Co przyszły rodzic powinien wiedzieć o polisie na urodzenie dziecka?

uBEZPIECZNIE RANKOMAT

Przyjście na świat nowego członka rodziny to wielkie wydarzenie, które wiąże się z dość dużymi kosztami. Zakup wyprawki dla malucha, przygotowanie domu na przybycie nowego mieszkańca czy wizyty kontrolne u lekarzy specjalistów — wszystko to pochłania spore sumy pieniędzy. Aby ułatwić sobie pokrycie tych wydatków, możesz rozważyć wykupienie polisy na urodzenie dziecka. Przeczytaj, co gwarantuje takie ubezpieczenie.

Czym jest polisa na urodzenie dziecka?

Polisa na urodzenie dziecka jest opcjonalnym rozszerzeniem ubezpieczenia na życie. Sprawdzi się zwłaszcza dla osób, które planują w najbliższym czasie powiększenie rodziny. Ubezpieczenie pozwala na uzyskanie jednorazowego wsparcia finansowego ze strony ubezpieczyciela tuż po narodzinach malucha. Ponadto polisa na urodzenie dziecka zapewni również pomoc w niespodziewanych sytuacjach, np. przy poronieniu, przedwczesnym porodzie czy wykryciu wad wrodzonych u płodu.

Wysokość świadczenia zależy od wysokości sumy ubezpieczenia, ceny składki i rodzaju ciąży (przy pojedynczej ciąży ubezpieczyciel wypłaci 100% świadczenia, a przy mnogiej — zazwyczaj 150%). W zależności od oferty może to być od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Wypłata świadczenia jest możliwa po zgłoszeniu przyjścia na świat dziecka poprzez złożenie wniosku z aktem urodzenia. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie https://rankomat.pl/zycie/ubezpieczenie-na-zycie-z-tytulu-urodzenia-dziecka-co-warto-wiedziec.

Warto pamiętać, że ubezpieczyciele stosują tzw. okres karencji, który przeważnie wynosi powyżej 10 miesięcy. Dlatego, chcąc uzyskać jednorazową wypłatę po narodzinach, polisę na urodzenie dziecka należy wykupić jeszcze przed zajściem w ciążę.

Ile kosztuje polisa na urodzenie dziecka?

Ochrona na wypadek narodzin dziecka to opcjonalne rozszerzenie ubezpieczenia na życie. Wymaga zakupu uzupełniającej umowy, jednak nie jest to wysoki koszt. W zależności od oferty ubezpieczyciela przy zdecydowaniu się na dodatkowy wariant miesięczna składka za polisę na życie wzrośnie zazwyczaj o kwotę od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Wpływ na ostateczną cenę mają ryzyko ubezpieczeniowe, wiek osoby przystępującej do polisy, wysokość sumy ubezpieczenia oraz zakres ochrony.

Ubezpieczenie na życie może gwarantować wypłatę świadczenia nie tylko w razie narodzin dziecka, ale również przy pobycie w szpitalu, poważnej chorobie, uszczerbku na zdrowiu czy utracie zdolności do pracy.

W czasie planowania powiększenia rodziny warto pomyśleć również o prywatnym pakiecie medycznym. Taką ofertę proponuje większość ubezpieczycieli. W ramach pakietu zyskuje się szybki i bezproblemowy dostęp do wielu lekarzy specjalistów oraz możliwość przeprowadzenia rozmaitych badań diagnostycznych. Przykładowo firma Comensa w ramach polisy MULTI Zdrowie gwarantuje nielimitowane konsultacje u lekarzy, m.in. u ginekologa i pediatry, cytologię, mammografię, USG (ginekologiczne przez powłoki brzuszne, ginekologiczne w celu oceny ciąży oraz transwaginalne); wybrane badania krwi, test ciążowy czy antybiogram.

Gdzie szukać polisy z tytułu urodzenia dziecka?

Obecnie na rynku można znaleźć wielu ubezpieczycieli, którzy proponują polisy na życie. Poszczególne oferty różnią się między sobą zakresem ochrony, sumą ubezpieczenia i co najważniejsze — ceną składki. W znalezieniu najkorzystniejszych opcji z pewnością pomoże starannie przeprowadzona analiza porównawcza. Podczas poszukiwań warto zwrócić uwagę przede wszystkim na okres karencji, a także na wyszczególnione wyłączenia odpowiedzialności. Mowa tu o sytuacjach, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

Do szybkiego i prostego sprawdzenia ofert możesz wykorzystać internetową porównywarkę ubezpieczeń. Po wypełnieniu krótkiego formularza uzyskasz dostęp do kompletnego zestawienia propozycji od różnych firm ubezpieczeniowych. W jednym miejscu skonfrontujesz ze sobą różne warianty polis i wybierzesz tę, która najbardziej odpowiada Twoim oczekiwaniom.

W znalezieniu najatrakcyjniejszej oferty może pomóc również ranking ubezpieczeń na życie dostępny na https://rankomat.pl/zycie/ranking-ubezpieczen-na-zycie. Zestawienie uwzględnia najlepsze propozycje wyszczególnione przez fachowców z branży ubezpieczeniowej.

Czy warto zdecydować się na ubezpieczenie z tytułu urodzenia dziecka?

Wypłata gotówki przez ubezpieczyciela po narodzinach dziecka może okazać się bardzo przydatna. Dodatkowa suma pomoże np. pokryć koszt codziennych zakupów i podreperować rodzinny budżet. Pieniądze z polisy możesz też odłożyć na wypadek niespodziewanych wydatków związanych z maluchem.

Jeśli więc planujesz powiększenie rodziny, możesz rozważyć zakupienie polisy na życie z ochroną na wypadek urodzenia dziecka. A jeśli już masz ubezpieczenie, zastanów się nad rozszerzeniem podstawowego wariantu o dodatkowe świadczenia z tytułu pojawienia się nowego członka rodziny. Wypłata środków z polisy może znacznie ułatwić zaplanowanie budżetu w pierwszych miesiącach po narodzinach malucha. Pamiętaj, aby dokładnie przeanalizować zapisy zawarte w ogólnych warunkach ubezpieczenia i dopasować zakres ochrony do własnych potrzeb.

Pamiętaj też, że dla kobiet w ciąży oraz młodych mam prowadzę specjalne darmowe webinary!  Liczba miejsc jest ograniczona, więc zapisz się już teraz.  

Dowiesz się na nich między innymi:

  • Wyjaśnię czym jest Baby Handling i jak go stosować.

  • Jako fizjoterapeutka niemowlęca dam Ci instrukcję obsługi Twojego malucha. 

  • Powiem Ci jak NIE kompletować wyprawki