Efekt szklarni na wózku przykrytym pieluszką – Nie rób tego nigdy!

Wózek

Wielkimi krokami zbliża się lato, o czym świadczy już temperatura za naszymi oknami. Jak chronić niemowlęta i dzieci przed słońcem?

Czerwiec, a potem miesiące wakacyjne to czas, gdy razem ze swoim maluszkiem możesz cieszyć się piękną aurą na zewnątrz. Przypomina mi się sytuacja sprzed paru lat, jak we wszystkich portalach plotkarskich krytykowało się Annę i Roberta Lewandowskich za okrycie wózka z małą Klarą pieluszką tetrową. Pomimo nieustannej edukacji w tym temacie, a także nagłaśniania problemu przez osoby medyczne nie mogę zrozumieć, dlaczego niektóre z was nadal to robią i zakrywają dziecięcy wózek pieluszką.

Ostatnio zapytałam o to jedną z mam, która spacerowała ze swoim maluszkiem w szczelnie zakrytym wózku. W odpowiedzi usłyszałam – w taki sposób chronię dziecko przed upałem. Czy aby na pewno?

Temperatura na zewnątrz w okresie letnim przekracza 30 stopni. Chyba nie muszę tłumaczyć, że dla nas – dorosłych – nie są to komfortowe warunki. Twoje dziecko również się poci, jemu też jest gorąco. Przykrywając go pieluszką – podwyższasz temperaturę wewnątrz wózka. Panujące tam warunki można śmiało porównać do tych w szklarniach. Zasłaniając wózek pieluszką, możesz jedynie wywołać u malucha udar cieplny. Czy w taki właśnie sposób chcesz chronić swoje dziecko? Nie tędy droga!

Nie raz słyszałam od świeżo upieczonych rodziców: Tak robiła moja mama, tak robiła moja babcia i odchowała wszystkie dzieci. Żadnemu nic się nie stało. Oprócz tego mamy podnoszą argument, że pieluszka jest wykonana z cienkiego materiału, a więc nie niesie za sobą żadnego niebezpieczeństwa. Nic się przecież nie może stać. Otóż może! I to bezpośrednio zagrażającego zdrowiu i życia twojego dziecka. Liczne dziennikarskie eksperymenty (bez dzieci) udowodniły, że temperatura w wózku, po przykryciu go pieluszką, wzrasta nawet o 10-15 stopni w stosunku do nieprzykrytego wózka. W taki sposób w wózku nie ma absolutnie żadnej cyrkulacji powietrza i robi się tam dosłownie jak w szklarni. Wzrost temperatury ciała dziecka może doprowadzić do udaru cieplnego, który objawia się zaburzeniem oddychania, utratą przytomności i drgawkami.

Jak Czy istnieje sposób na bezpieczną ochronę maluszka przed promieniami słonecznymi? Oczywiście, że tak. Wykorzystaj do tego podniesioną budkę wózka, a najlepiej parasolkę, która daje cień, a nie zaburza cyrkulacji powietrza. Oprócz tego unikaj spacerów między godziną 11 a 15. Wyjście na powietrze zaplanuj rano albo wieczorem, gdy nie jest jeszcze tak gorąco. Pamiętaj także o tym, aby wózek zawsze ustawiać w półcieniu. I błagam – raz na zawsze zapomnij o pieluszce na wózku. Tylko stosując wyżej wymienione sposoby zapewnisz dziecku bezpieczną ochroną przed promieniami słonecznymi.  

Zobacz też inne nasze wpisy:
Polisy na urodzenie dziecka
Zabawy na 6-12 miesięcy

Pamiętaj też, że dla kobiet w ciąży oraz młodych mam prowadzę specjalne darmowe webinary!  Liczba miejsc jest ograniczona, więc zapisz się już teraz.  

Dowiesz się na nich między innymi:

  • Wyjaśnię czym jest Baby Handling i jak go stosować.

  • Jako fizjoterapeutka niemowlęca dam Ci instrukcję obsługi Twojego malucha. 

  • Powiem Ci jak NIE kompletować wyprawki