Jak wspierać sen dziecka – cechy sypialni wspierającej sen niemowlaka

Sen niemowlaka

Kilka słów na temat snu niemowlaka – czy noworodek jest w stanie przespać noc bez pobudki?

Chyba nie muszę Was przekonywać, żen sen jest bardzo ważny dla maluszków. W czasie snu najintensywniej rozwija się mózg dziecka. Sen ma również dobroczynny wpływ na układ immunologiczny. Maluch niewyspany to maluch rozdrażniony, dlatego tak ważne jest, aby zwracać uwagę na długość snu u niemowląt. W pierwszych miesiącach życia dziecka ilość godzin snu w ciągu dnia i nocy wynosi około 16-17 godzin. Niemowlaki nie mają jeszcze wykształconego wzorca snu – dopiero uczą się odróżniać dzień od nocy. Podczas gdy my dorośli przechodzimy z jednej fazy snu do drugiej bez przebudzenia, tak noworodki są bardziej podatne na wybudzenia. Budzą się kilka razy w ciągu nocy.  Wynika to z tego, że sen płytki wynosi u nich 50% całego cyklu snu. Faza snu głębokiego to również 50% cyklu snu. W związku z tym niemowlaki mają kilka-kilkanaście drzemek w ciągu dnia, które nie trwają dłużej 35-40 minut. Po nich następuje pobudka. Jak zatem zadbać o higienę snu dziecka?

“Jak sobie pościelisz tak się wyśpisz” – cechy przestrzeni wspierającej sen niemowlaków i małych dzieci

Wpływ na spokojny sen ma  przestrzeń, w której dziecko będzie zasypiać. Aby wyeliminować problemy ze snem, zatroszcz się o komfortową sypialnię dla twojego maluszka, która pozwoli mu wyciszyć się, a przede wszystkim przesypiać całe noce. Pamiętaj, że ilość godzin snu na dobę ma kluczowe znaczenie dla rozwoju małych dzieci. Poniżej znajdziesz cechy idealnej sypialni, które pozwolą dziecku szybciej zasnąć oraz zapewnią mu zdrowy sen.

a)    Cicho – w idealnej sypialni noworodek powinien mieć cicho. Wszelkie hałasy zakłócają sen dziecka. W wygłuszeniu pomieszczenia pomogą miękkie tkaniny, które pochłaniają dźwięk: zasłony, dywany, wykładziny. Ciche pomieszczenie nie tylko zapewni dziecku spokojny nocny sen, ale również komfortową drzemkę. 

b)    Ciemno – niemowlę powinno mieć ciemno w sypialni do tego stopnia, aby do pomieszczenia nie wpadało światło naturalne ani sztuczne (nie wystarczy przyciemnione pomieszczenie). Jest to ważne, ponieważ noworodek musi uczyć się rytmu dobowego. Jest to również istotne z punktu widzenia dwóch hormonów – melatoniny – odpowiedzialnej za sen oraz leptyny tzw. hormonu sytości.  Produkcja melatoniny może osiągnąć odpowiedni poziom wyłącznie w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu. Poziom leptyny jest z kolei zależny od poziomu melatoniny. Im ciemniej, tym wyższy poziom leptyny, a więc mniejsze odczuwanie głodu w nocy. Do zaciemnienia pomieszczenia wykorzystaj:

·       rolety zewnętrzne;

·       rolety wewnętrzne zaciemniające;

·       zasłony zaciemniające – przy ich zakupie zwróć uwagę, czy w nazwie produktu jest słowo blackout. Nie wystarczy, aby zasłony były z ciemnego materiału np., czarnego. Zasłony zaciemniające są pokryte specjalną gumą bądź folia i tylko wtedy odpowiednio spełniają swoją rolę.

c)     Chłodno – odpowiednia temperatura powietrza w sypialni malucha to taka pomiędzy 18 a 20 stopni. Wyższa temperatura będzie utrudniać zasypianie, a dodatkowo będzie spłycała sen głęboki.  Nie przegrzewajcie maluszka, ponieważ przegrzanie dziecka zwiększa ryzyko wystąpienia śmierci łóżeczkowej, ale też obniża jego odporność. Oprócz tego przegrzanie niemowlaka może prowadzić do jego rozdrażnienia. Dlatego też dziecko potrzebuje odpowiedniej temperatury powietrza. Pamiętaj również o właściwym ubiorze dziecka – dostosowanym do pory roku i temperatury w pomieszczeniu. W tym celu przygotowałam dla Ciebie tabelkę “Jak ubrać dziecko do snu w śpiworku”. Możesz mi uwierzyć, że odpowiedni ubiór, wpłynie na mniejszą ilość pobudek w ciągu nocy. 

d) Wilgotno – wilgotne powietrze zapewnia lepsze oddychanie, co z kolei wpływa na jakość snu w dzień i w nocy u niemowląt i małych dzieci. Maluszek, który będzie miał zatkany nos lub wysuszone śluzówki, będzie się częściej budził w ciągu nocy. Idealnie, jeżeli wilgotność powietrza wynosi około 50%. Maleństwo, które cierpi na alergie powinno mieć jeszcze wyższą wilgotność powietrza. W trosce o dobre samopoczucie dziecka polecam zakup nawilżacza ewaporacyjnego. 

Teraz już wiesz, że nieodpowiednia temperatura i wilgotność powietrza mogą powodować, że dziecko nie chce spać. To jednak nie wszystko. Oprócz odpowiedniej przestrzeni, w której będzie spać dziecko, zatroszcz się również o wieczorne rytuały, które wyciszą malucha i przyspieszą jego usypianie. W przypadku wielu aktywności dziecka w ciągu dnia, maluch może potrzebować więcej czasu, aby wyciszyć się przed snem. Wypracowanie wieczornej rutyny, a więc przechodzenie od aktywności stymulujących do aktywności relaksujących, uspokajają dziecko, działają na nie kojąco. 

Gdzie powinno spać niemowlę?

Zaleca się, aby noworodki i niemowlęta spały w sypialni rodziców do 6 miesiąca życia. Taki układ ma zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa i umożliwić rodzicom czuwanie nad nim.  W tym okresie bezpieczeństwo zapewnia mu m.in. to, że słyszy oddech rodziców, co przypomina mu o prawidłowym oddychaniu oraz o tym, aby nie zapadło w zbyt głęboki sen. Jest to również istotne z punktu widzenia rozwoju dziecka, ponieważ zmniejsza ryzyko tzw. śmierci łóżeczkowej o 50% – opiekunowie mogą na bieżąco kontrolować, co dzieje się z dzieckiem, a także stymulować go do prawidłowego oddychania.

Jakie łóżeczko wybrać dla niemowlaka – czy ma to wpływ na sen niemowlęcia? 

W trosce o spokojny i zdrowy sen dziecka wybierzcie również odpowiednie łóżeczko. Najlepiej, aby niemowlę od pierwszych tygodni życia spało w łóżku szczebelkowym. Rekomendują to rozwiązanie, ponieważ w łóżeczku szczebelkowym jest zapewniona odpowiednia wentylacja powietrza.  Zazwyczaj występuje ono w dwóch rozmiarach – 60×120 cm i 70×140 cm. Ze swojego doświadczenia polecam Wam tą drugą opcję, ponieważ są to z reguły łóżeczka, które wraz z rozwojem dziecka możecie później przerobić na zwykłe łóżko, a takie rozwiązanie starcza na lata. 

Gdzie powinno stanąć łóżeczko  – jak wspierać sen swojego dziecka?

Łóżko dla dziecka powinno znaleźć się w takim miejscu, abyście mieli do niego swobodny dostęp.  Postarajcie się nie stawiać go zbyt blisko drzwi wejściowych do sypialni, ponieważ przestrzeń dla maluszka powinna być zaciszna i spokojna. Wszelkie niepożądane dźwięki np. spowodowane otwieraniem i zamykaniem drzwi do sypialni mogą zakłócić spokojny sen dziecka.  Łóżeczko nie powinno również stać zbyt blisko okna, ponieważ dziecko może się przeziębić przy przeciągach. Ani zbyt blisko grzejnika, aby maluszek nie przegrzał się i nie miał zbyt suchego powietrza.  Najwygodniejszym oraz najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest postawienie łóżeczka  w bezpośrednim sąsiedztwie ściany, w pobliżu łóżka rodziców.

Wyposażenie łóżeczka – czy jest zależne od wieku dziecka? 

Jeżeli chcesz zadbać o spokojny sen niemowlaka, to zaufaj mi, że w jego łóżeczku powinien znajdować się jedynie materac z prześcieradłem na gumkę i śpiworek. W tym przypadku im mniej, tym lepiej. Do 1 roku życia jest zakaz stosowania poduszek (nawet tych ultracienkich), ponieważ mogą one powodować trudności w oddychaniu podczas snu twojego dziecka. Maluch powinien leżeć na płasko, na średnio twardym podłożu. Przez pierwszy rok życia najlepiej sprawdzi się materac H2, a potem materac o twardości H3. Materiał, z którego jest wykonany jest już kwestią drugorzędną. W łóżku niemowlaka nie należy kłaść żadnych zbędnych gadżetów, które mogłyby zaburzyć sen nocny. Nie rekomenduję również stosowania ochraniaczy, ponieważ zmniejszają przepływ powietrza i podwyższają temperaturę, która ma niekorzystny wpływ na sen. 

Jak już widzisz, ilość snu w ciągu doby oraz to, gdzie dziecko śpi ma kluczowe znaczenie dla jego rozwoju. Od początków życia dziecka warto zatroszczyć się o wypracowanie odpowiednich rytuałów, które wyciszą maluszka i zapewnią mu spokojny sen w nocy. Im mniej snu, tym gorzej – zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. 

Na moim blogu znajdziesz wiele innych ciekawych wpisów dotyczących snu dzieci niemowląt. Sen jest jednym z najbardziej palących problemów młodych rodziców. Zapoznaj się z moimi materiałami, aby Twój Malec lepiej spał:

    A jeśli masz więcej pytań zapraszam na mój profil na Facebooku Instragramie.

    Sypialnia niemowlaka

    Jesteś w trakcie urządzania pokoiku dla maluszka? Mam dla Ciebie coś specjalnego! Mój e-book Sypialnia dla niemowlaka! Pozycja dla każdego rodzica, który chce uniknąć chaosu w domu. Kliknij w link i pobierz mojego profilu Facebook darmowego e-booka.