Ciemieniucha u niemowląt

Ciemieniucha u niemowlaka

Czy ciemieniucha jest niebezpieczna? Jak pozbyć się ciemieniuchy? To często zadawane pytania młodych mam. W internecie znajdziecie wiele nieprawdziwych informacji na temat ciemieniuch, dziś postaram się opisać czym jest ciemieniucha i jak walczyć z ciemieniuchą. 

Co to jest ciemieniucha?

Ciemieniucha to łojotokowe zapalenie skóry. Zazwyczaj pojawia się w pierwszych tygodniach życia dziecka, a ma to związek z hormonami, które zostały przekazane maluszkowi w trakcie ciąży od matki. Ciemieniucha powstaje na skutek łączenia się gruczołów łojowych dziecka z fragmentami naskórka złuszczającego się z główki.
W taki sposób powstają łuski, które najczęściej możesz zaobserwować na główce malca w postaci brązowo – żółtych placków, klejących się do skóry. Te zmiany mogą być suche albo mokre – wszystko zależy od przebiegu. Warto wiedzieć, że praca gruczołów łojowych u maluchów normalizuje się do 2 roku życia. Ciemieniucha z reguły dotyczy niemowlaków, ale może dochodzić do jej nawrotów, a co za tym idzie może występować również u starszych dzieci. Warte podkreślenia jest również, że ciemieniucha może być wynikiem alergii, dlatego polecam czytać składy produktów, których używa twoje dziecko. Im krótszy skład, tym lepiej. 

Gdzie powstaje ciemieniucha?

Ciemieniucha najczęściej występuje na skórze głowy, ale nie jest to jedyne miejsce jej występowania. Ciemieniuchę możecie również zaobserwować za uszami, na szyi, na brwiach, a nawet w fałdach skórnych w okolicy pieluszkowej. Nie ma tutaj reguły. 

Sprawdzone sposoby na ciemieniuchę

Każda z mam walczących z ciemieniuchą ma swój własny, sprawdzony sposób na tę przypadłość. Wymienię kilka z nich, a ty dobierz ten, który będzie dla ciebie najlepszy, a przede wszystkim skuteczny. Najlepszą metodą będzie metoda prób i błędów, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość. 

  1. Masło – należy wetrzeć w łuski odrobinę masełka i zostawić je na ok. 30 minut. Następnie umyć dwukrotnie skórę głowy malca i wyczesać ją miękką szczotkę. Alternatywnie można użyć pieluszki tetrowej. Pamiętaj, aby ruchy wykonywać delikatnie. Pomoże to uniknąć ran na skórze. 
  2. Oliwka lub ciekła parafina – w tym przypadku postępujemy dokładnie tak, jak przy maśle. Niewielką ilość oliwki należy delikatnie wetrzeć w łuski. Odczekać 30 minut i dwukrotnie umyć skórę głowy szamponem, a następnie wyczesać lub wytrzeć delikatnie pieluszką tetrową (jeżeli dziecko ma mało włosków na głowie)
  3. Szampon dla dzieci Ziajka – tani i dobry sposób. Rozprowadź niewielką ilość szamponu w dłoniach aż powstanie miana. Następnie wmasuj produkt w skórę głowy i wykonaj masaż przez ok 1,5 minuty. Na koniec dokładnie spłucz szampon i wyczesz. Ten sposób polecam dopiero dla dzieci od 1 miesiąca życia. 
  4. Szampon w piance dla noworodków Mustela – w porównaniu do wcześniejszych sposobów jest to droższa opcja. Preparat swoją skuteczność zawdzięcza kwasowi salicylowemu, który jest skuteczny w usuwaniu zmian skórnych. W przypadku stosowania tego produktu należy postępować zgodnie z zaleceniami na etykiecie.
  5. Cerkogel – dobry preparat z mocznikiem (polecany przez dermatologów). Mocznik ma działanie rozmiękczające łuski, przez co łatwiej ci będzie je usunąć. Nałóż produkt na 30 minut, a następnie wyczesz. Po wszystkim umyj głowę szamponem. 
  6. Krem na ciemieniuchę Olian – ten produkt nakłada się na kilka godzin i wyczesuje. Najlepiej zastosować go dwa razy w ciągu dnia i wieczorem umyć głowę szamponem nawilżającym. Ten produkt także zawiera mocznik. Dodatkowo składniki nawilżające i łagodzące podrażnienia. 

Wyżej wymienione metody warto stosować po kolei i nie przesadzać z ich ilością. Jeżeli żadna z nich nie jest skuteczna, skonsultuj ciemieniuchę z lekarzem. 

Profilaktyka ciemieniucha

Każdej mamie, bez względu na to czy walczy z ciemieniuchą czy nie, polecam zwracać szczególną uwagę na higienę skóry głowy. Ważne jest, abyś nie przegrzewała malucha. Pamiętaj także, że czapka niemowlęca powinna mieć w składzie 100% bawełny. Codziennie myj skórę głowy maluszka nawilżającym szamponem. Przestrzeganie tych zasad zmniejszy ryzyko wystąpienia ciemieniuchy.

 

Na moim blogu znajdziesz wiele innych ciekawych wpisów dotyczących opieki i pielęgnacji niemowląt. Jeśli jesteś młodą mamą poszukującą wiedzy zapraszam Cię do przeczytania tych wpisów:

A jeśli masz więcej pytań zapraszam na mój profil na Facebooku i Instragramie.


Rita Calderaro-Poczmańska

kurs dziecko 6-15