Poduszka dla niemowlaka – kilka słów na początek

Jaka poduszeczka dla niemowlaka?
Sypialnia niemowlaka

Jesteś w trakcie urządzania pokoiku dla maluszka? Mam dla Ciebie coś specjalnego! Mój e-book Sypialnia dla niemowlaka! Pozycja dla każdego rodzica, który chce uniknąć chaosu w domu. Kliknij w link i pobierz mojego profilu Facebook darmowego e-booka. 

Poduszka dla niemowlaka jest OK?

Zarówno w moim gabinecie, jak i na zamkniętej grupie na Facebooku dla moich kursantów wciąż pada pytanie: Czy niemowlę może spać na poduszce? A jeżeli tak, to od kiedy? Wiem, że producenci wyprawek dla dzieci kuszą rodziców pięknie wyglądającymi poduszkami dla niemowląt, które mają “zapewniać” dziecku komfortowy sen. Wybór jest naprawdę ogromny.  Zaczynając od materiału – poduszka bambusowa, poduszka muślinowa, poduszka wykonana z bawełny czy velvet. Przechodząc po rodzaj – poduszki płaskie, poduszki prostokątne, okrągłe czy tzw. motylek. Wykonane naturalnych materiałów, wypełnione naturalnym puchem.  Kończąc na prze najróżniejszym, unikalnym design. Gdyby nie moja wiedza, którą cały czas zdobywam i wieloletnie doświadczenie jako fizjoterapeutka dziecięca, zapewne zostałabym zwabiona przez niejeden sklep internetowy do zakupu poduszki dla dzieci i niemowląt. W końcu wszystkie te produkty wyglądają tak atrakcyjnie… Ale czy na pewno poduszka dla noworodka jest zdrowa? 

Bezpieczna poduszka dla niemowlaka – fakt czy mit? 

Poduszce dla noworodków i niemowląt mówię stanowcze nie! Nie istnieje odpowiednio dobrana poduszka dla maluszka w tym wieku, ponieważ jest zakaz stosowania jakiejkolwiek poduszeczki do 1 roku życia dziecka. Nawet jak jest płaska, antyalergiczna, przyjemna w dotyku, premium czy posiada jakieś certyfikaty. Nie daj skusić się zapewnieniom producentów, którzy oferują designerskie poduszki boho czy we wzory, mające zapewnić spokojny sen twojemu dziecku. Bezpieczna, niemowlęca poduszka nie istnieje. Jest to zatem powszechny mit. 

Poduszka w łóżeczku a bezpieczeństwo maluszka 

Zacznę od tego, że dziecko od pierwszych dni życia powinno spać w łóżeczku, w którym znajduje się jedynie materac z prześcieradłem na gumkę. Żadnych ochraniaczy, kokonów, poduszeczek. Umieszczanie tych przedmiotów w łóżku niemowlęcym zwiększa ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. 

Niemowlak nie ma pełnej kontroli nad swoim ciałem. Niekontrolowany obrót może spowodować, że poduszka przysłoni jego drogi oddechowe, co utrudni bądź też niemożliwi mu oddychanie. 

Poduszka może również przyczyni się do przegrzania dziecka, którego skutkiem może być nie tylko rozdrażnienie niemowlaka, ale również udar.  

Poduszka poprawia komfort snu maleństwa – czy aby na pewno? 

Od wielu świeżo upieczonych rodziców słyszę, że podkładają dziecku pod główkę płaską poduszkę w celu poprawienia ich komfortu snu. W tym miejscu chciałabym jeszcze raz przestrzec wszystkie mamy i tatusiów, aby tego nie robili. Podłożenie dziecku poduszki pod głowę będzie miało odwrotny skutek aniżeli poprawę komfortu i jakości snu. Dla malucha taka poduszka jest swoistą przeszkodą dla ruchu. Aby dziecko mogło obracać swobodnie głowę w obie strony, nie może mieć żadnych przeszkód. Poduszka mu to uniemożliwia, przez co niemowlak może zrezygnować z podejmowania takich prób. Konsekwencją może być spłaszczenie głowy dziecka lub asymetria w rozwoju mięśni. Dodam, że ruch główką jest konieczny do rozwoju mięśni karku. 

Wózek a poduszka 

Ostatnio jedna z mam zadała mi pytanie, czy może umieścić płaską poduszkę dla niemowlaka z bambusa w wózku. Tłumaczyła, że poduszka ma być amortyzacją dla dziecka podczas spacerów po nierównym terenie, a materiał, z którego jest wykonana ma właściwości termoregulujące więc dziecku nic nie grozi. Czy aby na pewno? Nawet poduszkom dla niemowląt wykonanym z bambusa i umieszczonym w wózku mówimy nie. Poduszka dla niemowlaka umieszczona w wózku wcale nie będzie amortyzować ewentualnych wstrząsów. Przyczyni się jedynie do zaburzenia prawidłowego rozwoju małego człowieka. Poduszka zaburza naturalne ułożenie ciała niemowlaka, czyli utrudnia dziecku utrzymanie główki w linii prostej z kręgosłupem. Jeżeli poduszka będzie nieco większa tak, że będzie na niej leżał również tułów, maluch zacznie odginać go w nienaturalny sposób. To z kolei prowadzi do nieprawidłowego rozwoju układu ruchu. Zasada ta obowiązuje również w przypadku fotelika samochodowego – tam również nie umieszczamy poduszek. 

Od kiedy dziecko może spać na poduszce?

Można wprowadzić poduszki dziecięce do spania od 3 roku życia dziecka, choć najlepiej nie używać jej, dopóki dziecko samo o nią nie poprosi. 

Poduszki ortopedyczne – kiedy są wskazane? 

Zdarzają się sytuacje, kiedy zaleca się stosowanie specjalistycznych poduszek dla dziecka np. deformacja czaszki (np. plagiocefalia, czyli skośnogłowie) lub dystrofia mięśniowa (np. kręcz szyi, która występuje u większości dzieci z plagiocefalią). Należy jednak pamiętać o tym, żeby samemu nie diagnozować swojej pociechy. Jakiekolwiek problemy zdrowotne wymagają kontaktu ze specjalistą, który przekaże konkretne zalecenia co do używania specjalnych poduszek. 

Sypialnia niemowlaka

Jesteś w trakcie urządzania pokoiku dla maluszka? Mam dla Ciebie coś specjalnego! Mój e-book Sypialnia dla niemowlaka! Pozycja dla każdego rodzica, który chce uniknąć chaosu w domu. Kliknij w link i pobierz e-book. 

Na moim blogu znajdziesz wiele innych ciekawych wpisów dotyczących snu dzieci niemowląt. Sen jest jednym z najbardziej palących problemów młodych rodziców. Zapoznaj się z moimi materiałami, aby Twój Malec lepiej spał: