sale porodowe – czy będziesz rodziła sama czy w towarzystwie innych kobiet.
  • Zapytaj o metody wywoływania porodu, ewentualne cesarskie cięcie czy nacinanie krocza. 
  • Dowiedz się również, czy masz możliwość wyboru pozycji do porodu. 
  • Zorientuj się także, jak wygląda opieka poporodowa – jak wyglądają sale, w których będziesz przebywać z noworodkiem i czy w szpitalu uzyskasz pomoc położnej laktacyjnej. 

W jaki sposób uzyskasz te informacje? Przede wszystkim polecam Ci zajrzeć na stronę internetową szpitala, którym jesteś zainteresowana. Na pewno znajdziesz tam odpowiedź na większość z tych wątpliwości. Bardzo często szpitale organizują również dni otwarte, podczas których masz możliwość porozmawiać z położną czy lekarzem, którzy pracują w danej placówce. Warto wziąć w nich udział i udać się do szpitala. Oprócz tego możesz poszukać informacji na temat wybranych porodówek na forach internetowych czy grupach parentingowych na Facebooku. Nie bój się również pytać koleżanek, które już urodziły. Rozmawiając ze znajomymi, na pewno otrzymasz cenne wskazówki związane z porodem. 

Ze swojej strony polecam Ci jeszcze odwiedzić stronę internetową www.gdzierodzic.info Fundacji Rodzić Po Ludzku, gdzie możesz przeczytać opinie kobiet po porodzie na temat porodówek w Twojej okolicy. 

Dom narodzin – co to jest?

Nie musisz rodzić w szpitalu. Alternatywą dla placówki medycznej jest dom narodzin. Najczęściej te miejsca znajdują się przy szpitalach i są prowadzone przez położne. Warunkiem porodu w domu narodzin jest ciąża niskiego ryzyka i zakwalifikowanie do fizjologicznego porodu przez lekarza prowadzącego w trakcie wizyty konsultacyjnej. 

Dom narodzin charakteryzuje się domowymi warunkami i atmosferą – poszczególne pokoje swoim wystrojem przypominają domową sypialnię. To zdecydowanie bardziej intymne miejsce na poród niż szpital. Ideą domów narodzin jest jak najmniejsza ingerencja w ciążę i poród, zapewniając jednak kobiecie warunki medycznego bezpieczeństwa – pod czułem okiem położnych i w razie komplikacji w trakcie porodu opiekę lekarzy specjalistów. 

Poród domowy

Poród w domu cieszy się coraz większą popularnością wśród kobiet. Bez wątpienia jego plusem jest intymna atmosfera domowego zacisza i rodzinna atmosfera. Poród w domu nie jest jednak możliwy w każdym przypadku. Będziesz mogła urodzić w domu, jeżeli ciąża przebiegała fizjologicznie, a dotychczasowy wywiad położniczy jest nieobciążony. Oczywiście będziesz musiała odbyć konsultacje ze swoim lekarzem, który ostatecznie podejmie decyzję o tym, czy możliwy jest poród w domu. 

Musisz jednak zdawać sobie sprawę również z pewnego ryzyka, które niesie za sobą poród w warunkach domowych. Mowa o ewentualnych komplikacjach. Jeżeli takie się pojawią, konieczny będzie transport do szpitala. Co więcej – takie porody w Polsce nie są refundowane więc wszelkie koszty musisz pokryć z własnej kieszeni. 

Jeżeli jesteś jeszcze przed porodem, a niepokoi Cię wiele kwestii, zapraszam Cię do mojego Kursu – Położna radzi: poród, który nagrałam z doświadczoną położną. 

Pamiętaj też, że dla kobiet w ciąży oraz młodych mam prowadzę specjalne darmowe webinary!  Liczba miejsc jest ograniczona, więc zapisz się już teraz.  

Dowiesz się na nich między innymi:

  • Wyjaśnię czym jest Baby Handling i jak go stosować.

  • Jako fizjoterapeutka niemowlęca dam Ci instrukcję obsługi Twojego malucha. 

  • Powiem Ci jak NIE kompletować wyprawki