Jak prawidłowo zapinać dziecko w foteliku samochodowym?

Jak prawidłowo zapiąć fotelik samochodowy?

Czy wiesz, że aż 70% fotelików na świecie jest źle zamontowane w samochodzie? Jakie są tego konsekwencje? Takie, że aż 48% zgonów dzieci w trakcie wypadków samochodowych, jest spowodowanych złym montażem fotelika albo źle zapiętymi pasami, a nie samą siłą zderzenia.

Szukasz fotelika samochodowego z normą i-Size? Sprawdź ofertę Lionelo. 

Co oznacza źle zamontowany fotelik?

To przede wszystkim brak stabilności. 99% rodziców, którzy montują fotelik na samych pasach, robi to źle. W konsekwencji fotelik buja się na boki. Co zrobić, aby temu zapobiec? Wystarczy dokupić bazę do fotelika, która da idealną stabilność. Dzięki temu montaż fotelika będzie wymagał tylko jednego kliknięcia.

Jak dobrać fotelik do samochodu?

Pamiętaj, że fotelik samochodowy musi zostać dobrany do auta, ponieważ każdy samochód ma inną tylną kanapę oraz kąt pochylenia. Oczywiście ważne jest, żeby fotelik spełniał wszelkie normy bezpieczeństwa, ale niemniej ważny jest dobór modelu fotelika do konkretnego samochodu. Na rynku są już nawet firmy, które specjalizują się w takim doborze – gorąco zachęcam do korzystania z ich usług.
Pewnie zastanawiasz się, co w przypadku posiadania dwóch aut – czy musisz kupować dwa foteliki? Wystarczy, że dobierzecie fotelik, który będzie pasował do obydwu samochodów – to naprawdę jest możliwe.
Pamiętaj, dobry fotelik to taki, który: ma testy zderzeniowe, spełnia normy bezpieczeństwa (R129), jest prawidłowo zamocowany, maluch jest prawidłowo zapięty, fotelik jest odpowiednio dobrany do dziecka i do auta.

Test odwróconego fotelika

Okazuje się, że 95% rodziców odwiedzających mój gabinet, źle zapina pasy dziecku w foteliku samochodowym. Zazwyczaj są one zapięte zbyt lekko. Gdy pytam rodziców, czy mogę podnieść fotelik do góry i go obrócić, mówią: Nie, bo jeszcze dziecko wypadnie. A no właśnie. Dziecko powinno być tak zapięte, żeby po odwróceniu fotelika, pozostawało na swoim miejscu. Ma to na celu zapewnienie mu bezpieczeństwa w trakcie jazdy i ewentualnego wypadku. Dlatego też nie bój się mocno zapinać pasów – w taki sposób dbasz o życie i zdrowie Twojego dziecka.

Zapinaj pasy tak mocno, jak kochasz swoje dziecko!

   • Żadne pasy nie będą bezpieczne, jeżeli zostaną nieodpowiednio zapięte.

   • Pasy zapinaj tak mocno, jak kochasz swoje dziecko! Nie bój się ich dociągnąć. Musisz mieć pewność, że dziecko nie wypadnie z fotelika.

   • Aby sprawdzić, czy pasy są dobrze dociągnięte, wykonaj test uszczypnięcia. Włóż jeden palec pod pasy i spróbuj dwoma palcami uszczypnąć maluszka przez pas. Jeżeli Ci się to udało, to znaczy, że pasy są zapięte za luźno i trzeba je dociągnąć.

   • Pasy dobrze zapięte powinny drgać jak struna od gitary.

   • Prawidłowo zapięte pasy są ustawione równo z barkiem dziecka lub bardzo delikatnie za barkiem.

   • Ochraniacze, które znajdują się na pasach, powinny być umieszczone na szczytach barków, a nie na klatce piersiowej. Na klatce piersiowej pas przebiega gładko więc nie ma, gdzie się wżynać.

  Kto zapina pasy? Rodzic czy dziecko?

  Absolutnie nie można ufać dziecku, że samodzielnie dobrze zapnie pasy. To Ty jako rodzic jesteś za to odpowiedzialny!
  Pasy starszego dziecka również muszą być maksymalnie dociągnięte, tak aby na pasie biodrowym nie było żadnego luzu – dolny pas musi trzymać miednicę i gładko przechodzić przez kolce biodrowe.

  Kurtka a fotelik samochodowy

  Przed każdą podróżą samochodem, dziecko musi zdjąć kurtkę. Kurtka bądź grubsza odzież stworzy luz między ciałem a pasem – taki luz absolutnie nie chroni dziecka podczas wypadku. Dlatego też dziecko musi zostać zapięte w pasy bezpieczeństwa bez odzieży wierzchniej – kurtki, grubszej bluzy czy kombinezonu.
  Wielu rodziców pyta mnie, co w takim razie zrobić zimą? Jak ochronić dziecko przed zmarznięciem? Rozwiązanie jest bardzo proste – wystarczy zwykły kocyk. Pamiętaj, że jak samochód się zagrzeje, należy zdjąć kocyk z maluszka, aby się nie pocił podczas podróży.
  W sprzedaży są również dostępne śpiworki bądź poncza dostosowane bezpośrednio do fotelika samochodowego – z tych rozwiązań również możesz skorzystać.

  Pamiętaj też, że dla kobiet w ciąży oraz młodych mam prowadzę specjalne darmowe webinary!  Liczba miejsc jest ograniczona, więc zapisz się już teraz.  

  Dowiesz się na nich między innymi:

  • Wyjaśnię czym jest Baby Handling i jak go stosować.

  • Jako fizjoterapeutka niemowlęca dam Ci instrukcję obsługi Twojego malucha. 

  • Powiem Ci jak NIE kompletować wyprawki