Czym kierować się przy wyborze materaca do łóżeczka?

Czym kierować się przy wyborze materaca do łóżeczka?

Materac do łóżeczka to kolejny obowiązkowy zakup przed narodzinami noworodka. Rodzice często zastanawiają się, który materac do łóżeczka będzie najlepszą opcją. Niewłaściwie dobrany materac nie tylko obniża komfort snu i wygodę, ale również przyczynia się do powstawania wad postawy, w tym problemów z kręgosłupem, co z kolei zaburza prawidłowy rozwój malucha.

Jakie kryteria powinien spełniać odpowiedni materac do łóżeczka dla maluszka? Jaki jest dobry materac dla niemowlaka? Wiem, że wśród takiej ilości dostępnych produktów na rynku, wybór odpowiedniego materaca może spędzać sen z powiek. Na wybór odpowiedniego materacyka dla noworodka wpływa wiele czynników. Z myślą o najmłodszych zebrałam wszystkie najważniejsze informacje i odpowiedzi na najczęściej pojawiające się wątpliwości dotyczące materacyka dla niemowląt. Mam nadzieję, że od teraz wybór prawidłowego materaca dla noworodka to będzie bułka z masłem.

Rozmiar materaca dla noworodka i niemowlaka

Pierwszym kryterium wyboru materacyka dla niemowlaka jest jego rozmiar. Materac dobieramy oczywiście do wymiarów łóżeczka szczebelkowego. Jeżeli stoicie jeszcze przed wyborem pierwszego łóżeczka dla niemowląt, to możemy wyróżnić dwa rozmiary: 120×60 cm oraz 140×70 cm. Ze swojego doświadczenia polecam tę drugą opcję, ponieważ są to z reguły łóżeczka, które możecie później przerobić na zwykłe łóżko, a takie rozwiązanie starcza na lata. W zależności od łóżeczka, które zakupicie, materac do spania należy dopasowywać do jego rozmiarów. 

Zdarza się, że producenci sprzedają materac w komplecie z łóżeczkiem. Taki zakup zazwyczaj wychodzi taniej niż kupowanie materaca i łóżeczka osobno, ale czy na pewno jest bezpieczny dla dziecka? To zależy, co dokładnie oferuje producent. Przy wyborze takiej opcji zwróć przede wszystkim uwagę na wypełnienie i sprawdź, czy jest to średnio twardy materac. 

Materac dla niemowlaka – twardość materaca

Kupując materac dla dziecka powinniśmy przede wszystkim sprawdzić jego twardość. To jest właśnie najważniejsze kryterium wyboru tego produktu, choć jeszcze wielu sprzedawców twierdzi, że materiał, z którego jest wykonany. Zatem, jaką twardość materaca wybrać? Najlepszy jest materacyk średniej twardości, a nie jak wielu osobom się wydaje miękki materac. Przez pierwszy rok życia polecam H2, a potem H3. Materac nie może być podatny na odkształcenia pod ciężarem malucha. Dziecko nie może się także w nim zapadać.  Zatem materac musi równomiernie podpierać ciało maluszka. Dzięki temu dziecko ma możliwość ćwiczenia stabilności tułowia oraz brzuszka. 

Materac kokosowy a może wykonany z lateksu? Czy materiał ma znaczenie? 

Materiał, z którego wykonany jest materac, jest już kwestią drugorzędną. W sklepie znajdziemy materace piankowe, wykonane z lateksu, sprężynowe, mieszane, dwustronne, antyalergiczne. Na pewno można dostać zawrotu głowy od tych możliwości. Ważne, żeby materac dla niemowląt był sprężysty i elastyczny tzn. po wyjęciu maluszka z łóżeczka materacyk powinien natychmiast wrócić do swojej pierwotnej formy. Dzięki temu zapobiegniemy wadom postawy naszej pociechy. Oprócz tego warto, aby był przewiewny, dzięki czemu maluch nie będzie się pocił. 

Moim zdaniem, jako fizjoterapeuty, najlepszym materacem dla niemowlaka będzie materac lateksowy bądź materac z pianki poliuretanowej (PU) lub pianki wysokoelastycznej (HR), ponieważ te materiały najmniej odkształcają się pod ciężarem ciała niemowlaka. Dzięki temu prawidłowy rozwój dziecka nie zostaje zaburzony.

Oddychający materac eko – czy to dobry wybór? 

Na popularności zyskują materace wykonane z gryki i z koksa. Producenci reklamują je jako produkty higieniczne, zapewniające odpowiednią cyrkulację powietrza. Od dłuższego czasu wszystko co eko jest modne, ale czy na pewno materace wykonane z gryki czy kokosa są odpowiednie dla niemowląt? Według mnie nie spełniają wymogu sprężystości, co tak jak wspominałam, może skutkować wadami postawy. Oprócz tego u malucha może dojść do zaburzonego napięcia mięśniowego. Co więcej, materace z gryki czy kokosa szybciej łapią wilgoć, co sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów wewnątrz materaca.  

Pamiętajmy, że materac należy obracać co jakiś czas na drugą stronę. To pozwoli zachować jego wszystkie właściwości. Nie zapominajmy także o tym, aby od czasu do czasu go przewietrzyć. Tu też kolejna uwaga – materac powinien być umieszczony na stelażu łóżeczka. W żadnym wypadku nie na podłodze, gdyż wtedy ma gorszą wentylację. 

Używany materac – czy warto rozważyć taki zakup?

Bardzo często słyszę pytania, czy można kupić do łóżeczka dla niemowlaka materac używany. Otóż nie. Materac dopasowuje się do kształtu ciała, dlatego też materac dla niemowlaka musi być nowy – nieodkształcony. Jest to inwestycja w kręgosłup Waszego dziecka. Dzięki takim wyborom zapobiegacie powstawaniu wad postawy dziecka. 

Pokrowce na materac – dobry wymysł czy jedynie zbędny gadżet?

Gdy przebrnęliśmy już przez wybór materaca do dziecięcego łóżeczka, warto pomyśleć
o odpowiednim ochraniaczu przed zamoczeniem. Dzięki temu materac dłużej będzie spełniał swoją rolę, eliminując ryzyko wilgoci. Wielu rodziców korzysta z jednorazowych podkładów. Ich zadaniem jest ochrona materaca w przypadku wydostania się zawartości z pieluszki lub w sytuacji, kiedy dziecko uczy się spać bez pampersów. Aby jednak zapewnić pełną ochronę, a przede wszystkim zapobiec dostaniu się wilgoci w głąb materaca, polecam stosowanie specjalnych ochraniaczy. Nie jest to drogi produkt, a na pewno bardziej ekologiczny i wygodny niż jednorazowy podkład. Na rynku dostępne są nakładki na materac, ochraniacze na materac, a także nieprzemakalne prześcieradła. Każdy produkt zawiera część wykonaną z nieprzemakalnej membrany, co chroni materac przed przemoczeniem. Gadżety są łatwe w konserwacji, a także wielokrotnego użytku. Zdecydowanie gadżet, w który warto się zaopatrzyć.

Na moim blogu znajdziesz wiele innych ciekawych wpisów dotyczących snu dzieci niemowląt. Sen jest jednym z najbardziej palących problemów młodych rodziców. Zapoznaj się z moimi materiałami, aby Twój Malec lepiej spał:

A jeśli masz więcej pytań zapraszam na mój profil na Facebooku Instragramie.

Sypialnia niemowlaka

Jesteś w trakcie urządzania pokoiku dla maluszka? Mam dla Ciebie coś specjalnego! Mój e-book Sypialnia dla niemowlaka! Pozycja dla każdego rodzica, który chce uniknąć chaosu w domu. Kliknij w link i pobierz mojego profilu Facebook darmowego e-booka.