Przygotowanie ciała do porodu – o czym należy pamiętać?

Przygotowanie ciała do porodu

Przygotowanie do porodu to nie tylko stworzenie planu porodu, spakowanie torby do szpitala, ale przede wszystkim przygotowanie ciała do porodu – siłami natury czy cesarskiego cięcia. Każda kobieta w ciąży zadaje sobie wiele pytań z tym związanych. Czy konieczna jest lewatywa? Czy należy ogolić okolice intymne? Czy można mieć pomalowane paznokcie? W jaki sposób uniknąć nacięcia krocza? Na te pytania i inne wątpliwości odpowiadam poniżej. 

Przygotowanie ciała do porodu – ćwiczenia przed porodem

Aktywność fizyczna to najlepsza inwestycja w przygotowanie do porodu – o ile oczywiście nie masz żadnych przeciwskazań do ćwiczeń. Ruch w okresie ciąży powinien przełożyć się na sprawność ciała podczas porodu. 

W ciąży zaleca się umiarkowaną intensywność ćwiczeń kilka razy w tygodniu. Jeżeli przed ciążą byłaś aktywna fizycznie, możesz uprawiać bieganie czy pływanie. Jeżeli jednak sport nie był Twoją mocną stroną, lepiej zacznij od prostych ćwiczeń np. spacerów. Trening musi być dopasowany do Twoich możliwości, samopoczucia oraz zaleceń lekarza. Jedno jest pewne – jakakolwiek aktywność jest dużo lepsza niż siedzenie na kanapie. 

Pamiętaj jednak, że uprawianie sportu jest możliwe po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Nigdy nie podejmuj takich decyzji sama. 

Czy kobieta, która ma wysportowaną sylwetkę urodzi szybciej?

Jest to powszechny mit. Kobiety, które mają wysportowaną sylwetkę zazwyczaj wykonują ćwiczenia na kurczenie się mięśni, a nie rozciąganie. Silne, wysportowane mięśnie brzucha nie mają żadnego znaczenia w kontekście łatwiejszego porodu. Ciało do porodu powinno być rozluźnione
i zrelaksowane. Dlatego też najważniejsza jest praca ze świadomym oddechem, ze świadomym uruchamianiem i aktywnością krocza dna miednicy. Praca nad czuciem głębokim ciała spowoduje, że ciało lepiej poradzi sobie w trakcie porodu, a po ciąży szybciej się zregeneruje. 

Zajęcia w szkole rodzenia 

Zajęcia w szkole rodzenia są prowadzone przez kilku specjalistów: położną, lekarza ginekologa czy fizjoterapeutę uroginekologicznego. Dzięki temu kobieta nie tylko uczy się, jak opiekować się noworodkiem, ale również jak przygotować się do porodu. Podczas zajęć ciężarna poznaje techniki relaksacyjne oraz ćwiczy oddech. Dzięki temu przebieg porodu jest sprawniejszy, a sam czas porodu krótszy. 

Oprócz tego kobietom przekazywana jest wiedza na temat skurczy oraz stylu parcia. Poznają również pozycje, w których mogą rodzić oraz metody łagodzenia bólu porodowego. 

Fizjoterapia uroginekologiczna

Ze swojej strony polecam każdej przyszłej mamie wizytę u fizjoterapeuty uroginekologicznego przed porodem. Najlepiej na takie spotkanie wybrać się w II trymestrze ciąży. 

Podczas wizyt u fizjoterapeuty ciężarna uczy się, w jaki sposób powinna rozluźniać mięśnie dna miednicy i krocza w odpowiednich fazach porodu. Oprócz tego poznaje właściwą pracę oddychania podczas tego wysiłku, co pomaga jej lepiej przygotować się do porodu. 

Co ważne podkreślenia, odpowiednio przeprowadzona terapia uroginekologiczna podczas ciąży często przyczynia się do uniknięcia pęknięcia krocza oraz nacięcia krocza podczas porodu.

Masaż krocza 

Masaż krocza to bezpieczna formą przygotowania tkanek krocza do zmiany ich struktury pod wpływem nacisku główki dziecka. Jego celem jest uelastycznienie tkanek, zwiększenie ich mobilności oraz plastyczności. Co należy podkreślić – masaż jest bezpieczną ingerencją i nie powoduje żadnych uszkodzeń. Można go wykonywać od 34 tygodnia ciąży, a o dokładny instruktaż najlepiej poprosić położną lub fizjoterapeutkę uroginekologiczną. 

Lewatywa przed porodem – czy to konieczność? 

Wypróżnienie się w czasie porodu jest zjawiskiem całkowicie naturalnym. Zapewniam Cię, że nikogo z personelu medycznego to nie zdziwi. A więc odpowiadając na pytanie – nie ma konieczności wykonywania lewatywy w kontekście porodu naturalnego. Wykonanie lewatywy przed rozpoczęciem akcji porodowej ma za zadanie jedynie zapewnienie Ci odpowiedniego komfortu psychicznego. 

Jeżeli obawiasz się, że dojdzie do wypróżnienia na sali porodowej, możesz wykonać lewatywę samodzielnie w domu – tuż przed wyjazdem do szpitala. Jeżeli jednak nie czujesz się na siłach tego zrobić, zabierz ze sobą zestaw do wykonania lewatywy i poproś o pomoc położną. 

Golenie krocza – tak czy nie? 

W tym przypadku również najważniejszy jest Twój komfort psychiczny. Golenie krocza do porodu nie jest wymagane i jest zależne tylko do Twoich indywidualnych preferencji. Jeżeli depilowałaś się w czasie ciąży i będziesz się czuła bardziej komfortowo z gładkim kroczem, to wykonaj depilację. 

Pamiętaj jednak, że golenie może doprowadzić do uszkodzenia warstwy ochronnej naskórka
i spowodować mikrourazy, co z kolei może mieć wpływ na gorsze gojenie się ewentualnej rany w obrębie krocza. 

Czy mogę mieć pomalowane paznokcie? 

Nie ma żadnych przeciwskazań do pomalowanych paznokci u nóg. W kwestii paznokci u rąk zalecany jest brak manicure – chyba, że pomalujesz je lakierem bezbarwny. Wynika to z tego, że w trakcie porodu może być konieczne założenie pulsoksymetru (urządzenie oceniające saturację krwi). Urządzenie umieszcza się na wskazującym palcu. Pomalowany paznokieć może zafałszować wynik lub całkowicie uniemożliwić jego odczyt. 

Na moim blogu znajdziesz wiele innych ciekawych wpisów dotyczących opieki i pielęgnacji niemowląt. Jeśli jesteś młodą mamą poszukującą wiedzy zapraszam Cię do przeczytania tych wpisów:

   

  Pamiętaj też, że dla kobiet w ciąży oraz młodych mam prowadzę specjalne darmowe webinary!  Liczba miejsc jest ograniczona, więc zapisz się już teraz.  

  Dowiesz się na nich między innymi:

  • Wyjaśnię czym jest Baby Handling i jak go stosować.

  • Jako fizjoterapeutka niemowlęca dam Ci instrukcję obsługi Twojego malucha. 

  • Powiem Ci jak NIE kompletować wyprawki

  A jeśli masz więcej pytań zapraszam na mój profil na Facebooku Instragramie