Zabawy dla niemowlaka 0-6 miesięcy

Zabawy dla niemowlaka 0-6 miesięcy

Przez pierwsze 6 miesięcy życia maluszka dokonuje się jego rozwój intelektualny, emocjonalny, ale także ruchowy. Jako fizjoterapeutka zwracam uwaga przede wszystkim na ostatni z nich. To czas na rozwój fiksacji wzroku, symetrii ciała, kontroli głowy, ale także budowanie stabilnego tułowia. Maluszek uczy się odpowiedniego poczucia linii środkowej i schematu ciała. Jak wspomóc dziecko w zdobywaniu tych umiejętności? Poniżej przedstawiam Wam propozycje zabaw, które pomogą Waszemu niemowlakowi.

Przytulenie i kontakt wzrokowy

To naturalna czynność, która może zdziałać wiele dobrego dla naszego maluszka. W tej czynności najważniejsze jest to, aby dziecko skupiało wzrok na twarzy Rodzica, a szczególnie na jego oczach. Można też użyć do tej aktywności zabawki. Najlepsza będzie taka
o kontrastujących kolorach np. biało-czarna, żółto-czerwona. Co należy robić? To bardzo proste. Wystarczy umieścić zabawkę na poziomie wzroku dziecka i przesuwać ją od zewnątrz w kierunku środka ciała i jednocześnie obserwować, jak poruszają się oczy niemowlaka. Głównym zadaniem tej aktywności jest nauka koncentracji i wzmocnienie mięśni karku potrzebne do unoszenia główki. 

Łączenie rączek w linii środkowej ciała

Tę umiejętność dziecko powinno nabyć około 3-4 miesiąca życia. Aby mu to ułatwić, proponuję następujące zabawy: klaskanie w dłonie, klaskanie stópkami, pokazywanie zabawki przed klatką piersiową. Dzięki temu maluszek posiądzie umiejętność poczucia linii środkowej ciała i osiągnie symetrię. 

Podpory

Ta umiejętność powinna wykształcić się u maluszka około 4 miesiąca życia. Jest niezwykle istotna dla raczkowania oraz późniejszego wstawania. Co zrobić, aby pomóc dziecku
w osiągnięciu podporu? Połóż je na brzuszku (najlepiej na macie) i umieść naprzeciwko niego np. lusterko. Ten przedmiot ma zachęcić niemowlaka do utrzymania pozycji leżenia na brzuszku z podporem na przedramionach. Potem, koło 6 miesiąca życia, dziecko powinno zacząć przyjmować wysoki podpór. 

Przenoszenie ciężaru ciała na boki

Umiejętność przenoszenia ciężaru ciała jest niezbędna do zmian pozycji dziecka, obrotów,
a także późniejszego raczkowania. W ćwiczeniu tej umiejętności ponownie przyda się zabawka. Najlepiej ułożyć malucha na brzuszku, a przedmiot na zmianę kłaść raz po lewej, a raz po prawej stronie. W taki sposób zmuszamy niemowlaka do chwytania zabawki. Dzięki temu dziecko wydłuża swój bok. Podobną zabawę możemy zastosować, gdy dziecko leży na plecach. Wtedy będzie zmuszone łagodnie się turlać na boczki. 

Zabawa stópkami

Zabawa stópkami ciała ma pomóc dziecku w pracy mięśni brzucha, które budują stabilność tułowia oraz miednicy. W tym celu należy zachęcić maluszka do łapania przedmiotów stópkami. Jak to zrobić? Położyć na jego tułowiu miękką piłeczkę, którą będzie musiał przeturlać. Można również założyć mu na stópki kolorowe skarpetki, które przykują jego uwagę, a co za tym idzie będzie podnosił nóżki do góry.

 

Na moim blogu znajdziesz wiele innych ciekawych wpisów dotyczących opieki i pielęgnacji niemowląt, ale też np. Zabawy dla dzieci w wieku 6-12 miesięcy. Inne ciekawe artykuły dla Ciebie to:

 

Dla młodych mam prowadzę też darmowe webinary. Ta wiedza na pewno Ci się przyda. Podczas webinaru powiem m.in. o tym: 

  • Jak pomoc niemowlakowi samodzielnie zasypiać?

  • Jak zrozumieć płacz dziecka?

  • Jak zdrowo opiekować się niemowlakiem?

Przyjdź koniecznie! W prezencie otrzymasz ode mnie Skalę Denver do oceny rozwoju Twojego dziecka

A jeśli masz więcej pytań zapraszam na mój profil na Facebooku Instragramie