Sen dziecka – najczęściej zadawane pytania na temat spokojnego i zdrowego snu dziecka

sen dziecka

Co należy wiedzieć o śnie dziecka?

Sen dziecka różni się od snu osoby dorosłej. Kluczowe znaczenie mają fazy snu. Choć są one takie same u malucha i dorosłego, to różnica polega na długości trwania każdej z nich. Cykl snu twojego dziecka składa się z dwóch faz: aktywnej REM i spokojnej NREM. W pierwszych miesiącach życia maluszek spędza więcej czasu w fazie snu aktywnego aniżeli w fazie snu głębokiego (fazie spokojnej).

Dlaczego dziecko śpi niespokojnie?

Niemowlę bardzo łatwo wybudza się ze snu aktywnego, dlatego należy dłużej odczekać, zanim spróbuje się odłożyć maluszka po zaśnięciu. Po czym poznać, że niemowlak nadal znajduje się w fazie snu aktywnego? Po jego zachowaniu. Dziecko w tym stanie jęczy, mruczy, szybko i niespokojnie oddycha, uśmiecha się, marszczy czoło, rusza gałkami ocznymi, paluszkami, ssie pierś lub smoczek. Niektórzy rodzice błędnie odczytują sygnały, które wydaje wówczas ich maluszek. Zapewniam Cię jednak, że nie jest to nic złego.

Stosunek faz zmienia się wraz z dojrzewaniem układu nerwowego. Noworodki, które urodziły się w terminie przebywają ok. 50% całego cyklu snu w fazie aktywnej REM. Dlatego też nie stresuj się, jeżeli niemowlę budzi się po 20 czy 30 minutach drzemki. Jest to zupełnie naturalne – tak działa fizjologia snu twojego dziecka. Organizm malucha monitoruje, czy nie jest odwodniony, głodny, czy nie jest mu zbyt ciepło, czy ma wystarczająca ilość tlenu do oddychania.

Kiedy reguluje się sen dziecka? Kiedy dziecko śpi odpowiednio?

Im starszy maluch, tym cykl jego snu bardziej przypomina sen osoby dorosłej. W 6 miesiącu życia cykl snu trwa 50 minut, a faza REM to 35%. Dopiero między 3 a 5 rokiem życia dziecka, jego wzorzec snu jest podobny do osoby dorosłej, co oznacza, że ilość snu jest większa, a przebudzenia rzadsze. Dlatego też musisz uzbroić się w cierpliwość. W pierwszych latach życia maluszka nieregularny sen jest normą. Dopiero kilkuletnie dziecko jest w stanie przesypiać całe noce bez przebudzenia.

Co wpływa na dobry sen w nocy, czyli jak zadbać o spokojny sen dziecka?

Wpływ na spokojny sen u dzieci ma wiele czynników. Zatem jak poprawić sen maluszka? Czy są na to jakieś sprawdzone sposoby? Przede wszystkim zadbaj o odpowiednią przestrzeń, w której będzie spać dziecko. Sypialnia dla malucha powinna być zaciemniona. Do pomieszczenia nie może dostawać się ani światło sztuczne ani światło naturalne. W celu zaciemnienia sypialni polecam Ci rolety zewnętrzne, wewnętrzne lub zasłony blackout. Oprócz tego, w sypialni powinno być cicho. W wygłuszeniu pomieszczania pomogą miękkie tkaniny np. zasłony, dywany, wykładziny. Aby dziecko lepiej spało, w sypialni musi być odpowiednia temperatura. Najlepiej, jeżeli wynosi pomiędzy 18 a 20 stopni. Im wyższa temperatura, tym jakość snu maluszka będzie gorsza. Co więcej – przegrzany maluch to rozdrażniony maluch. Zdrowy sen zapewni również odpowiednia wilgotność powietrza w sypialni dziecka w nocy. Idealnie, jeżeli wilgotność powietrza wynosi około 50% (między 40% a 60%). Pamiętaj, że wilgotność powietrza należy kontrolować cały rok. Dziecko, które będzie miało wysuszone śluzówki czy zatkany nos, będzie miało problemy ze snem.

Jakie łóżeczku zapewni zdrowy sen dziecka?

Zdecydowanie rekomenduję zakup tradycyjnego łóżeczka szczebelkowego. Najlepiej w rozmiarze 70×140 cm, ponieważ jest możliwość przerobić go w przyszłości na zwykłe łóżko. Łóżeczko szczebelkowe zapewnia odpowiedni przepływ powietrza, szczególnie jeżeli jest możliwość wyjęcia szczebelków. Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając łóżeczko szczebelkowe? Na regulowaną wysokość dna, opuszczany bok i kółka z blokadą. Takie udogodnienia są bardzo dobrym rozwiązaniem – szczególnie dla rodziców.

Na jakim materacu powinien spać niemowlak?

Wielu rodzicom wydaje się, że wybór materaca zależy od dziecka. Jest to oczywiście błędne myślenie. Niewłaściwie dobrany materac nie tylko obniża komfort snu, ale również przyczynia się do wad postawy. Maluch powinien usypiać na płaskim i średnio twardym podłożu. Dlatego dla niemowlaków polecam materac H2, a dla młodszych dzieci materac H3. To, z jakiego materiału jest wykonany materac jest kwestią drugorzędną. Wybór jest indywidualną kwestią każdego rodzica. Ja jednak polecam materace wykonane z lateksu bądź pianki poliuretanowej (PU) lub pianki wysokoelastycznej (HR), ponieważ te materiały najmniej odkształcają się pod ciężarem ciała.

Co powinno znaleźć się w łóżeczku, aby maluch mógł spokojnie zasypiać?

Im mniej, tym lepiej! W łóżku dziecka powinien znaleźć się jedynie materac, prześcieradło na gumkę i śpiworek. Jeżeli chcesz zapewnić bezpieczny sen swojemu maluchowi, nie umieszczaj w łóżku nadmiernej ilości zabawek, przytulanek czy kokonów. Każdy taki element może przyczynić się do zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej SIDS, który spędza rodzicom sen z powiek. Dlatego też dziecko powinno zasypiać w swoim łóżeczku z jak najmniejszą ilością gadżetów.

Kołdra i poduszka – czy to na pewno sposoby na spokojny sen?

Poduszką mówimy zdecydowanie nie do 1 roku życia dziecka. Jeszcze raz powtórzę, że maluch powinien leżeć na płaskim, średnio twardym podłożu. Poduszka nie tylko utrudnia dziecku swobodę ruchu, ale może prowadzić do napięć mięśniowych (mięśni grzbietu, szyi i karku). Według Amerykańskiej Akademii Pediatrii co roku w USA umiera przez sen 3,5 tysiąca maluchów, z czego aż 25% z nich spało na poduszce. Poduszka utrudniała dziecku oddychanie, a w najgorszym przypadku doprowadzała do uduszenia. Kołdra to też nie jest dobre rozwiązanie dla maluchów. Podobnie jak poduszka niesie za sobą ryzyko utrudniania oddychania w trakcie snu. Może nawet doprowadzić do uduszenia, gdy dziecko założy sobie ją na twarz.

Wieczorna rutyna – dlaczego jest tak ważna?

Rutyna ma ogromne znaczenie w uczeniu dziecka naturalnego rytmu dobowego. Pamiętaj, że dla noworodka wszystko dookoła jest nowe – pory dnia również. Funkcjonowanie malucha bowiem nie zależy od godziny, a od hormonów, samopoczucia i potrzeby bliskości. Aby nauczyć dziecko dobowego rytmu ustalcie stały plan dnia i przynajmniej na początku postarajcie się go nie dezorganizować. Maluch musi się uczyć rozróżniania dnia od nocy. Przede wszystkim wprowadźcie stałe rytuały przed wieczornym snem. Wszystkie czynności wykonywane przed pójściem spać mają znaczenie dla rozwoju i dobrego samopoczucia dzieci. Wpływają też na higienę snu, dlatego dobrze, jeżeli maluch będzie chodził spać o tej samej porze. Przed usypianiem dziecka, wycisz go i wykąp. Możesz również zrobić Masaż Shantali, który pomoże dziecku szybciej zasnąć i uspokoić się. Dodatkowo Masaż Shantali jest świetną okazją dla dziecka i rodziców do nawiązania i umacniania więzi emocjonalnej.

Na moim blogu znajdziesz wiele innych ciekawych wpisów dotyczących snu dzieci niemowląt. Sen jest jednym z najbardziej palących problemów młodych rodziców. Zapoznaj się z moimi materiałami, aby Twój Malec lepiej spał:

    Sypialnia niemowlaka

    Jesteś w trakcie urządzania pokoiku dla maluszka? Mam dla Ciebie coś specjalnego! Mój e-book Sypialnia dla niemowlaka! Pozycja dla każdego rodzica, który chce uniknąć chaosu w domu. Kliknij w link i pobierz mojego profilu Facebook darmowego e-booka.