Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowlaka – co to jest?
Napięcie mięśniowe to pewien stale utrzymujący się stan skurczu żywych mięśni. To też opór, jaki stawia mięsień rozciągającej go sile. Aby niemowlę mogło wykonywać różne ruchy i przeciwdziałać siłom grawitacji, niezbędne jest zachowanie prawidłowego napięcia mięśniowego. Napięcie mięśniowe służy również noworodkowi do utrzymania postawy ciała i równowagi.
Napięcie mięśniowe jest oceniane u noworodka tuż po urodzeniu. Bada je neonatolog i określa w skali Apgar. Jeśli ruchy kończyn niemowlaka są energiczne i silne dostaje 2 punkty, jeśli słabe 1 punkt. 0 punktów dostają te maluszki, których mięśnie są wiotkie.
Prawidłowe napięcie mięśniowe jest jednak w stanie określić dopiero pediatra lub neurolog podczas wizyty lekarskich, na których sprawdza odruchy niemowlęce i wzorce ruchowe. Nieprawidłowe napięcie mięśniowe u dziecka sygnalizuje problemy w pracy układu nerwowego. Może być również sygnałem, świadczącym o chorobach genetycznych i metabolicznych.
Jeżeli dziecko jest za słabe, to prawdopodobnie występuje u niego obniżone napięcie mięśniowe (hipotonia mięśniowa). Gdy niemowlak jest zbyt silny, mamy do czynienia z podwyższonym napięciem mięśniowym (hipertonia mięśniowa), któremu przyjrzymy się bliżej w niniejszym artykule.
Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowlaka – przyczyny
Wśród przyczyn wzmożonego napięcia mięśniowego możemy wyróżnić:
-
- choroby matki np. permanentny poziom stresu;
-
- niedotlenienie np. w przypadku przedłużającego się porodu;
-
- niska masa urodzeniowa – dzieci, które urodzą się poniżej 3 kg mają utrudniony start, co może wpływać na wzmożone napięcie mięśniowe;
-
- wcześniactwo;
-
- MPD (Mózgowe Porażenie Dziecięce);
-
- wodogłowie, ponieważ zaburza pracę centralnego układu nerwowego;
-
- urazy głowy;
-
- przedłużający się, ciężki poród;
-
- wrodzone i nabyte uszkodzenia układu nerwowego;
-
- nieprawidłowa pielęgnacja tzw. baby handling.
Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt i dzieci – objawy
Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowlaka:
-
- sztywność nóżek i rączek;
-
- prężenie się w łuk, czyli wyginanie ciała;
-
- zaciskanie piątek;
-
- płaczliwość – objawy wzmożonego napięcia mięśniowego męczą maluszka, dlatego dziecko jest bardziej rozdrażnione;
-
- problemy ze snem;
-
- ruchy maluszka są mniej płynne i skoordynowane.
Wzmożone napięcie mięśniowe u dzieci:
-
- zaburzenia wzorca chodu np. chodzenie na palcach;
-
- problemy z równowagą;
-
- trudności z utrzymaniem pozycji;
-
- osłabiona koordynacja ruchowa;
-
- przykurcze mięśniowe.
Jak pomóc dziecku, gdy występuje wzmożone napięcie mięśniowe?
Jeżeli zaobserwujesz nieprawidłowości w rozwoju swojego dziecka lub wyżej wymienione objawy, maluszek może mieć problemy z napięciem. O ile w pierwszych miesiącach życia niemowlę pozostaje pod wpływem odruchów warunkowych, tak później zostają one zintegrowane. Twój niepokój powinny wzbudzić wyżej wymieniony zespół objawów, utrzymujący się przez dłuższy czas.
W takiej sytuacji udaj się na konsultacje z neurologiem oraz fizjoterapeutą, aby sprawdzili, jak funkcjonuje ośrodkowy układ nerwowy małego pacjenta. Podwyższone napięcie mięśniowe może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia maluszka. Dlatego też jak najszybsze podjęcie rehabilitacji zwiększa szansę na prawidłowy rozwój psychomotoryczny i zdrowie dziecka.
Po więcej informacji na temat wzmożonego napięcia mięśniowego zapraszam Cię do mojego Kursu: Asymetria i napięcie mięśniowe u niemowląt oraz do wpisu na blogu: Asymetria ułożeniowa u niemowląt.
Dla młodych mam prowadzę też darmowe webinary. Ta wiedza na pewno Ci się przyda. Podczas webinaru powiem m.in. o tym:
-
Jak pomoc niemowlakowi samodzielnie zasypiać?
-
Jak zrozumieć płacz dziecka?
-
Jak zdrowo opiekować się niemowlakiem?
Przyjdź koniecznie! W prezencie otrzymasz ode mnie 2 e-booki: Skalę Denver do oceny rozwoju Twojego dziecka oraz Jak podróżować samolotem z dzieckiem. Warto 🙂