Wyprawka dla niemowlaka okiem fizjoterapeutki niemowlęcej – lista pdf do pobrania

 

Wyprawka dla noworodka to fundament, na którym buduje się zdrowie i komfort maluszka w pierwszych miesiącach życia. Jako fizjoterapeuta dziecięca widzę, jak istotny jest właściwy dobór produktów. Każdy element wyprawki ma swoje znaczenie – od materacyka po zabawki – i każdy może mieć wpływ na rozwój malucha.

Kiedy musisz mieć gotową wyprawkę? - Nie czekaj na ostatni moment!

Przy swoim pierwszym dziecku myślałam, że to nic trudnego – pieluszki, ubranka, koszula. Chwila moment i będę gotowa.


Myliłam się.


Pakowanie wyprawki okazało się bardziej czasochłonne niż myślałam.


Dlatego też ze swojej strony polecam – nie czekaj do ostatniej chwili. Najlepiej zacznij pakować się w III trymestrze ciąży.


Po pierwsze nie będziesz się narażać na niepotrzebny stres, że zapomniałaś spakować jakiegoś akcesorium. A po drugie, zawsze miej na uwadze, że noworodek może pojawić się na świecie wcześniej niż przewiduje to termin porodu.  

Co wybrać do wyprawki noworodka?

W dzisiejszym świecie, gdzie wybór na rynku jest ogromny, łatwo się zagubić w gąszczu produktów reklamowanych jako “najlepsze” czy “najbezpieczniejsze”, a nie zawsze “potrzebne”, czy nawet “zdrowe”.

Jednakże, jako specjalistka w dziedzinie fizjoterapii dziecięcej, zdaję sobie sprawę, że za takimi hasłami często kryje się bardziej marketingowy chwyt niż rzeczywista troska o zdrowie dziecka.

Dlatego też moją rolą jako fizjoterapeutki jest nie tylko leczenie czy rehabilitacja, ale również edukacja rodziców na temat świadomego wyboru produktów wspierających prawidłowy rozwój ich potomstwa. Dlatego powstał poniższy artykuł.

Bardzo często jest tak, że klucz do prawidłowego rozwoju i zdrowia Twojego dziecka nie zawsze kryje się w najdroższych gadżetach! Zdziwiona? A co jeśli sekret tkwi w prostocie i wyborach, które wspierają naturalny rozwój dziecka od pierwszych dni życia?

W tym artykule, okiem fizjoterapeutki dziecięcej, podzielę się z Wami wiedzą, która pomoże Wam dokonać świadomych wyborów, skupiając się na tym, co naprawdę jest niezbędne dla Waszego noworodka.

Oto moja sprawdzona lista wyprawkowa

Powstała na bazie wielu lat doświadczenia zawodowego, dwóch porodów, setek rozmów z mamami i ekspertami: położnymi, doulami, ekspertami od laktacji, lekarzami. Przez lata testowałam dziesiątki produktów z Polski i zagranicy i śmiało mogę powiedzieć, że wiem, co powinno znaleźć się w dobrej wyprawce.

Wyprawka dla niemowlaka składa się z wielu różnych podgrup:
  • ubranka dla niemowląt,
  • przybory do sypialni niemowlaka,
  • przybory do kąpieli,
  • przybory do karmienia,
  • rzeczy do podróży
Moja lista zawiera wszystkie te podgrupy.

4 kluczowe zasady podczas kompletowania wyprawki

Jako rehabilitantka niemowlęca i mama 2 córek, chciałabym podkreślić, że wybór elementów wyprawki nie powinien być przypadkowy. Istnieją zasady, którymi warto się kierować, aby zapewnić dziecku optymalne warunki do rozwoju fizycznego i poznawczego.

Poniżej przedstawiam najważniejsze zasady. Poznaj je, aby popełnić jak najmniej błędów.

Zasada numer 1: Ruch niemowlaka

Zachęcajmy dziecko do samodzielnego poznawania świata poprzez ruch, umożliwiając mu swobodne poszukiwania i nieskrępowaną eksplorację. Ruch jest najlepszym czynnikiem wpływającym na prawidłowy rozwój dziecka.

Zasada numer 2: Spontaniczny rozwój dziecka

Unikajmy nadmiernego wspomagania rozwoju dziecka, które może prowadzić do sztucznego przyspieszenia nauki np. chodzenia czy siadania. Wybierajmy elementy wyprawki, które kierują się naturalnym i spontanicznym rozwojem naszego dziecka.

Zasada numer 3: Bezpieczeństwo niemowlaka

Nie ograniczajmy przestrzeni, ale dostosujmy ją do potrzeb dziecka. Zapewnijmy mu większą i ciekawszą przestrzeń, która sprzyja jego rozwojowi. Jednocześnie, zabezpieczmy ostre narożniki czy niebezpieczne przedmioty, nie zaś ograniczajmy jego możliwości poruszania się i eksploracji.

Zasada numer 4: Bądź rodzicem XXI wieku

Wykorzystajmy dostępną technologię, aby usprawnić codzienne czynności związane z opieką nad dzieckiem. Gadżety i elektroniczne urządzenia mogą być pomocne, ale pamiętajmy o rozsądnym korzystaniu z nich i zachowaniu niezależności od technologii.

Wyprawka do szpitala dla mamy – w co się spakować?

Wiem, że kompletując wyprawkę dla noworodka wiele rzeczy może Ci się wydawać potrzebnych. Nie inaczej jest z listą rzeczy dla Ciebie – też jest pewnie długa. Dlatego też w tym miejscu chciałabym Ci polecić, abyś nie pakowała pół domu :).

Im mniej bagaży masz do zabrania, tym lepiej. Na pewno usprawni to logistykę, gdy zacznie się akcja porodowa. Ze swojej strony polecam Ci spakować się w jedną walizkę na kółkach. Ten rodzaj bagażu jest bardzo wygodny. Powinnaś tam zmieścić zarówno wyprawkę dla dziecka jak i dla siebie.

Nie zapomnij o dokumentach

W kompletnej wyprawce dla noworodka i mamy nie możesz zapomnieć o badaniach i dokumentach. Przygotuj wszystkie badania, które wykonywałaś dotychczas w ciąży (badania krwi, badania moczu, wszystkie badania USG) oraz dokumentację dotyczącą chorób przewlekłych i operacji przebytych przed ciążą. Konieczne zapakuj również dowód osobisty. 

16 szkodliwych gadżetów wyprawkowych

W dzisiejszym świecie, gdzie wybór na rynku jest ogromny, łatwo się zagubić w gąszczu produktów reklamowanych jako “najlepsze” czy “najbezpieczniejsze”. Prawda jest taka, że część rzeczy faktycznie jest niezbędna, a część jest kompletnie niepotrzebna.

 

Z tymi niepotrzebnymi jest tak, że po prostu użyjesz ich 2-3 razy i poza straconymi pieniędzmi nic się nie stanie. Ale część rzeczy jest szkodliwa dla dziecka. Stosowanie niektórych gadżetów może prowadzić do różnych problemów, np. do zaburzeń napięcia mięśniowego.

 

Dlatego warto żebyś wiedziała jakie gadżety absolutnie nie powinny się znaleźć w wyprawce.

A o tym opowiem Ci na moim bezpłatnym szkoleniu online!

Czego się dowiesz na szkoleniu?:

  • Dostaniesz ode mnie listę 16 niezdrowych gadżetów wyprawkowych. Wytłumaczę Ci dlaczego są one szkodliwe dla dziecka.
  • Wyjaśnię Ci czym jest baby handling i dlaczego prawidłowa pielęgnacja jest kluczowa, aby uniknąć zaburzeń napięcia mięśniowego u niemowląt.
  • Na prawdziwym niemowlaku pokażę Ci jak odłożyć go do łóżeczka tak, aby go nie obudzić.
  • Pokażę Ci również jak w poprawny sposób przekazać dziecko partnerowi.
  • Dowiesz się czym są komórki macierzyste i jak mogą pomóc Twojemu dziecku.

 

Szkolenie online jest w pełni bezpłatne.