Zaciśnięte piąstki u niemowlaka – czy to naturalne, że niemowlę zaciska piąstki?

Co oznaczają zaciśnięte piąstki u niemowlaka?

Moje niemowlę zaciska piąstki; Czy to powód do zmartwień, że noworodek ma zaciśnięte piąstki?; Czy zaciśnięte piąstki mogą negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka? To bardzo często pojawiające się pytania w moim gabinecie. W tym miejscu chciałabym uspokoić wszystkich zmartwionych rodziców. Otóż zaciśnięte piąstki u niemowlaka to coś zupełnie naturalnego. Jest to odruch pierwotny, tzw. odruch chwytny, który pojawia się już w 16 tygodniu życia płodowego dziecka i utrzymuje się w pierwszych miesiącach po porodzie. Ten odruch fizjologiczny przyczynia się do wykształcania kolejnych umiejętności i aktywności niemowlęcia, a więc do prawidłowego rozwoju motorycznego. 

Jaka jest przyczyna zaciśniętych piąstek u niemowlaka?

Przyczyną zaciśniętych pięści niemowlaka jest niedojrzałość układu nerwowego. Ta niedojrzałość nie świadczy jednak o problemach w rozwoju maluszka. Dojrzewanie układu nerwowego zaczyna się dopiero po opuszczeniu łona matki. 

Jak wygląda odruch chwytny u niemowlęcia?

Odruch chwytny to nic innego jak zaciskanie mocno rączki przez dziecko. Wystarczy, że podasz niemowlakowi palec np. kciuk i zobaczysz, jak dłoń dziecka się zaciśnie. Zapewniam cię, że ten chwyt będzie bardzo mocny. Odruch pierwotny możesz również zaobserwować w stopach niemowlaka – jest on tam samo silny, jak w rączkach. 

Kiedy powinno ustąpić zaciskanie piąstek?

Odruch chwytny powinien zostać zintegrowany między 3 a 4 miesiącem życia. Wtedy też dziecko powinno przestać zaciskać piąstki. Po tym czasie odruch pierwotny powinien stopniowo zanikać, aby umożliwić dziecku precyzyjny chwyt i podpór. Jak już wspomniałam, odruch chwytny można również zaobserwować w stopie. Ten jednak utrzymuje się do ok. 12 miesiąca. 

Dziecko nie otwiera piąstek po 3 miesiącu – co w takiej sytuacji?

Trzeci miesiąc życia to czas, gdy dziecko rozwija umiejętność łączenia rączek w linii środkowej ciała, a co za tym idzie – jego ruchy rękami i nogami zaczynają być bardziej skoordynowane. Niemowlak doskonali chwytanie i w tym momencie powinien przestać zaciskać piąstki. Jeżeli dziecko nie będzie w stanie rozluźnić zaciśniętych pięści, może to oznaczać, że ma problemy z napięciem mięśniowym. Gdy zaobserwujesz, że dziecko po ukończeniu 7 miesiąca życia nadal zaciska piąstki i się napina, jest to oznaką niedojrzałości ośrodkowego układu nerwowego i należy skonsultować się z lekarzem. 

Podwyższone napięcie mięśniowe – czy to powód do niepokoju?

Charakterystycznymi objawami wzmożonego napięcia mięśniowego są:

 •    długotrwale zaciśnięte pięści u niemowlaka,
 •    prężenie tułowia, napinanie się i wyginanie się do tyłu,
 •    odwracanie sztywnej głowy do tyłu,
 •    nadmierne ulewanie pokarmu.

W przypadku występowania powyższych objawów zasięgnij porady specjalisty i zgłoś się ze swoim maluchem do fizjoterapeuty. Odpowiednio wcześnie postawiona diagnoza i wdrożenie ćwiczeń mogą zapobiec powstawaniu nieprawidłowości rozwojowych. Pamiętaj, że leczenie jest dobierane indywidualnie do każdego dziecka. Nie sugeruj się ćwiczeniami, które np. znajdziesz  w Internecie, bowiem nie ma jednego zestawu ćwiczeń, który będzie skuteczny dla każdego niemowlaka. To na co możesz zwrócić uwagę od pierwszych dni życia dziecka, to odpowiednia pielęgnacja tzw. baby handling (podnoszenie, noszenie, odkładanie maluszka do łóżeczka, prawidłowa zmiana pieluszki). Oprócz tego pamiętaj, że podłoże, na którym układasz dziecko powinno być płaskie (najlepiej mata i podłoga w ciągu dnia), a materac do spania średnio twardy. 

Chcesz pomóc dziecku? Tylko nie panikuj!

Najważniejsze jest to, aby nie panikować. Zaciśnięte piąstki u niemowląt to nie koniec świata. Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się w swoim indywidualnym tempie i są maluszki, które potrzebują więcej czasu na osiągnięcie konkretnej umiejętności. W przypadku nieprawidłowości z zaciskaniem piąstek u niemowlaka skonsultuj problem z fizjoterapeutą dziecięcym. Tylko indywidualnie dobrany zestaw ćwiczeń i odpowiednio dobrana pielęgnacja mogą przynieść zamierzone efekty. 


Na moim blogu znajdziesz wiele innych ciekawych wpisów dotyczących opieki i pielęgnacji niemowląt. Jeśli jesteś młodą mamą poszukującą wiedzy zapraszam Cię do przeczytania tych wpisów:

  Dla młodych mam prowadzę też darmowe webinary. Ta wiedza na pewno Ci się przyda. Podczas webinaru powiem m.in. o tym: 

  • Jak pomoc niemowlakowi samodzielnie zasypiać?

  • Jak zrozumieć płacz dziecka?

  • Jak zdrowo opiekować się niemowlakiem?

  Przyjdź koniecznie! W prezencie otrzymasz ode mnie 2 e-booki: Skalę Denver do oceny rozwoju Twojego dziecka oraz Jak podróżować samolotem z dzieckiem. Warto 🙂