Zabawy wspierające rozwój dziecka pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia

Zabawy wspierające rozwój dziecka pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia

Niemowlak powyżej 6 miesiąca życia dalej doskonali przenoszenie ciężaru ciała na boki, ćwiczy stabilność obręczy barkowej i tułowia. Dodatkowo kontroluje środek ciężkości ciała oraz doskonali reakcje obronnego podporu oraz chwytu. Jakie zabawy pomogą dziecku w rozwoju tych umiejętności? Ich listę przedstawiam poniżej. Najważniejsze jest to, że zaprezentowane aktywności nie wymagają zakupu dodatkowego, specjalistycznego sprzętu. Wystarczy odrobina czasu i dobrego zapału, aby pomóc swojemu maluszkowi w rozwoju ruchowym. 

Zabawa z łapaniem przedmiotów stopami

Aby zachęcić maluszka do tej aktywności, wystarczy pokazać mu przedmiot na wysokości spojenia łonowego. Niemowlak powinien łapać zabawkę stópkami, aby przedmiot przylegał do bocznego brzegu jego stópki. Ta zabawa ma za zadanie kształtować wysklepienia stopy i przygotowywać ją do późniejszych funkcji. 

Zabawa z przenoszeniem ciężaru ciała na boki

Jeżeli dziecko jeszcze nie opanowało umiejętności wstawania, połóż go na plecach i układaj zabawkę raz po prawej, a raz po lewej stronie. W taki sposób zmusisz malucha do przewrócenia się na boczek. Gdy dziecko potrafi samo stać, upuszczaj zabawkę po lewej i po prawej stronie, aby niemowlak mógł po nią sięgać. Ta aktywność pozytywnie wpływa na takie umiejętności jak: pełzanie, czworakowanie, pionizacja czy chód. 

Zabawa z rotacją tułowia

W tej zabawie warto wykorzystać małą piłeczkę, którą zawieszamy na sznureczku. Ta aktywność ma zachęcić malucha do zmiany pozycji oraz przekraczania linii środkowej ciała. W przyszłości ma to wpłynąć na płynne wykonywanie aktywności przez dziecko. 

Zabawa tor przeszkód

Tor przeszkód można ustawić ze wszystkich dostępnych akcesoriów domowych (ważne, aby były bezpieczne) np. poduszki, kartony, koce. Trudność należy dostosować do możliwości dziecka, aby się nie zniechęciło. Zaprezentowana zabawa przyczynia się do lepszej kontroli ciała malucha. Dodatkowo wzmacnia mięśnie oraz poprawia koordynację wzrokowo – ruchową. 

Zabawy w klęku

Ta zabawa jest bardzo prosta, wystarczy przykleić lustro na ścianie. Ma ono zachęcić dziecko do przybrania pozycji w klęku. Dzięki temu maluch będzie pracował nad stabilnością miednicy oraz długością mięśni biodrowo – lędźwiowych.

 

Zobacz też inne nasze wpisy:
Polisy na urodzenie dziecka
Jak często karmić niemowlaka?