Czym kierować się przy wyborze materaca do łóżeczka?

Czym kierować się przy wyborze materaca do łóżeczka?

Materac do łóżeczka to kolejny obowiązkowy zakup przed narodzinami dziecka. Od przyszłych Rodziców wiem, że to także zakup, który spędza im największy sen z powiek. Jakie kryteria powinien spełniać materac do łóżeczka? Który będzie najlepszy? Poniżej postanowiłam zebrać wszystkie najważniejsze informacje
i odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania. Mam nadzieję, że od teraz wybór materaca to będzie bułka z masłem.

Najważniejsze kryterium – twardość

Kupując materac do łóżeczka powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego twardość. To jest właśnie najważniejsze kryterium wyboru tego produktu, choć jeszcze wielu sprzedawców twierdzi, że materiał. Przede wszystkim należy skupić się na twardości materaca. Najlepszy to ten średnio – twardy. Przez pierwszy rok życia polecam H2, a potem H3. Materac nie może odkształcać się pod ciężarem malucha. Dziecko nie może się także w nim zapadać.  Zatem materac musi równomiernie podpierać ciało naszej pociechy. Dzięki temu maluch ma możliwość ćwiczenia stabilności tułowia oraz brzuszka. 

Czy materiał wykonania jest ważny?

Moim zdaniem materiał, z którego wykonany jest materac jest już kwestią drugorzędną.
W sklepie znajdziemy materace piankowe, lateksowe, sprężynowe, mieszane, dwustronne. Na pewno można dostać zawrotu głowy od tego wyboru. Ważne, żeby był sprężysty i elastyczny tzn. po wyjęciu dziecka z łóżeczka materac powinien natychmiast wrócić do swojej pierwotnej formy. Dzięki temu zapobiegniemy wadom postawy naszej pociechy. Oprócz tego warto, aby był przewiewny, dzięki czemu maluch się nie będzie pocił. 

Materac eko – warto? 

Na popularności zyskują materace wykonane z gryki i z koksa. Zapewne stały się modne
z uwagi na eko materiał, a co za tym idzie dobry marketing. Czy na pewno są aż takie dobre? Biorąc pod uwagę twardość to tak. Jednak w internecie można znaleźć artykuły o robakach w ów materacach. Na pewno z racji naturalnych materiałów jest to lepsze środowisko do wegetacji dla małych stworzeń jednak nie należy wpadać w paranoję. Jeśli dbamy o materac pilnując aby nie był mokry i wietrząc minimalizujemy prawdopodobieństwo występowania nieproszonych gości.

Pamiętajmy, że materac należy obracać co jakiś czas na drugą stronę. To pozwoli zachować jego wszystkie właściwości. Nie zapominajmy także o tym, aby od czasu do czasu go przewietrzyć. Tu też kolejna uwaga – materac powinien być umieszczony na stelażu łóżeczka. W żadnym wypadku nie na podłodze, gdyż wtedy ma gorszą wentylację. 

Ochraniacz na materac – dobry wymysł czy jedynie zbędny gadżet?

Gdy przebrnęliśmy już przez wybór materaca do dziecięcego łóżeczka, warto pomyśleć
o odpowiednim ochraniaczu przed zamoczeniem. Dzięki temu materac dłużej będzie spełniał swoją rolę, eliminując ryzyko wilgoci. Wielu Rodziców korzysta z jednorazowych podkładów. Ich zadaniem jest ochrona materaca w przypadku wydostania się zawartości z pieluszki lub 
w sytuacji, kiedy dziecko uczy się spać bez pampersów. Aby jednak zapewnić pełną ochronę, a przede wszystkim zapobiec dostaniu się wilgoci w głąb materaca, polecam stosowanie specjalnych ochraniaczy. Nie jest to drogi produkt, a na pewno bardziej ekologiczny i wygodny niż jednorazowy podkład. Na rynku dostępne są nakładki na materac, ochraniacze na materac, a także nieprzemakalne prześcieradła. Każdy produkt zawiera część wykonaną
z nieprzemakalnej membrany, co chroni materac przed przemoczeniem. Gadżety są łatwe
w konserwacji, a także wielokrotnego użytku. Zdecydowanie gadżet, w który warto się zaopatrzyć.